Психологи назвали звички, які формують психологію бідності

31 жовтня — міжнародний день економії, який відзначається з ініціативи ООН. За задумом його творців, в цей день слід не лише думати про економію грошей, а й про економію у широкому сенсі цього слова -- економії часу, сил, дбайливого ставлення до речей тощо.

 

Між тим, зазвичай ми стурбовані тим, як зекономити саме гроші. Адже, хочемо ми того чи ні, вони визначають наш рівень життя та навіть самооцінку. Але є й зворотній ефект: наші установки, цінності, відношення до себе, до інших, до грошей напряму впливає на наш матеріальний статус. Як? Для читачів сайту “Добрий лікар” пояснює Наталія Власова, психолог.

-- Першою у списку звичок, які формують психологію бідності, є звичка шкодувати себе. Хіба це не природньо для людини?

-- Важлива "доза". Скажімо, якщо людина втомлена, жаліючи себе, вона іде відпочивати. Проте тут йдеться про інше. Звичка шкодувати себе -- не та фігура, не та робота, не та країна -- це спосіб пояснити собі власну нереалізованість. Це прекрасний спосіб скинути відповідальність за себе і за те, що з тобою відбувається, на все навколо. Я бідний, бо мені не пощастило народитися у багатого татка, не пощастило влаштуватися на високооплачувану роботу і так далі. Між тим, людина має зрозуміти, що майже все в її житті залежить від неї самої.

Крім того, якщо людина постійно жаліється, оточуючі починають уникати її. Як наслідок -- занадто мала кількість соціальних контактів, щоб отримати високооплачувану роботу.

-- Далі іде звичка на всьому економити. А хіба ж економія -- це погано?

-- До того моменту, як вона не перетворюється на жадібність. Економія -- це коли ти змушений контролювати свої витрати, часом відмовляючись між приємного, але не необхідного. А жадібні люди "економлять" на важливих для життя речах, при цьому маючи ресурси. Така тотальна економія дуже далека від розумної ощадливості.

До речі, ще одна звичка бідності -- витрачати більше, ніж заробляти. Це стовідсоткова ознака бідних людей. На жаль, нас з дитинства не навчають фінансовій грамотності. Насправді, навіть маючи невеликий дохід, можна розумно його витрачати і навіть відкладати. Скажімо, 10% доходу може дозволити собі "сховати" від себе ж абсолютно кожен, створюючи таким чином недоторканий запас, страховий резерв.

Крім того, витрати (особливо при невеликих доходах) треба обов'язково планувати. Відмінусуйте комунальні платежі, транспортні видатки, інші обов'язкові витрати, а також НЗ, а суму, що залишилася, поділіть на дні до наступної зарплати. Таким чином ви побачите, скільки можете витрачати щодня, щоб не влазити у борги.

До речі, позичання в інших -- це явна ознака психології бідності (якщо не йдеться про кредит на розвиток бізнесу чи велику покупку). Адже якщо ви сьогодні не маєте ресурсів на життя, чому ви вважаєте, що потім зможете їх забезпечити, при цьому ще й віддати борг? От і доводиться перепозичати або ховатися, потрапляючи у замкнене коло.

-- Ознакою бідності також визнано звичку оцінювати себе та інших за рівнем доходів...

-- Запрограмовані на бідність люди вважають, що щасливим можна бути лише отримуючи велику зарплату. Це прояв комплексу неповноцінності, коли без дорогого одягу чи елітного авто людина вважає себе нікчемою. І, до речі, лише бідні люди на питання "Що вам потрібно для повного щастя?" відповідають "Гроші". Вони чомусь не розуміють, що щастя за гроші не купиш.

-- Врешті, ознакою бідних людей є звичка займатися роботою, яка не приносить задоволення, а також мати погані стосунки із членами сім'ї. Поясните?

-- Люди, які працюють лише заради зарплати чи статусу, апріорі є невдахами. Вони живуть у полоні стереотипів та бояться щось змінити у своєму житті. Між тим, робота має приносити не лише матеріальне, а й моральне задоволення. Якщо ж обставини (вік, здоров'я) не дозволяють цього, обов'язково знайдіть заняття до душі, де б серце співало. Така діяльність дасть вам енергію.

Стосовно родичів, то можна зауважити, що більшість багатих людей походить із династій, коли сімейні клани працювали на добробут усіх. І це пояснюється не лише статками або сферою діяльності, яка передавалася з покоління в покоління. У забезпечених сім'ях людина з дитинства відчуває підтримку, а у бідних вона виростає з думкою, що може мало що змінити та чогось досягти.

Втім, психологію бідності можна змінити. Навчіться планувати свої видатки, почитайте літературу, де багаті люди діляться своїм досвідом, знайомтеся з успішними людьми, змініть ставлення до себе, до грошей, до життя.

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

09:37
Чому кожен реагує на однакову температуру навколишнього середовища по-різному і як натренувати організм до її перепадів?
13:00
І як правильно поводитися, коли температура тіла “зашкалює”.
11:00
Нещодавно у Львові жінка з коронавірусом народила здорових двійнят.
13:00
Нова модна дієта, яка буцімто рятує від онкохвороб, - цілковито антинауковий міф.
11:56
Фахівці кажуть, що логопедичні недоліки, які не зникли після п'яти років, ймовірно залишаться й у дорослому віці.
12:00
Про їхні переваги і недоліки порівняно з іншими індивідуальними засобами гігієни жінки.
10:14
Вона може нормалізувати рiвень цукру і холестерину у кровi, кажуть лікарі.
11:00
Тепер вона нерідко розвивається у дітей 9-10-річного віку.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.