Їжа чи отрута: а що у вашій тарілці?

Дієтологи склали рейтинг найшкідливіших продуктів

Сучасний ритм життя вже давно перевів багатьох з нас з домашньої кухні на швидку їжу або напівфабрикати. Проте ми не замислюємося над тим, які небезпечні  інгредієнти містяться у такій їжі.

 

На жаль, певні продукти харчування містять шкідливі сполуки, які насправді діють як отрута і можуть мати поганий ефект в довгостроковій перспективі. Рейтинг з 10 найшкідливіших продуктів опубліковано на сайті zeenews.

1. Маргарин

Чимало людей використовують його, бо він дешевший за вершкове масло. Між тим, він містить трансжири, штучні ароматизатори, штучні барвники. Крім того, у маргарині більше калорій, ніж у вершковому маслі, що викликає пов'язані з цим хвороби -- ожиріння, проблеми з серцем та судинами, діабет.

2. Штучні підсолоджувачі

Сахарин у ролі низькокалорійного замінника цукру рекламується як дієтичний продукт. Проте не всім відомо, що підсолоджувачі насправді стимулюють збільшення ваги, а не навпаки. Крім того, вони підвищують ризик розвитку цукрового діабету та пошкодження нирок.

3. Кетчупи

На жаль, вони є шкідливими, якщо не зроблені у себе вдома. Магазинний томатний соус або кетчуп містить фарбники, консерванти, глутамат натрію, кукурудзяний сироп, які підвищують ймовірність розвитку гіпертонії, ожиріння, серцево-судинних захворювань.

4. Глазур

Глазур робить випічку смачною Але промислова глазур містить цукор, трансжири, кукурудзяний сироп, штучні барвники, штучні ароматизатори і консерванти. Деякі з харчових барвників, якими рясно прикрашають торти, заборонені у багатьох країнах.

5. Полуниця

Згідно із звітом Міністерства сільського господарства США, у промисловій полуниці виявлено залишки 13 різних пестицидів. Уникнути отрути можна, якщо купувати органічну полуницю або вирощувати свою власну.

6. Паростки

Здавалося б, їх місце -- у списку продуктів для здоров'я. Експерти кажуть, що так воно і є, якщо паростки вирощені у домашніх умовах. А комерційно пророщені зерна пшениці чи бобових схильні до забруднення бактеріями, а також добривами.

7. Пакетоване печиво

Воно містить гідрогенізовані олії, штучні барвники, ароматизатори, консерванти. А ще при промисловому виготовленні печива використовується відбілене борошно  (борошно, яке відбілюють хімічними речовинами -- такими як пероксид бензоїла). Набагато здоровішим буде печиво, зроблене своїми руками.

8. Заморожена піца

Піцу люблять майже всі. Але заморожена піца шкідлива Високий рівень цукру, солі, глутамат натрію, нітрати, які надають піці характерного смаку, насправді б'ють по організму.

9. Содові води

Це взагалі один з найшкідливіших продуктів, причому як звичайна "газбулька", так і дієтична. В цих напоях багато фруктози, штучних підсолоджувачів на кшталт  аспартаму, фосфорна кислота, яка вимиває кальцій з вашого організму тощо.

 10. Фаст-фуд

Усі продукти швидкої їжі містять високий рівень натрію, глутамату натрію, цукру і трансжирів, харчових барвників, підсилювачів смаку, консервантів. Така їжа обов'язково призведе до хвороб.

 

-- Свого часу й українськi спецiалiсти склали рейтинг найшкiдливiших продуктiв -- фахiвцi iз НДI харчування, Iнституту екогiгiєни й токсикологiї та Нацiональної  медакадемiї визначали ступiнь шкiдливостi того чи iншого продукту через його здатнiсть викликати важкi захорювання. Перше мiсце посiли чипси та "шипучка"...

-- Чипси, якi так люблять дiти, справдi є одним з найшкiдливiших продуктiв, -- каже лiкар-дiєтолог Надiя Матчук. -- З'ясовано, що у них мiститься багато трансжирiв, якi пiдвищують рiвень холестерину та збiльшують ризик серцево-судинних хвороб. Найбiльшу небезпеку становить канцероген акриламiд, який вражає нервову систему, спричиняє геннi мутацiї та сприяє утворенню пухлин. Я вже не кажу про те, що у чипсах повно консервантiв, пiдсилювачiв смаку, фарбникiв.

-- А солодкi газованi напої -- дуже енергомiсткi, а тому швидко призводять до ожирiння, -- каже ендокринолог Андрiй Кваченюк. -- Дехто вважає, що вiд напоїв не гладшають. Але усi цi "шипучки" дуже калорiйнi, i при регулярному вживаннi людина почне набирати вагу. А ожирiння сприяє розвитку серцево-судинних хвороб. Крiм того, такi напої можуть спровокувати розвиток цукрового дiабету, адже мiстять  велику кiлькiсть цукру чи цукрозамiнники. Через це вони зовсiм не тамують спраги. До того ж, усiлякi лимонади -- це просто хiмiчна сумiш, яка не мiстить жодного натурального складника.

