Ортопед: недолікована плоскостопість може спричинити патології внутрішніх органів

Багато хто з батьків не сприймає плоскостопість за серйозну патологію. Мовляв, нога виросте, саме все виправиться. Між тим, деформована стопа "тягне" за собою коліна, стегнові суглоби, сприяє викривленню хребта, через проблеми з шийним відділом страждає мозок, а також зміщуються внутрішні органи.


-- Дитяча ніжка до 5 років фізіологічно є плоскостопою, адже стопа ще має жирову "подушку". То як відрізнити фізіологічну плоскостопість від патологічної?


-- Загалом, це царина дитячих ортопедів, -- пояснює читачам сайту “Добрий лікар”  Олег Лоскутов, ортопед-травматолог, кандидат медичних наук. -- Перший огляд в ортопеда має відбутися у місяць, потім у 6 місяців та у рік. Після цього огляд має проходити щонайменше раз на рік.


Проте батьки самі можуть помітити, що є проблема. Слід знати, що вже до 5-6-річного віку стопа дитини має бути повністю сформована таким чином, щоб утворився звід -- така форма є необхідна для виконання амортизаційної функції під час ходьби. Проте при плоскостопості м'язи слабшають, зводу нема, а кістки немов розповзаються.

 

-- Кажуть, щоб виявити плоскостопість, достатньо подивитися на відбиток мокрої ноги. При "правильній" стопі відбиток у найвужчому мiстi має складати не бiльше третини вiд її ширини. Це так?


-- Це поширений домашній метод, доступний усім. А от ще один: стопу треба змастити жирним кремом та залишити відбиток на папері. Якщо відбиток вузької частини стопи займає половину чи більше уявної лінії, проведеної поперек стопи, можна говорити про плоскостопість.

 

Якщо ви запідозрили у дитини плоскостопість, обов'язково навідайте дитячого ортопеда. Для діагностики проводять рентгенографію стопи у двох проекціях, роблять подометрію -- вимірювання зовнішніх параметрів стопи з визначенням поздовжнього і поперечного індексів зводу стопи.


Огляньте взуття дитини -- при плоскостопості в першу чергу зношується внутрішня поверхня підошви. Ознаками патології може бути "розповзання" пальців, відхилення вбік великого пальця. А дитина може жалітися на ниючі болі у стопі та м'язах гомілки, швидку втомлюваність ніг.


-- Чи легко вилікувати плоскостопість?
 

-- Лікування тривале, але при регулярному застосуванні дає результат. Тактика визначається залежно від виду та ступеню плоскостопості. В одних випадках буде достатньо ортопедичних стельок, масажів, лікувальної фізкультури, а у занедбаних формах нерідко потрібна операція.


Проте легше таки не допустити патології, ніж лікувати. Зокрема, не слід стимулювати ранній початок ходіння дитини -- нехай починає ходити тоді, коли може стояти самостійно, не потребучи допомоги ззовні. Інакше це може призвести до порушень розвитку суглобів, бо вони ще не в змозі витримувати вагу дитини.


Дитина обов'язково повинна мати змогу ходити босоніж по ребиристій поверхні -- тоді стопа рефлективно "підбирається", формується звід. Для цього можна купити ортопедичний килимок або зробити його самостійно -– з гудзиків, каштанів чи овальних камінців. Влітку нехай дитина якомога частіше ходить босоніж по піску, траві, морському узбережжю. Також корисно катати ніжками м'ячик, збирати пальцями ніг дрібні предмети з підлоги (гудзики, олівці, сірники).


Категорично заборонено доношувати мешти молодших братів-сестер, небажано купувати ношене взуття, яке може бути стоптаним та деформувати стопу. Адже основна функція взуття -- допомога в формуванні стопи. Коли взуття розношене, відповідно, воно не виконує її. Якісне дитяче взуття має добре утримувати стопу та мати високий задник -- тоді нога не "завалюватиметься".


 


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:43
Коли ви востаннє були в лікаря: п'ять, десять чи надцять років тому?
18:43
Медогляди потрібні навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим, наголошують лікарі.
14:29
12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
16:25
"У пацієнтів виникають проблеми зі зачаттям дитини. При чому, як у чоловіків, так і в жінок".
13:05
Поки ми п'ємо каву, наука не стоїть на місці: вчені з Ізраїлю надрукували серце на 3Д-принтері. А в США його створюють, використовуючи органи тварин.
15:11
За статистикою, тiльки 3% клiщiв, що мають борелiї, передають їх людинi.
15:57
Чому вітрянку вважають дитячою хворобою, але хворіють і дорослі? Скільки часу пацієнт має перебувати в ізоляції та чи можна вакцинуватися?
14:26
Найточніший тиск ранковий - виміряний після пробудження до сніданку, кажуть лікарі.
09:39
Бензопірен є стимулятором онкопроцесів в організмі людини. Тому вживання цього канцерогену навіть у невеликій кількості небезпечне для здоров'я.
19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.