Важко вдіти нитку у голку? Вам до лікаря!

Чимало людей у віці 45-50 років помічають, що стає важче читати, розрізняти риси облич, доводиться пильніше приглядатися до екрану телефону, до літер у книжці... Такі ознаки можуть бути симптомами вікової макулодистрофії - хвороби, яка руйнує центральний зір.

 

-- Цей стан ще називають старечою сліпотою. Тобто, вона очікує кожного?

-- Теоретично, так. Саме макулодистрофія є найбільш поширеною причиною втрати зору у людей після 45 років, -- каже Сергій Риков, професор, завідувач кафедри офтальмології Національної медичної академії післядипломної освіти ім.  П.Л.Шупика. -- Людині стає важче читати, вона бачить нечіткі і менш яскраві кольори, є відчуття, що навколо мало світла, а в наслідок відмирання світлочутливих клітин виникають темні плями або "туман".

Між тим, це вказує на пошкодження макули -- центральної частини сітківки, яка відповідає за розрізнення деталей та кольоровий зір. Саме завдяки макулі ми читаємо, вдіваємо нитку в голку. Крім труднощів під час читання, письма чи дрібної роботи, зір стає розмитим, затуманеним, предмети можуть мати неправильний розмір і форму, прямі лінії можуть виглядати хвилястими, змінюється світлочутливість.

Підступність макулодистрофії у тому, що людина не відчуває больових відчуттів чи дискомфорту. Хвороба розвивається дуже повільно -- людина навіть не помічає змін гостроти зору.

-- Чому так стається?

-- У всьому винні судини. Око першим реагує на загальну патологію судин в організмі -- порушується кровообіг дрібних судин сітківки, внаслідок чого макула "старіє", стає тоншою, клітини сітківки недоотримують поживних речовин, через що відмирають. Тож макулодистрофія точно є у людей, які мають серцево-судинні захворювання, гіпертонію, стенокардію, атеросклероз, ожиріння, цукровий діабет. Проте останнім часом макулодистрофія помолодшала. За це треба "подякувати" комп'ютерам, люмінісцетним лампам, сидячому способу життя.

-- Процес втрати центрального зору незворотній?

-- Якщо вчасно помітити негаразд та вжити заходів, проблему можна вирішити. Щойно помічаєте, що зображення затуманене або розмите, літери нечіткі, кольори неяскраві -- зверніться до окуліста. Слід провести огляд очного дна, дослідити судин сітківки тощо. Є методи лікування макудодистрофіії, які покращують живлення сітківки або прибирають нові непотрібні судини.

Проте макулодистрофії легше запобігти, ніж лікувати. Слідкуйте за своїм тиском, за рівнем цукру, кидайте курити (нікотин спазмує судини, тому у курців ризик розвитку втрати зору утричі більший), після 40 років зменшуйте частку тваринних жирів в раціоні, надаючи перевагу рослинній їжі. Непогано кілька разів на рік приймати вітамінно-мінеральні комплекси для очей -- вони зміцнюють судини та покращують живлення сітківки.


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

13:00
Немає віку, коли тему сексу можна остаточно закрити, кажуть фахівці.
14:00
Це єдиний орган людини, який може триматися на поверхні води!
11:00
Не завжди два негативні результати ПРЛ-досліджень свідчать про повне одужання.
11:00
Паніка, кажуть фахівці, нищить не лише психологічне, але й фізичне здоров'я.
15:00
За словами лікарів, у мешканців сіл хвороба трапляється особливо часто.
17:18
Щороку в Україні кліщі кусають 5-6 мільйонів людей, кажуть науковці.
14:00
“Щодня до мене звертаються пацієнти з температурою, що підвищилась не через коронавірус, а через паніку”, - каже лікар.
13:00
Аби зміцнити здоров'я легенів, робити це треба за певними правилами.
16:00
Науковці дослідили, що радіотерапія стимулює імунітет та може допомогти, зокрема, при лікуванні пневмонії, спричиненої коронавірусом.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.