Болить горло - що застосувати: льодяники, спреї, трав'яні відвари?

Досить десь перемерзнути, як вже боляче ковтати, саднить у горлі. Власне, слизова оболонка носоглотки першою реагує на проникнення вірусів, тому й біль у горлі є першим сигналом хвороби.

 

А що саме болить у горлі і чому, дізнаємося у В'ячеслава Кота, ЛОР-лікаря вищої категорії.

-- Насамперед, поясніть, чому на похолодання першим реагує горло?

-- На слизовій оболонці горла завжди "живуть" патогенні мікроорганізми. Проте доки імунітет сильний, вони нічим не проявляють себе. Але на фоні переохолодження, коли імунітет знижується, ця мікрофлора активізується -- як наслідок, загострюються хронічні інфекції або створюються умови для розвитку нових.

-- А що, власне, болить у горлі?

-- Дивіться: віруси або бактерії, потрапляючи на слизову, починають активно розмножуватися, виділяючи при цьому токсини. Починається набряк, запалення. А токсини діють на больові рецептори, які розташовані по всій поверхні носоглотки. При їх збудженні і виникає біль.

-- Але ж біль буває різним -- часом боляче ковтати, а часом саднить. Крім того, боліти може справа чи зліва, по задній поверхні горла тощо. Від чого це залежить?

-- Анатомічно горло складається з кількох частин. Задня частина ротової порожнини (ротоглотка) переходить вгорі у носоглотку. Видима частина горла називається зевом, там же розташоване лімфаденоїдне кільце (мигдалики, які є скупчення лімфоїдної тканини). Дужки на верхній частині піднебіння з'єднуються та утворюють складку -- так званий язичок. А донизу іде гортань.

Слизова оболонка горла має безліч нервових рецепторів, через яких чимало больових. Власне, механічна або хімічна дія подразнює їх, і людина відчуває біль у горлі. Механічна дія -- це тиск на рецептор з боку набряклих тканин, а хімічна -- це речовини, які виділяються при розмноженні вірусів або бактерій.

А локалізацію болю залежить від інфекції, яка його викликала. Наприклад, віруси грипу та парагрипу нійбільше впливають на складки гортані, аденовіруси та риновіруси -- на слизову носоглотки (при цих інфекціях боляче ковтати), а бактерії стрептококи -- на мигдалики. При фарингіті та ларингіті запальний процес зачіпає більш глибокі відділи горла -- виникає осиплість голосу, горло немов "закладене".

-- Що можна зробити, аби не лише полегшити стан, а й зупинити розвиток інфекції?

-- При запальних процесах у горлі вибір ліків залежить від  конкретного збудника. Наприклад, якщо боляче ковтати через вірусну інфекцію, потрібні антивірусні препарати, а якщо запалено мигдалики -- не обійтися без антибіотиків.

Із способів першої допомоги можу порадити тепле рясне пиття -- особливо добре пити відвар липи, шипшини, чай з калиною, теплу воду з лимонним соком. При запаленні горла вірусного походження помічним стане полоскання теплою солоною водою або водою з содою -- проте це допоможе лише на початку хвороби. Так само, як і полоскання з відвару нагіток, ромашки. Але якщо віруси вже проникли у клітини слизової, ці методи зможуть хіба тимчасово знеболити, проте не лікувати. В таких випадках необхідно застосовувати аптечні лодяники від болю у горлі, смоктальні пігулки чи спреї -- вони мають антисептичний, противірусний та  антибактеріальний ефекти.

Проте перед використанням спреїв бажано прополоскати горло теплою водою -- це збільшить його ефективність, адже прибере зайвий слиз та дасть прямий доступ компонентам до запалених клітин горла. А аерозолі ще й бажано трохи утримувати у задній частині рота, а не ковтати відразу. Приблизно півгодини після зрошення не можна їсти чи пити.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.