Вже за тиждень це почнеться у багатьох родинах...

Педіатр пояснив, як краще підготуватися до початку навчального року

 

Ранні підйоми, збирання до школи, батьківські збори, книжки та зошити, загальносімейне виконання домашніх завдань, недосипання... Так почнеться новий навчальний рік у багатьох українських родинах. Особливо зміниться життя тих сімей, де є першокласник.

 

Проте найбільший стрес переживатимуть самі школярі. Як допомогти їм та всім членам родини адаптуватися до навчального року? Про це розповідає сайту "Добрий лікар" Володимир Родіонов, провiдний науковий спiвробiтник вiддiлення проблем здорової дитини та преморбiтних станiв Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України.
 

-- Вже за тиждень -- перше вересня. Залишилися лічені дні, аби  підготуватися до нового режиму. Як краще і правильніше це зробити?


-- Справді, дуже велике значення для успішної адаптації першокласника, а також інших школярів, має режим дня. Головне правило -- дитина повинна висипатися. Учні молодші класів повинні спати 10 годин, середньої школи -- 9, старшої -- не менше 8 годин.


В ідеалі, школяр має лягти у ліжко до 22 години вечора -- саме в цей час бiоритми організму спiвпадають з добовими природнiми ритмами. Тож маєте ще тиждень, щоб прилаштуватися до нового режиму. Якщо дитина звикла лягати пізніше, кожен день вкладайте її спати на 15-20 хвилин раніше, доки не дійдете до оптимального часу.

За тиждень-два дитина звикне до нового режиму, та й коли вона раніше лягатиме  ввечері, їй буде легше вставати зранку.

 

Дитина повинна висипатися!

Фото tips-ua.com


Ранок сплануйте так, щоб від підйому до сніданку минуло 30-40 хвилин. В цей час треба вмитися, зробити ранкову гімнастику, випити склянку теплої води з лимонним соком, зібратися -- і сісти за стіл, коли організм остаточно прокинувся. Сніданок -- обов'язковий!


Далі режим дня планується відповідно до розкладу. Проте дитина обов'язково повинна мати 2 години вільного часу, аби погуляти та побавитися з друзями. Не варто сідати за домашні завдання відразу після уроків, але й не треба відкладати це на пізній вечір.


-- Ви сказали про сніданок. Але дуже багато дітей не люблять їсти зранку...


-- І це дуже погано. Дивіться: пiд час занять мозок дитини працює настiльки iнтенсивно, що витрачає 25% калорiй. Для порiвняння: мозок дорослого при розумовому навантаження витрачає лише 3-6% калорiй. І в якому б класi не вчилася дитина, початок шкiльного року -- завжди стрес, пiдвищене емоцiйне навантаження.


Тому завдання батьків -- забезпечити повноцінне меню. Зокрема, школяр обов'язково має снідати, інакше рівень глюкози у крові буде низьким, й мозок не матиме "палива". Накращий варiант -- каші. Адже злаки мiстять складнi  вуглеводи, якi поступово вивiльняють у кров глюкозу.

 

-- Але ж не всі діти люблять каші...


-- Просто треба правильно її приготувати. Звісно, прісна каша не викликає апетиту. А якщо додати до неї трохи родзинок, горіхів, сухофруктів, меду -- це вже справжній десерт, який діти їдять з задоволенням.

 

Сніданок - обов'язковий!

Фото csua.info

 

Щоб урiзноманiтнiти ранкове меню, час вiд часу робіть омлети, яєшнi. Це також непоганий початок дня, адже яйце мiстить комплекс необхiдних вiтамiнiв та мiнералiв i високоякiсний бiлок.
 

-- А якщо дитина зранку не хоче їсти -- що робити?
 

-- Не хочуть їсти тi дiти, якi не виспалися. Тому перегляньте режим дня. Адже в органiзмi, що росте, запаси нервової енергiї дуже швидко вичерпуються, i вiдновити її можна лише пiд час сну.
 

-- Чи треба щось давати дитині з собою до школи?

 

-- До кiнця урокiв витрачається багато енергiї, тому перекус потрібен. Канапка чи печиво -- не кращій варіант. Нехай це буде яблуко, банан, курага, горішки, інжир (до речі, сухофрукти та горіхи стимулюють діяльності мозку, адже містять багато глюкози), але у жодному разі не сухарики або чіпси.


Дитина обов'язково повинна мати обід -- або вдома, або в школі, в який мають входити перша страва, салат, гарнір та м'ясо чи риба. А на вечерю краще вживати сирнi запiканки, тушкованi овочi, оладки, млинцi з сиром -- тобто, продукти, що мiстить кальцiй.
 

-- А якi продукти ви б порадили саме для активностi мозку?


-- Насамперед, це риба. Вона мiстить цiннi амiнокислоти, якi активують та вiдновлюють клiтини мозку (зокрема, полiненасиченi кислоти Омега-3 та Омега-6). Крiм того, риба -- джерело фосфору, кальцiю, йоду, селену, тобто, усiх мiкроелементiв, необхiдних мозку.

 

Багато дiтлахiв просять щось солодке, i недарма. Адже солодощi мiстять глюкозу, яка потрiбна мозку. До того ж, під час споживання солодкого в організмі виробляються гормони щастя -- ендорфін та серотонін. А це робить дитину спокійнішою, емоційно стабільнішою.

 

Тому не вiдмовляйте своєму школярику у солодкому. Достатньо 1-2 "квадратики" шоколаду, а замiсть цукерок краще давати вже згаданi сухофрукти -- в них глюкоза міститься у концентрованому виглядi Здоровими солодощами також вважаються мармелад т а зефір. Багато фруктози та глюкози є в ягодах, фруктах, сухофруктах, меді.

 

-- І нарешті -- чи потрібно допомагати дитині з домашнім завданням?


-- Допомагати -- так, але робити за неї -- ні. Дитина з першого класу повинна знати, що уроки -- це її особиста справа і відповідальність.

Проте ви повинні організувати процес. Не вимагайте робити уроки відразу після школи, дайте можливість дитині відволіктися, розслабитися. Добре, якщо в цей час дитина буде гуляти на свіжому повітрі або бавитися з друзями. Деяким дітям треба й поспати. Кращий час для виконання домашніх завдань - з 15.00 до 17-18.00.

 

Робити разом, але не замість.

Фото prodom.pp.ua


Молодшим школярам набагато легше виконувати домашнє завдання в присутності батьків. Адже дитині ще важко організувати свою роботу, вона потребує схвалення, а іноді й пояснення. Проте принцип тут має бути такий: робити разом, але не замість. І це важливо пояснити школяреві з самого початку. Бажаю удачі і терпіння учням та батькам.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

16:10
В Україні наклали постійну заборону на застосування і реалізацію частини лікарських засобів від гіпертонії та серцевої недостатності.
12:00
В Україні тимчасово заборонили реалізацію та застосування лікарського засобу "Розчин Рінгера"
10:00
Він почувається здоровим та сповненим сил, а ще здобуває спортивні нагороди.
09:20
Виробники можуть обробляти їх фунгіцидом або восковими сполуками, а вони - небезпечні для здоров'я.
22:18
У Харківській області у зв'язку з грипом та ГРВІ 30 шкіл повністю або частково закриті на карантин.
18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.