Лікарі розповіли, навіщо треба кліпати раз на чотири секунди

Якщо наприкінці робочого дня ви почуваєте печіння в оці, дискомфорт, є відчуття стороннього тіла, і це не минає після кліпання -- у вас, скоріш за все, синдром сухого ока.

Сьогодні такий стан  діагностують у кожного другого пацієнта, який звертається до офтальмолога. І якщо раніше синдром сухого ока фіксували переважно  у жінок в період менопаузи, коли є гормональні зміни, то тепер він набув характеру епідемії, кажуть офтальмологи.

Адже ми постійно дивимося на екран моніторів, планшетів, телевізорів, телефонів -- і забуваємо кліпати. Як не допустити проблеми або позбутися її? Про це наша розмова з Маркіяном Ковальчуком, лікарем-окулістом Західноукраїнського центру лазерної мікрохірургії ока.

-- Як око може висохнути?

-- Під назвою "синдром сухого ока" розуміється пошкодження сльозової плівки, яка захищає поверхню ока та зволожує її. Сльозова плівка є дуже тонкою -- її товщина становить лише 10 мікрометрів. Саме завдяки наявності цієї плівки поверхня ока є ідеально рівною та блискучою. В нормі сльозова плівка має вкривати поверхню очного яблука. Вона не тільки зволожує, а й захищає від сторонніх часток або патогенних мікроорганізмів. Крім захисту, плівка бере участь у процесі обміну у поверхневих структурах ока, а також регулює випаровування.

-- Але що ж стається з цією плівкою і чому?

-- Синдром сухого ока ще називають "моніторним синдромом" -- тобто, око починає буквально висихати від тривалої і безперервної роботи за комп'ютером. Адже людина в такому випадку рідше кліпає, через що зменшується зволоження поверхні. Для того, щоб не дати висохнути сльозовій плівці, ми повинні кліпати щонайменше кожні 4 секунди.

-- Як помітити, що око недостатньо зволожене?

-- Насправді, це важко пропустити. Людина відчуває дискомфорт, поколювання, печіння чи свербіж в очі, почуття "піску". Нерідко приходять пацієнти, які вважають, що в око потрапив сторонній предмет -- промивають чаєм, а це нічого не дає. Між тим, почуття стороннього тіла в оці є одним з проявів синдрому сухого ока. Крім того, людина може болісно реагувати на яскраве світло, вітер, цигарковий дим,  можуть запалюватися повіки.

-- Що робити в таких випадках -- як зволожувати очі?

-- Не треба вишукувати велосипед -- лікування синдрому відбувається завдяки препаратам штучної сльози, які є як рідкими, так і гелеподібними. Залежно від ступеню проявів синдрому препарати застосовують так часто, як це потрібно, щоб око залишалося зволоженим.

Скажімо, при слабо вираженій сухості очей досить закапування 4-8 разів на добу, а при помірному або тяжкому ураженні штучна сльоза повинна застосовуватися кожні 2 години або раз на годину. А від час роботи за комп'ютером час від часу спеціально кліпати кілька разів поспіль у різному темпі.

Фото tips-ua.com

Як правило, застосування штучної сльози швидко приносить полегшення. Коли ж синдром повертається з певною періодичністю, слід провести дослідження очей -- можливо, так проявляється інше очне захворювання.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

13:00
Чому захисний засіб провокує висипання на обличчі та як цьому зарадити?
12:00
Ця патологія доволі поширена навіть у підлітковому віці, кажуть фахівці.
13:00
Незрозумілий висип на шкірі - лише одна з причин, щоби пройти перевірку на наявність цього захворювання.
11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.