Пішов до школи - і почав затинатися

Затинання - стан не з приємних. Дитина не може вимовити слово, застрягає на перших складах, або ж неконтрольовано розтягує голосний звук. Виникає замкнене коло -- не може вимовити, боїться говорити далі... І якщо нічого не робити, затинання може перейти у дорослий вік.

 

Загалом, перший пік затинань припадає на вік 3-4 років, коли дитина активно освоює словниковий запас, починає говорити складними реченнями, а артикуляційний апарат лише "дозріває". А другий пік припадає на період, коли діти починають відвідувати садок чи школу -- у 5-6 років (особливо якщо дитина буле "домашньою").

-- Загалом, якою є природа затинання?

-- Причин є досить багато -- від спадкового фактору до нервового перенапруження, -- каже Віра Коваленко, дитячий невролог. -- Важливий і стан розвитку артикуляційного апарату.

Під затинанням розуміють проблеми з мовленням, коли у дитини порушується ритм та темп мовлення. Виникає спазм у м'язах, що відповідають за вимову, через що дитина не може вимовити слово чи фразу.

Є різні види затинання: клонічне (кілька короткочасних судом, що йдуть одна за одною, викликають мимовільне повторення окремих складів і звуків, коли дитина немов застрягає на них), тонічне (м'язи тривало і сильно скорочуються, в результаті  чого відбувається затримка мовлення, стаються довгі паузи) та змішана форма.

Також розрізняють неврозоподібну або невротичну форми затинання. При першій відзначається порушення моторики та артикуляції, є супутні неврологічні порушення. А невротична форма розвивається на фоні стресу чи переляку, а також перевтоми.

У першому випадку причиною розвитку затинання часто є внутрішньоутробна гіпоксія або родова травма, у другому -- поштовхом може стати гострий або хронічний стрес. Крім того, частіше затинаються боязкі, вразливі, тривожні, плаксиві діти. Особливо часто це відбувається, коли така дитина потрапляє у новий колектив -- до садка чи школи. Також помічено, що у родинах, де часто відбуваються сварки та панують негативні емоції, діти затинаються частіше.

-- І що ж робити?

-- Насамперед проконсультуватися у логопеда та невропатолога, які визначать тип і серйозність логоневрозу. Коригувати цю проблему треба якомога раніше, щоб у дитини не закріпився навик затинання.

Підхід має бути комплексним. Насамперед, необхідно сформувати сприятливий емоційний фон у родині, теплу психологічну атмосферу, щоб дитина відчувала себе захищеною і прийнятою. До речі, є теорія, що затинання -- це один із способів захисту дитини від небезпечного і незрозумілого світу. Чимало таких патологій мовлення виникає у родинах, де дитиною або опікуються надмірно, або вона є недолюбленою. Тож зважте на це. В деяких випадках можуть знадобитися заспокійливі препарати, що знімають спазми м'язів мовного апарату.

Не акцентуйте увагу, коли малюк має труднощі з вимовою того чи іншого слова. Навпаки, навчіть його не панікувати в такому випадку, а говорити повільніше. Дуже корисним є спів -- дитина виспівує різні звуки у певному ритмі, і це дозволяє позбутися затинання. Існує також комплекс вправ для язика, губ, щік, які знімають спазм мовного апарату.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

17:45
Психологи кажуть: якщо песимізм здоровий, то які проблеми? Водночас зауважують - оптимізм має свої мінуси.
14:53
Бактерії, що населяють наш кишківник, переважно живляться рослинними вуглеводами, але це не означає, що людина повинна стати вегетаріанцем.
11:09
Журналістка "Експресу" розповідає про свій неприємний досвід. І він - не ексклюзивний.
16:10
“Донька народилася здоровою. У півтора року захворіла на вірусний енцефаліт. І от наслідки...”
13:50
Дискусія з прихильницею, а також противницею гомеопатії. Які аргументи вони наводять?
10:08
"У багатьох наукових працях доведено, що на сперматогенез чоловіка впливають також комп'ютери".
19:30
Для успішного засинання та якісного сну неодмінною умовою є невелике зниження температури тіла.
15:03
У висушених фруктах вітаміни та поживні речовини зберігаються в концентрованому стані, адже зайва волога висушується, кажуть фахівці.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.