Пішов до школи - і почав затинатися

Затинання - стан не з приємних. Дитина не може вимовити слово, застрягає на перших складах, або ж неконтрольовано розтягує голосний звук. Виникає замкнене коло -- не може вимовити, боїться говорити далі... І якщо нічого не робити, затинання може перейти у дорослий вік.

 

Загалом, перший пік затинань припадає на вік 3-4 років, коли дитина активно освоює словниковий запас, починає говорити складними реченнями, а артикуляційний апарат лише "дозріває". А другий пік припадає на період, коли діти починають відвідувати садок чи школу -- у 5-6 років (особливо якщо дитина буле "домашньою").

-- Загалом, якою є природа затинання?

-- Причин є досить багато -- від спадкового фактору до нервового перенапруження, -- каже Віра Коваленко, дитячий невролог. -- Важливий і стан розвитку артикуляційного апарату.

Під затинанням розуміють проблеми з мовленням, коли у дитини порушується ритм та темп мовлення. Виникає спазм у м'язах, що відповідають за вимову, через що дитина не може вимовити слово чи фразу.

Є різні види затинання: клонічне (кілька короткочасних судом, що йдуть одна за одною, викликають мимовільне повторення окремих складів і звуків, коли дитина немов застрягає на них), тонічне (м'язи тривало і сильно скорочуються, в результаті  чого відбувається затримка мовлення, стаються довгі паузи) та змішана форма.

Також розрізняють неврозоподібну або невротичну форми затинання. При першій відзначається порушення моторики та артикуляції, є супутні неврологічні порушення. А невротична форма розвивається на фоні стресу чи переляку, а також перевтоми.

У першому випадку причиною розвитку затинання часто є внутрішньоутробна гіпоксія або родова травма, у другому -- поштовхом може стати гострий або хронічний стрес. Крім того, частіше затинаються боязкі, вразливі, тривожні, плаксиві діти. Особливо часто це відбувається, коли така дитина потрапляє у новий колектив -- до садка чи школи. Також помічено, що у родинах, де часто відбуваються сварки та панують негативні емоції, діти затинаються частіше.

-- І що ж робити?

-- Насамперед проконсультуватися у логопеда та невропатолога, які визначать тип і серйозність логоневрозу. Коригувати цю проблему треба якомога раніше, щоб у дитини не закріпився навик затинання.

Підхід має бути комплексним. Насамперед, необхідно сформувати сприятливий емоційний фон у родині, теплу психологічну атмосферу, щоб дитина відчувала себе захищеною і прийнятою. До речі, є теорія, що затинання -- це один із способів захисту дитини від небезпечного і незрозумілого світу. Чимало таких патологій мовлення виникає у родинах, де дитиною або опікуються надмірно, або вона є недолюбленою. Тож зважте на це. В деяких випадках можуть знадобитися заспокійливі препарати, що знімають спазми м'язів мовного апарату.

Не акцентуйте увагу, коли малюк має труднощі з вимовою того чи іншого слова. Навпаки, навчіть його не панікувати в такому випадку, а говорити повільніше. Дуже корисним є спів -- дитина виспівує різні звуки у певному ритмі, і це дозволяє позбутися затинання. Існує також комплекс вправ для язика, губ, щік, які знімають спазм мовного апарату.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:43
Коли ви востаннє були в лікаря: п'ять, десять чи надцять років тому?
18:43
Медогляди потрібні навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим, наголошують лікарі.
14:29
12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
16:25
"У пацієнтів виникають проблеми зі зачаттям дитини. При чому, як у чоловіків, так і в жінок".
13:05
Поки ми п'ємо каву, наука не стоїть на місці: вчені з Ізраїлю надрукували серце на 3Д-принтері. А в США його створюють, використовуючи органи тварин.
15:11
За статистикою, тiльки 3% клiщiв, що мають борелiї, передають їх людинi.
15:57
Чому вітрянку вважають дитячою хворобою, але хворіють і дорослі? Скільки часу пацієнт має перебувати в ізоляції та чи можна вакцинуватися?
14:26
Найточніший тиск ранковий - виміряний після пробудження до сніданку, кажуть лікарі.
09:39
Бензопірен є стимулятором онкопроцесів в організмі людини. Тому вживання цього канцерогену навіть у невеликій кількості небезпечне для здоров'я.
19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.