-- Друге мiсце за фаст-фудом, потім ідуть ковбаси?

-- Загалом, увесь фаст-фуд (картоплi-фрi, гамбургери, хот-доги, шаурма, чебуреки) -- це максимум вуглеводiв та жирiв при мiнiмумi вiтамiнiв, -- каже Олег Швець, керівник Українського науково-дослідного інституту харчування. -- До того ж, нерідко фаст-фуд вимагає смаження, коли на одiй i тiй самiй олiї готується кiлька десяткiв порцiй, тодi як вже при одному нагрiваннi в олiї утворюються канцерогени.

Сюди ж можна вiднести й швидкорозчиннi продукти (супи, локшина, пюре), багатi на консерванти, фарбники, емульгатори. Якщо їх вживати щодня, можна не лише зiпсувати собi шлунок та кишкiвник, а й заробити бiльш серйознi проблеми -- аж до утворення пухлин.

Якщо говорити про ковбаси та сосиски, то дешевi продукти, які купує переважна бiльшiсть українцiв, мiстять бiльше наповнювачів, нiж м'яса. Дедалi бiльше виробникiв використовують генно-модифiкованi продукти (скажiмо, варенi ковбаси та сосиски на 80% складаються з генно-модифiкованої сої). А копчені ковбаси потрапили у рейтинг за те, що в переважнiй бiльшостi коптяться за допомогою так званого рiдкого диму -- речовини, яка мiстить канцерогеннi бензопiрен та фенол.

-- Далi йдуть овочi та фрукти, вирощенi поблизу автотрас чи заводiв, маргарин та тiстечка, кава та iншi кофеїномiсткi напої, морозиво, жувальнi цукерки, шоколаднi батончики та майонез...

-- З продуктами, вирощеними поблизу трас, все зрозумiло -- в них накопичуються солi важких металiв, якi всмоктуються рослинами з вихлопiв автомобiлiв.

Що стосується маргарину, то вiн мiстить один з найгiрших для органiзму жирів -- трансгенний. З цiєї ж причини до списку потрапила випiчка, торти, тiстечка, адже вони готуються з використанням маргарину. До того ж, часте вживання провокує ожирiння та цукровий дiабет.

Каву та iншi напої, що мiстять кофеїн, можна пити дозовано -- лише 2-3 рази на день, iнакше страждатиме нервова система.

А у морозивi мiститься багато жирiв, якi призводять до пiдвищення рiвня холестерину у кровi, провокують змiни у судинах, змiнюють жировий обмiн. До того ж, у багатьох виробах є такi шкiдливi для органiзму речовини, як харчовий додаток Е-322, кокосова та пальмова олiї.

Через велику кiлькiть фарбникiв, цукрiв та консервантiв потрапили у рейтинг жувальнi та смоктальнi цукерки, усiлякi яскравi "гумовi" солодощi, шоколаднi батончики. Адже це величезна кiлькiсть калорiй при мiнiмумi корисних iнгрiдiєнтiв.

-- А майонез та кетчупи мiстять багато трансжирiв, що осiдають на стiнках судин, а також консервантiв та стабiлiзаторiв, -- додає Надія Матчук.  -- До того ж, майже усi вони мiстять пiдсилювач смаку глутамат натрiю, який може викликати головний бiль, спазм судин, порушення обмiну речовин та навiть формує звичку -- iншi продукти без нього здаються якимось прiсними.

Усі вказані продукти треба звести до мінімуму, а то й відмовитися від них взагалі. Недарма серед лікарів їх називають “харчовим сміттям”.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Чимало важких випадків, кажуть лікарі, стається у теплий період, під час відпочинку.
13:00
Немає віку, коли тему сексу можна остаточно закрити, кажуть фахівці.
14:00
Це єдиний орган людини, який може триматися на поверхні води!
11:00
Не завжди два негативні результати ПРЛ-досліджень свідчать про повне одужання.
11:00
Паніка, кажуть фахівці, нищить не лише психологічне, але й фізичне здоров'я.
15:00
За словами лікарів, у мешканців сіл хвороба трапляється особливо часто.
17:18
Щороку в Україні кліщі кусають 5-6 мільйонів людей, кажуть науковці.
14:00
“Щодня до мене звертаються пацієнти з температурою, що підвищилась не через коронавірус, а через паніку”, - каже лікар.
13:00
Аби зміцнити здоров'я легенів, робити це треба за певними правилами.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.