Дожити до віку Моїсея: інструкція для довгожителя

Ресурси людського організму розраховані на 100-120 років життя, проте ми власними руками скорочуємо цей час навпіл

120 років -- саме стільки часу Бог виділив для людського життя (слова про це є в Біблії). Хоча старозавітні пророки та праведники жили і по 500, і по 700 років. Та у покарання за порушення божих заповідей життя людей було "скорочено" до 120 років. Проте і це -- немало.

 

Нині у книзі рекордів Гіннеса зафіксовано максимальну тривалість життя у 122 роки (стільки прожила одна француженка). Наука також говорить, що ресурси людського організму розраховані на такий "термін". Але ж чому ми живемо удвічі менше? Говоримо про це з Олегом Кульчицьким, професором, керiвником сектору бiологiї старiння, заступником директора з наукової роботи Iнституту геронтологiї АМН України.

-- Чи правда, що ресурси нашого організму розраховані на 120 років?

-- Загалом, ресурси людського організму справді дозволили б нам усім жити до 120 років -- адже у світі є довгожителі, які доживають до цього віку і навіть переживають його. Проте людина, маючи такі ресурси, сама скорочує тривалість свого життя.

Рекорд довголіття на планеті належить француженці Жанні-Луїзі Кальман (21.02.1875 — 4.08.1997)

Скажімо, генетично організм запрограмований на понад столітню тривалість життя. Проте під час життя людина зазнає і внутрішніх (скажімо, спадкові хвороби), і зовнішніх (погана екологія, неповноцінне харчування, погані звички) впливів. А тому накопичення патологічних станів відбувається раніше за відведений природою строк -- з'являються хвороби, які рано чи пізно призводять до загибелі організму.

І якщо раніше серйозні хвороби заявляли про себе після 45-річного віку, то тепер це не рідкість у 20-річних. Сучасні люди хворіють раніше та важче.

Загалом, як казав ще Гіппократ, хвороба є не покаранням богів, це наслідок порушення харчування, звичок та способу життя людини. Тому головними секретами довголіття є помірне харчування та правильний питний режим, адекватна фізична активність, правильне чергування роботи та відпочинку, позитивне сприйняття життя тощо.

Крім того, неабияке значення має відношення людини до свого здоров'я. Скажімо, в Європі люди щороку проходять медогляд, куди входить загальний аналіз крові та сечі, кров на цукор та рівень холестерину, біохімічний аналіз крові з печінковими та  ревмапробами, визначенням рівня ферментів, ЕКГ, флюорографія, УЗД органів черевної порожнини. А більшість українців навіть не замислюються над такою потребою, звертаючиcь до лікарів лише коли "припече".

Щороку слід проходити профілактичний медогляд

На жаль, коли здоров'я є, його ніхто не цінує. За статистикою, людина починає цікавитися ним у віці 45 років. Саме тоді ми раптом починаємо розуміти, що життя не вічне -- третина людей у цьому вiцi обмежує вживання алкоголю, ще третина переходить на рацiональне харчування, виключаючи "швидку їжу" та напiвфабрикати, а 90% покидають цю звичку. На жаль, це трохи запізно.

-- Якби можна було скласти інструкцію для довгожителя, які б пункти до неї увійшли?

-- Насамперед, помірне харчування. Численні досліди на щурах показали, що низькокалорійне харчування сприяє продовженню тривалості життя. Пiсля 40 рокiв взагалі варто відмовитися від тваринних бiлків, уникати рафiнованих продуктiв. Найбiльш здорова їжа -- найпростiша. Це каші, бобові, хліб, молочні продукти, 60-70% усього рацiону повиннi складати овочi та фрукти. Варто обмежити вживання тваринних жирiв, замiнивши їх рослинними -- соняшниковою, кукурудзяною, соєвою, оливковою олiями. Продукти варіть, тушкуйте та запікайте, але не смажте.

Правильне харчування дуже важливе

Дуже важливий і питний режим. Адже все, що вiдбувається в органiзмi, проходить у розчинi. Життя -- це ланцюг бiохiмiчних реакцiй, якi можливi лише у рiдинi. Адже старiння -- не що iнше, як дегiдротацiя, тобто зневоднення. Потрібно пити більше простої води, не беручи до уваги ту рідину, що міститься у супах, овочах та фруктах.

Наступне правило: рух. Фізична активність зміцнює організм у молодому віці і  підтримує в старечому. Не цурайтеся фізичної роботи -- праця приносить користь не лише суспільству, а й самій людині. До речі, більшість довгожителів працювали до останнього дня.

Рух -- основа здоров'я

Крім цих фізичних складових, дуже велике значення має емоційне налаштування людини. Доведено, що оптимісти живуть довше --вірогідність ранньої смерті у песимістів на 42% вища, ніж упозитивно налаштованих людей. Крім того, важливо навчитисялюбити, прощати, приймати -- це запорука душевного спокою тагармонії. А от підвищена тривожність, нервозність, занепокоєння,  ненависть, заздрість скорочують роки.

Ще одна умова довголіття -- постійно вчитися і розвиватися розумово. Саме активність мозку підтримує його у формі, зменшуючи ризик розвитку старечої недоумкуватості. Ось чому серед довгожителів дуже багато інтелектуалів. Тож у будь-якому віці вчіть іноземні мови, заучуйте вірші, читайте, опановуйте нові знання.

Позитивні емоції продовжують життя

А ще довше живуть ті люди, які мають супутника життя -- навіть якщо ви самотні, не втрачайте надію знайти другу половинку. Врешті, будьте вдячними за все, що з вами відбулося -- це ваш досвід. А також висловлюйте подяку людям, які вас оточують -- рідним, друзям, колегам, адже вони є частиною вашого життя.

Тож, тіло має бути міцним, розум -- чистим, а душа -- у гармонії -- це головні передумови здорового життя на довгі роки.

 

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.