Пізня вагітність — шанс чи примха?

Іспанку, що народила дитину у 62 роки, виписали додому

62-річна Ліна Альварес, лікар за професією, завагітніла за допомогою ЕКЗ. У жовтні їй було зроблено кесарів розтин – вона народила цілком здорову дівчинку вагою 2400 грамів, яку також назвали Ліною. Днями маму і дитину виписали з лікарні.

Ліна – третя дитина Альварес. Її старшому синові 27 років, і у нього ДЦП, а  молодшому синові, який так само, як і Ліна, зачатій з допомогою ЕКЗ, 10 років, і він здоровий. Новоспечена матуся повідомила, що почувається чудово і ще ніколи не була так щаслива.

Ще до пологів Альварес критикували за те, що вона вирішила стати матір'ю в такому поважному  віці. "Я завжди хотіла знову стати мамою, але більшість фахівців сказали "ні". Але кілька років тому я познайомилася з гінекологом, який погодився мені допомогти, якщо мої аналізи будуть в нормі. Вони виявилися хорошими, і мені ембріон імплантували. Мені казали, що у мене всього 6% шансів на успіх, але я завагітніла і виносила свою дитину. У мене була нормальна вагітність, і вже з другого місяця я не приймала ніяких таблеток. Я відчуваю себе так, ніби мені дали другий шанс в житті, вагітність зробила мене молодшою і сильнішою”, -- цитує новоспечену маму сайт infokava.com

Не так давно мешканка Австралії  вперше стала матір'ю у віці 63-х років. Жінка  багато років намагалася завагітніти завдяки штучному заплідненню, але безрезультатно. Проте вона не полишала своїх спроб стати матір'ю. В результаті, після перенесення ембріону від заокеанського донора настала бажана вагітність, яка завершилася народженням донечки.

Близько року тому 64-рiчна мешканка Швейцарiї народила дiвчинку, а 2008 року мешканка Iндiї народила першу дитину у 70 рокiв. До речі, найстаршій мамі України — 66 років. Саме в такому віці у 2011 році Валентина Підвербна народила доньку, за що потрапила до Книги рекордів України. Щоб завагітніти, жінка сім років збирала гроші на курс лікування і штучне запліднення. Як зазналася пізніше щаслива мама, до неї з нерозумінням ставилися не лише інші жінки, а й лікарі.

Дивно, що суспільна думка не дуже поблажливо ставиться до жінок, які вирішили стати мамами у такому поважному віці. А що каже з цього приводу медицина?

-- За нормами ВООЗ, репродуктивний вік жінки триває до 50 років, -- каже Іраїда Вовк, професор, науковий керівник відділення планування сім'ї Інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМН. -- Він починається у 15 та закiнчується у 49 рокiв. Вагiтнiсть, яка настає ранiше чи пiзнiше рекомендованих граничних норм, є досить ризикованою як для матерi, так i для дитини.

Адже з роками матка стає менш здатною утримувати ембріон, а тому зростає ризик викидня, завмерлої вагітності, передчасних пологів. Зростає й ризик вроджених вад: відсоток формування неповноцінних ембріонів з хромосомними відхиленнями у жінки до 40 років становить два випадки з десяти, а до 45 років -- вже 4-5 випадків. Крім того, після 40 років значно підвищується ризик відшарування плаценти, а дитина при народженні має низьку масу тіла.

Та я для матері пізня вагітність є ризикованою -- у жінок після 40 років утричі частіше, ніж у 20-29-річних, розвивається діабет вагітних, частіше спостерігаються післяпологові ускладнення. Та й самі пологи проходять важче, адже з віком знижується еластичність суглобів і пружність м'язів. Тому багато жінок в цьому віці не можуть народити самостійно, доводиться робити кесарів розтин. Тому, як медик, я не дуже підтримую пізні вагітності та пологи. Але, звісно, це вибір кожної жінки.

– Сучасні репродуктивні технології дають змогу жінкам стати мамами навіть у такому поважному віці, -- каже Наталія Синіло, завідувач відділу допоміжних репродуктивних технологій Українського медичного центру акушерства, гінекології та репродуктології МОЗ. -- Проте що старша жiнка, то складнiше провести екстракорпоральне заплiднення, а вагiтнiсть та пологи можуть супроводжуватися ускладненнями.

Власне, з цієї причини в багатьох країнах заборонено штучне заплiднення для жiнок, якi досягли 50-рiчного вiку, адже цей вік вважається кінцем природної здатності до вагітності. В Україні таких вікових обмежень нема, й жінки самі вирішують, коли їм ставати мамами.

Та крім фізіологічних, постають й певні етичні нюанси. Ось чому жінки у поважному  віці, які хочуть народжувати, насамперед мають поставити собі запитання -- чи зможуть вони виростити цю дитину до повноліття, чи вистачить їм на це сил та здоров'я...

 

фото health.unian.ua

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
14:00
Чим замінити м'ясо та чому важливо вживати багато білка?
14:23
Як перевірити, чи є у поліклініці те, що у вас вимагають придбати? Що робити, якщо вам не надають наявні ліки безплатно?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.