Дерматологи пояснили, навіщо рахувати родимки

Лікарі наголошують - після відпустки обов'язково навідайте спеціаліста та "проведіть інвентаризацію" всіх своїх родимок. А навіщо?

Пора відпусток з активною засмагою минає. Люди повертаються додому з морських пляжів, пишаючись шоколадним кольором шкіри. Але навіщо йти до лікаря? Про це наша розмова з Жанною Приходько, лікарем-дерматологом вищої категорії.

-- Що може статися з родимками під час відпустки?

-- Родимка, або невус -- це пігменттні утвори на шкірі. Вони виникають вже у ранньому дитинстві, а дорослі люди можуть мати до 100 родимок. Невуси бувають дрібні (від 0,5 до 1,5 сантиметрів), середні (1,5-10 сантиметрів) та крупні (понад 10 сантиметрів).

Самі по собі вони не несуть небезпеки -- це доброякісні утвори. Проте за деяких умов може початися процес їх переродження, коли на місці родимки виникає меланома. Скажу більшу: у 70% випадків меланома розвивається саме з родимки. А головним фактором переродження є саме надмірна інсоляція.

-- Як помітити, що почалося переродження?

-- Звичайна родимка є спокійною -- однотонною, сталого розміру. Якщо у ній стали з"являтися вкраплення інших кольорів -- коричневого, червоного, фіолетового -- це ознака того, що родимка почала перероджуватися.

Також зверніть увагу на форму -- здорові невуси зазвичай круглі або овальні. Якщо провести уявну лінію лінію через родимку, її половинки мають бути симетричними. Родимки, в яких почалися процеси переродження, стають асиметричними. Крім того, краї здорової родимки рівні, чіткі, не розмиті, а краї меланоми -- рвані, вкриті тріщинами, лущаться, можуть кровити.

Крім того, занепокоєння мають викликати родимки, які ростуть -- більшість меланом мають розмір від 6 міліметрів до 1 сантиметру. Тривожними є запалення родимки або тканин навколо неї, кровоточивість невусу, відчуття свербежу тощо. В такому випадку не займайтеся самолікуванням, а йдіть до дерматолога або онколога, який огляне родимку за допомогою спеціального приладу -- дерматоскопа, що дає збільшення у 10 і більше разів.

Процедура дерматоскопії.

Фото doctor-alex.ua

Загалом, сонячне випромінення є дуже потужним провокатором новоутворів на шкірі. І не лише меланоми, а й базалiоми, плоскоклiтинного раку. Ось чому варто  дотримуватися такого принципу: перед сезоном відпусток огляньте всі свої родимки, а опісля обов"язково перевірте їх -- чи не змінився розмір, колір тощо.

-- Засмагати не можна взагалі?

-- Скажу так: у зв'язку з поширенням культу засмаглого тіла в останні десятиліття у світі суттєво зросла захворюваність на меланому. Сьогодні, за статистикою ВООЗ, щороку у світі реєструється 48 тисяч смертей від меланоми. В Україні діагностується майже три тисячі нових випадків на рік.

Тому не так давно лікарі ВООЗ зменшили офіційно дозволений час перебування на сонці -- раніше такими вважалися періоди до 12 години дня та після 16, пізніше було рекомендовано не перебувати під сонячними променями після 11 години ранку, а тепер період безпечного перебування зміщено ще на годину -- до 10 ранку та після 17 години  дня.

До речі, дітям до трьох років перебування під прямими сонячними променями взагалі протипоказано. Адже до цього віку лише триває формування системи вироблення меланіну.

Загалом, за родимками треба спостерігати постійно -- навіть якщо вам здається, що все гаразд, раз на півроку варто пройти медогляд у дерматолога чи онкодерматолога.

До слова

Є спеціальний метод, який дозволяє розпізнати початок переродження родимки -- так званий тест АКОРД, де:

"А" -- асиметрiя (здоровi родимки повиннi бути симетричними, не розлазитися у той чи iнший бiк)

"К" -- краї (повиннi бути рiвними, не зазубреними)

"О" -- окрас (родимка має бути однорiдного кольору, а якщо у нiй поєднуються  коричневий, червоний, фiолетовий вiдтiнки -- це ознака переродження),

"-- розмiр (занепокоєння мають викликати родимки, дiаметр яких бiльший за 6 мiлiметрiв)

"Д" -- динамiка (змiна будь-якої iз ознак)


 


 


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:19
Лікар розповідає, що саме потрібно зробити не менше ніж за два місяці до початку небезпечного для алергіка сезону.
09:20
Відомо, що з-поміж усіх живих істот мігрень буває тільки в людини. Це один з найсильніших проявів болю голови. Як вона виникає ' наука досі не з'ясувала, хоча мігрень описував ще Гіппократ.
16:00
Науковці переконані, ліки на основі канабісу можуть стати порятунком для сотень тисяч хронічно хворих українців.
14:40
Науковці довели, що красива фігура залежить не лише від здорового раціону та фізичних навантажень.
09:00
Одинадцятирічний хлопчик став першою онкохворою дитиною, для лікування якої медики застосували її власні Т-лімфоцити. Цілком можливо, цей випадок започаткує нову еру боротьби з недугом.
08:30
Механізми виникнення болю тривалий час були загадкою. Нині ж про них уже відомо майже все.
10:50
Науковець розповів, яку роль у роботі організму відіграє рослинна клітковина.
08:30
Чи правда, що дорослі важче переносять кір, аніж діти?
07:30
Обережно: прочитавши його аргументи, вам може захотітись суттєво змінити раціон
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.