Кожен дев'ятий недочуває - добре, якщо це не ви...

25 вересня -- Міжнародний день глухонімих

День глухонімих був заснований 1951 року на честь створення Міжнародної федерації глухих та відзначається щороку в останню неділю вересня. За статистикою, порушеннями слуху страждає кожна дев’ята людина у світі.

Важко уявити життя без звуків. Між тим, у світі живе понад 278 мільйонів людей, які є тотально або частково глухими.   Як дають собі раду люди, що не чують світ? Про це та інше розповіла сайту "Добрий лікар" Ірина Чепчина, голова Українського товариства глухих (УТОГ).

-- Яка ж кількість українців не чує звуків навколишнього світу?

-- В Україні важко віднайти точні дані про кількість глухих, адже є такі, які зовсім не чують, а є й туговухі, слабочуючі. За медичною  статистикою, як мінімум 0,1% дітей  та близько 1% дорослих мають повну втрату слуху. А приблизно 7-9% населення мають часткову глухоту.

До речі, термін "глухонімий" є не зовсім правильним. З 1957 року це слово було виключено із словників. Адже німота -- це нездатність людини говорити через втрату голосу, тоді як глуха людина має голос, але говорить погано саме через те, що не чує мовлення інших та не може розвивати своє. Тому сьогодні -- це день глухих людей, а за останніми вимогами -- нечуючих.

-- Чому люди, особливо діти, втрачають слух?

-- Найчастіше вроджена глухота є наслідком перенесеної матір'ю під час вагітності інфекційної хвороби, особливо баграниці, прихованих TORCH-інфекцій, а також через інфікування під час пологів.

А у дорослому віці віці слух можна втратити внаслідок захворювань внутрішнього вуха та слухового нерву, частих запальних процесів середнього вуха, втрата слуху може бути ускладненням після грипу, менінгіту, кору, епідемічного паротиту тощо. Врешті, втратити слух можна через травму вуха, тривалу дію сильного шуму,  отруєння, а також слух погіршується з віком.

Є така статистика: вади слуху трапляються у новонароджених у 2-3% випадків, до 18-річного віку -- у 5%, від 19 до 44 років -- у 5%, від 45 до 64 років -- у 14%, від 65 до 74 років -- у 23% (старече зниження слуху).

-- Як можна помітити, що людина втрачає слух?

-- Існують спеціальні прилади -- аудіометри, які визначають гостроту слуху. Ними можна перевіряти дорослих, проте вони не підходять для дітей раннього віку.

Дуже важливо не пропустити зниження слуху у дитини. У розвинених країнах проводять ехоскринінг усіх немовлят вже за три години після народження, після чого виявлених слобочуючих дітей забезпечують слуховими протезами чи імплантантами, тому вони у майбутньому можуть навчатися у звичайних школах.

В Україні у багатьох пологових будинках відсутня апаратура, яка б визначала вади слуху у немовлят. Тому батьки звертають увагу, що дитинка недочуває, вже занадто пізно -- у віці 5-6 місяців. Між тим, вже у 2-місячної дитини звуки виконувати роль сигналів, орієнтуючи її в оточенні оточенні.

Проте якби була можливість ранньої діагностики глухоти, таких людей було б менше. Адже існує багато методів повернути слух -- від слухових апаратів та імплантації до хірургічного втручання та медикаментозного лікування. Між тим, глуха з раннього віку людина має проблеми і з мовленням.

-- А як тоді спілкуються такі люди?

-- Завдяки мові жестів. До речі, її визнано такою ж самостійною мовою, як українська чи англійська. Вона має свій лінгвістичний запас, свої правила, навіть інтонації -- одне слово можуть "називати" кілька різних жестів. Вона досить складна для вивчення, проте для глухих людей це єдина можливість спілкуватися.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Аби спати міцніше, до раціону варто додати деякі продукти, кажуть фахівці.
11:00
Вражаюча історія про те, як медики роками помилялись у діагнозі хлопчика, і внаслідок його життя перетворилось на суцільні страждання.
11:00
Фахівці розповідають про унікальний склад агрусу.
11:00
Ви здивуєтесь, коли замислитесь, яким статеве життя людства було лише сто років тому. І здивуєтеся ще більше, коли дізнаєтесь, яким воно буде в майбутньому.
09:00
Розповідаємо про те, що відомо про вплив цукрового діабету на розвиток важких форм коронавірусної хвороби.
11:00
Шостого липня дівчина відчула слабкість, 12-го вже була у комі.
15:00
Чому насправді знечулення не завжди працює, і які помилки лікаря можуть надто дорого коштувати пацієнту?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.