Від хвороби Альцгеймера врятує “фітнес для мозку”

21 вересня відзначається всесвітній День боротьби з хворобою Альцгеймера

Це найбільш поширена форма деменції (недоумкуватості), яка найчастіше виявляється у людей у віці понад 65 років. Поступово зникають навички спілкування із зовнішнім світом, хворий не впізнає людей, предмети, втрачає будь-яку самостійність.

Зараз у світі близько 36 мільйонів людей, що страждають на деменцію. До 2050 року кількість хворих сягне більше 100 мільйонів чоловік.

Що це за хвороба? Як її розпізнати? Говоримо про це з Віталієм Осташком, лікарем-невропатологом вищої категорії.

-- Усі ми боїмося хвороби Альцгеймера, адже вона неминуче призводить до стану, коли розумна людина стає "інтелектуальною рослиною". Що ж це за хвороба?

-- Це дегенеративне захворювання, яке хоч і повільно, але постійно прогресує. Найбільше страждають нервові клітини, які відповідають за когнітивні функції мозку -- саме тому людина, грубо кажучи, тупіє.

Підступністю хвороби Альцгеймера є те, що вона починається з малопомітних симптомів, коли ні людина, ні оточуючі не бачать якихось змін. Спочатку страждає короткочасна пам'ять -- людині стає важко згадати інформацію, яку вона отримала недавно. Потім гіршає довготривала пам'ять, порушується мовлення, згасають  когнітивні функції, здатність орієнтуватися. Людина перестає розуміти, що їй говорять і що говорить вона сама. Врешті, пацієнт втрачає навички самообслуговування та контакт із світом.

Досі медицина не знає способів лікування хвороби Альцгеймера. Причому від хвороби не застрахований ніхто -- цей діагноз було поставлено Маргарет Тетчер, Рональду Рейгану, актору Пітеру Фальку, кантрі-виконавцю Глену Кембелу тощо.

-- Не так давно ізраїльські вчені заявили, що знайшли ліки від хвороби Альцгеймера, яка досі вважалася невиліковною. Під час дослідження на тваринах новий препарат повністю усунув всі симптоми хвороби у мишей, запобігши руйнування нервових клітин...

-- Річ у тім, що при хворобі Альцгеймера відбуваються морфологічні зміни у мозку -- атрофуються певні відділи кори. А саме кора робить людину людиною.

Можливо, новий препарат здатен зупинити хворобу на певному етапі розвитку і сповільнити прогресування. Проте відновити втрачені функції наразі не може жоден препарат чи метод. Загалом, було чимало спроб знайти спосіб боротьби з хворобою, проте усі вони врешті виявилися неефективною. Так, кілька років тому вчені голосно заявляли, що знайшли так званий метод глибокої транскреніальної магнітної стимуляції. Спеціально розроблені апарати продавалися направо і наліво, усі медичні центри хотіли їх мати. Проте хвороба Альцгеймера виявилася сильнішою.

На сьогодні налічується близько 400 препаратів, розроблених проти Альцгеймера, причому чверть з них випробовувалася на людях-добровольцях. Проте, як бачимо, жоден з них не впорався.

-- Розробники нового препарату акцентують на впливі на бета-амілоїди, що має захистити нейрони від руйнації. А до чого тут амілоїди?

-- Одна з найпоширеніших версій щодо виникнення хвороби є те, що амілоїди (аномальні нерозчинні білки) відкладається у мозку у вигляді бляшок, що спричиняє його пошкодження.

Втім, я б не поспішав заявляти, що тепер всі пацієнти з хворобою Альцгеймера отримали шанс на одужання. Це лише одна з граней підступного захворювання, яке на сьогодні все ще залишається невиліковним.

Між тим, чимало досліджень говорять про те, що прості методи можуть зменшити ризик захворіти -- йдеться про дієту (фрукти, овочі, злаки, оливкова олія, риба, вітаміни В12, В3, С знижують ризик хвороби).

Запобігти чи сповільнити дегенерацію здатна активна інтелектуальна діяльність, тому лікарі радять більше читати, вчити вірші напам'ять, розв'язувати кросворди, займатися грою на музичних інструментах, вивчати іноземні мови у будь-якому віці, а у похилому -- і поготів. Такий “фітнес для мозку” має супроводжувати людину ціле життя.

 

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

12:00
В Україні тимчасово заборонили реалізацію та застосування лікарського засобу "Розчин Рінгера"
10:00
Він почувається здоровим та сповненим сил, а ще здобуває спортивні нагороди.
09:20
Виробники можуть обробляти їх фунгіцидом або восковими сполуками, а вони - небезпечні для здоров'я.
22:18
У Харківській області у зв'язку з грипом та ГРВІ 30 шкіл повністю або частково закриті на карантин.
18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.