Пізня вагітність — шанс чи примха?

Іспанку, що народила дитину у 62 роки, виписали додому

62-річна Ліна Альварес, лікар за професією, завагітніла за допомогою ЕКЗ. У жовтні їй було зроблено кесарів розтин – вона народила цілком здорову дівчинку вагою 2400 грамів, яку також назвали Ліною. Днями маму і дитину виписали з лікарні.

Ліна – третя дитина Альварес. Її старшому синові 27 років, і у нього ДЦП, а  молодшому синові, який так само, як і Ліна, зачатій з допомогою ЕКЗ, 10 років, і він здоровий. Новоспечена матуся повідомила, що почувається чудово і ще ніколи не була так щаслива.

Ще до пологів Альварес критикували за те, що вона вирішила стати матір'ю в такому поважному  віці. "Я завжди хотіла знову стати мамою, але більшість фахівців сказали "ні". Але кілька років тому я познайомилася з гінекологом, який погодився мені допомогти, якщо мої аналізи будуть в нормі. Вони виявилися хорошими, і мені ембріон імплантували. Мені казали, що у мене всього 6% шансів на успіх, але я завагітніла і виносила свою дитину. У мене була нормальна вагітність, і вже з другого місяця я не приймала ніяких таблеток. Я відчуваю себе так, ніби мені дали другий шанс в житті, вагітність зробила мене молодшою і сильнішою”, -- цитує новоспечену маму сайт infokava.com

Не так давно мешканка Австралії  вперше стала матір'ю у віці 63-х років. Жінка  багато років намагалася завагітніти завдяки штучному заплідненню, але безрезультатно. Проте вона не полишала своїх спроб стати матір'ю. В результаті, після перенесення ембріону від заокеанського донора настала бажана вагітність, яка завершилася народженням донечки.

Близько року тому 64-рiчна мешканка Швейцарiї народила дiвчинку, а 2008 року мешканка Iндiї народила першу дитину у 70 рокiв. До речі, найстаршій мамі України — 66 років. Саме в такому віці у 2011 році Валентина Підвербна народила доньку, за що потрапила до Книги рекордів України. Щоб завагітніти, жінка сім років збирала гроші на курс лікування і штучне запліднення. Як зазналася пізніше щаслива мама, до неї з нерозумінням ставилися не лише інші жінки, а й лікарі.

Дивно, що суспільна думка не дуже поблажливо ставиться до жінок, які вирішили стати мамами у такому поважному віці. А що каже з цього приводу медицина?

-- За нормами ВООЗ, репродуктивний вік жінки триває до 50 років, -- каже Іраїда Вовк, професор, науковий керівник відділення планування сім'ї Інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМН. -- Він починається у 15 та закiнчується у 49 рокiв. Вагiтнiсть, яка настає ранiше чи пiзнiше рекомендованих граничних норм, є досить ризикованою як для матерi, так i для дитини.

Адже з роками матка стає менш здатною утримувати ембріон, а тому зростає ризик викидня, завмерлої вагітності, передчасних пологів. Зростає й ризик вроджених вад: відсоток формування неповноцінних ембріонів з хромосомними відхиленнями у жінки до 40 років становить два випадки з десяти, а до 45 років -- вже 4-5 випадків. Крім того, після 40 років значно підвищується ризик відшарування плаценти, а дитина при народженні має низьку масу тіла.

Та я для матері пізня вагітність є ризикованою -- у жінок після 40 років утричі частіше, ніж у 20-29-річних, розвивається діабет вагітних, частіше спостерігаються післяпологові ускладнення. Та й самі пологи проходять важче, адже з віком знижується еластичність суглобів і пружність м'язів. Тому багато жінок в цьому віці не можуть народити самостійно, доводиться робити кесарів розтин. Тому, як медик, я не дуже підтримую пізні вагітності та пологи. Але, звісно, це вибір кожної жінки.

– Сучасні репродуктивні технології дають змогу жінкам стати мамами навіть у такому поважному віці, -- каже Наталія Синіло, завідувач відділу допоміжних репродуктивних технологій Українського медичного центру акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ. -- Проте що старша жiнка, то складнiше провести екстракорпоральне заплiднення, а вагiтнiсть та пологи можуть супроводжуватися ускладненнями.

Власне, з цієї причини в багатьох країнах заборонено штучне заплiднення для жiнок, якi досягли 50-рiчного вiку, адже цей вік вважається кінцем природної здатності до вагітності. В Україні таких вікових обмежень нема, й жінки самі вирішують, коли їм ставати мамами.

Та крім фізіологічних, постають й певні етичні нюанси. Ось чому жінки у поважному  віці, які хочуть народжувати, насамперед мають поставити собі запитання -- чи зможуть вони виростити цю дитину до повноліття, чи вистачить їм на це сил та здоров'я...

 

фото health.unian.ua

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Не так важко перенести гостру респіраторну вірусну інфекцію, як одужати після неї.
Дослідження свідчать, що мінус 1 кілограм ваги знижує кров'яний тиск на 1-2 мм рт. ст
Щорічно в світі 7,5 мільйона людей помирає від гіпертонії, а в Україні на неї хворий кожен третій.

Новини

17:40
Як виникає ця проблема і що краще допомагає її позбутись ' народні засоби чи аптечні препарати?
16:55
Вони хочуть модифікувати ДНК комарів, але наразі це дослідження під загрозою через мораторій ООН.
15:40
Шкіра обличчя та шиї потребує особливого догляду, адже передусім саме на них з'являється найбільше зморщок.
14:50
Наша держава посідає друге місце в рейтингу країн із високим ризиком поширення цієї хвороби.
09:15
Міністерство охорони здоров'я заявляє, що за період із 6 по 13 листопада на кір захворіли 1 682 людини
21:24
Дослідження за участю 143 студентів показало, що скорочення часу користування соціальними мережами до 30 хвилин на день знижує почуття самотності та симптоми депресії.
20:48
Вчені знайшли пояснення, чому повні люди більше схильні до ризику розвитку онкологічних захворювань.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.