Ортопед: недолікована плоскостопість може спричинити патології внутрішніх органів

Багато хто з батьків не сприймає плоскостопість за серйозну патологію. Мовляв, нога виросте, саме все виправиться. Між тим, деформована стопа "тягне" за собою коліна, стегнові суглоби, сприяє викривленню хребта, через проблеми з шийним відділом страждає мозок, а також зміщуються внутрішні органи.


-- Дитяча ніжка до 5 років фізіологічно є плоскостопою, адже стопа ще має жирову "подушку". То як відрізнити фізіологічну плоскостопість від патологічної?


-- Загалом, це царина дитячих ортопедів, -- пояснює читачам сайту “Добрий лікар”  Олег Лоскутов, ортопед-травматолог, кандидат медичних наук. -- Перший огляд в ортопеда має відбутися у місяць, потім у 6 місяців та у рік. Після цього огляд має проходити щонайменше раз на рік.


Проте батьки самі можуть помітити, що є проблема. Слід знати, що вже до 5-6-річного віку стопа дитини має бути повністю сформована таким чином, щоб утворився звід -- така форма є необхідна для виконання амортизаційної функції під час ходьби. Проте при плоскостопості м'язи слабшають, зводу нема, а кістки немов розповзаються.

 

-- Кажуть, щоб виявити плоскостопість, достатньо подивитися на відбиток мокрої ноги. При "правильній" стопі відбиток у найвужчому мiстi має складати не бiльше третини вiд її ширини. Це так?


-- Це поширений домашній метод, доступний усім. А от ще один: стопу треба змастити жирним кремом та залишити відбиток на папері. Якщо відбиток вузької частини стопи займає половину чи більше уявної лінії, проведеної поперек стопи, можна говорити про плоскостопість.

 

Якщо ви запідозрили у дитини плоскостопість, обов'язково навідайте дитячого ортопеда. Для діагностики проводять рентгенографію стопи у двох проекціях, роблять подометрію -- вимірювання зовнішніх параметрів стопи з визначенням поздовжнього і поперечного індексів зводу стопи.


Огляньте взуття дитини -- при плоскостопості в першу чергу зношується внутрішня поверхня підошви. Ознаками патології може бути "розповзання" пальців, відхилення вбік великого пальця. А дитина може жалітися на ниючі болі у стопі та м'язах гомілки, швидку втомлюваність ніг.


-- Чи легко вилікувати плоскостопість?
 

-- Лікування тривале, але при регулярному застосуванні дає результат. Тактика визначається залежно від виду та ступеню плоскостопості. В одних випадках буде достатньо ортопедичних стельок, масажів, лікувальної фізкультури, а у занедбаних формах нерідко потрібна операція.


Проте легше таки не допустити патології, ніж лікувати. Зокрема, не слід стимулювати ранній початок ходіння дитини -- нехай починає ходити тоді, коли може стояти самостійно, не потребучи допомоги ззовні. Інакше це може призвести до порушень розвитку суглобів, бо вони ще не в змозі витримувати вагу дитини.


Дитина обов'язково повинна мати змогу ходити босоніж по ребиристій поверхні -- тоді стопа рефлективно "підбирається", формується звід. Для цього можна купити ортопедичний килимок або зробити його самостійно -– з гудзиків, каштанів чи овальних камінців. Влітку нехай дитина якомога частіше ходить босоніж по піску, траві, морському узбережжю. Також корисно катати ніжками м'ячик, збирати пальцями ніг дрібні предмети з підлоги (гудзики, олівці, сірники).


Категорично заборонено доношувати мешти молодших братів-сестер, небажано купувати ношене взуття, яке може бути стоптаним та деформувати стопу. Адже основна функція взуття -- допомога в формуванні стопи. Коли взуття розношене, відповідно, воно не виконує її. Якісне дитяче взуття має добре утримувати стопу та мати високий задник -- тоді нога не "завалюватиметься".


 


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
В Україні є традиція: за кілька днів перед Водохрещем люди вирізають з криги хрести, фарбують буряковим квасом, прикрашають стрічками, сухоцвітом та монетами.
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?

Новини

21:33
Медики застерегли українців від традиційних йорданських купань.
18:24
У Рівненській області від кору помер 27-річний мешканець Дубровицького району
17:38
Джерело Матерi Божої в Моршинi оздоровлює і дарує радість батьківства
16:14
Відтепер повнолітні громадяни мають можливість стати донором для інших після своєї смерті.
15:31
80% випадків такої неплідності спричинені імунологічними факторами, так званою біологічною несумісністю.
14:36
Швейцарські дослідники з Базельського університету провели кілька дослідів над мишами, яким попередньо вживили клітини раку людини, і зуміли зупинити прогресування раку.
13:36
Науковці пояснили, чому жінка не розуміє застудженого чоловіка.
12:08
Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
10:00
Вживання страв із білих грибів в буквальному сенсі продовжує молодість
17:40
За словами вчених, зміна температури на користь холоду є своєрідною стресотерапією для організму.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.