Лікар пояснив, чому набряки не завжди лікуються діуретиками

Кому з нас не вiдоме вiдчуття, коли ввечері ноги набрякають, а зранку часом важко впiзнати себе у дзеркалi, бо замiсть очей  -- маленькi шпаринки...

Чому виникають набряки? Чи завжди вони вказують на проблеми з нирками? Чи, може, варто обмежити себе у споживаннi рiдини?

-- Набряки -- це не просто косметичний дефект. Вони можуть свiдчити про певнi проблеми в органiзмi, -- каже Сергій Лисенко, сімейний лікар. -- Наприклад, коли пiд ранок набрякає верхня частина тулуба, це може вказувати на погану функцiю нирок. А набряки нижнiх кiнцiвок часто свiдчить про патологiю серцево-судинної системи. При серцевiй недостатностi можуть також набрякати кистi рук.

Набряки нiг можуть свiдчити й про розвиток варикозного розширення вен. Венозна кров застоюється, й плазма виштовхуються з судин у тканину.

Лiмфатичнi набряки виникають при порушеннi вiдтоку лiмфи або, навпаки, її припливу до мiсця травми чи запалення. Часто набряк виникає довкола хворих суглобiв -- при артритах, ревматизмi.

Дуже розповсюдженими є алергiчнi набряки. Деякi з них можуть бути небезпечними для життя -- от як набряк Квiнке, коли набрякає обличчя, губи, шия. Крiм зовнiшнiх набрякiв, iснують i набряки внутрiшнiх органiв -- легенiв, головного мозку тощо.

-- Набряки -- причина відвідати лікаря?

-- Якщо набряки є постiйними, варто проконсультуватися iз спецiалiстом. Адже за виглядом набряку, його локалiзацiєю, розмiром лiкар може визначити, чим вiн зумовлений, провести вiдповiднi дослiдження та виявити патологiю.

Але набряк не завжди сигналiзує про хворобу. Час вiд часу набряки можуть виникати й у здорових людей. Наприклад, у жiнок, якi ходять у взуттi на пiдборах, може набрякати литка.

Набряки обличчя вранцi є наслiдком надмiрного вживання рiдини та солi напередоднi, через що вночi вiдбувається застiй рiдини. А сiль утримує рiдину у судинному руслi, перешкоджаючи її виводу з сечею. Найбiльше страждають дiлянки навколо очей -- там рiдинi накопичитися найлегше.

Набряки пiд час вагiтностi виникають внаслiдок порушення водно-сольового балансу в органiзмi вагiтної жiнки та стиснення лiмфатичних i венозних судин маткою, що заважає вiдтоку рiдини з нижнiх кiнцiвок.

-- Що робити при набряках? Чи завжди доречним є вживання сечогiнних засобiв?

-- Дiуретики дiйсно швидко знiмають набряк -- вони збiльшують активнiсть нирок та продукують утворення сечi. Але сечогiннi засоби треба вживати лише за показами, iнакше вони можуть викликати електролiтний дисбаланс в органiзмi. До того ж, при деяких видах набрякiв вони зовсiм неефективнi. Адже набряк сам по собi — це не захворювання, а лише його наслiдок.


 


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Медики не радять пацієнтам постійно лежати в однаковій позиції.
17:00
Меланін зменшує вразливість шкіри до сонячних променів. А там, де пігмент лягає нерівномірно, утворюються плями.
11:00
Перегляд таких фільмів може як зруйнувати стосунки, так і додати їм більшої розкутості, кажуть сексологи.
20:00
Психологи кажуть, що в деяких людей навiть розвивається еритрофобія - страх зашарітися.
11:00
Тренований пес здатен вловити ароматичну молекулу, розчинену у 20-тонній цистерні води, кажуть експерти.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.