Від бронхіту позбавить "ворона"

Як зазначають педіатри, найчастішим ускладненням після перенесеного ГРЗ у дитини є бронхіт. А якщо його не пролікувати, може розвинутися хронічна форма, або ж інфекція перейде нижче, спричиняючи запалення легень. То що таке бронхіт та як з ним боротися, радить Ігор Цебрик, дитячий ЛОР вищої категорії.

-- Бронхітом називають запальний процес слизової бронхів. У дітей найчастіше буває гострий бронхіт, а у дорослих переважає хронічний.

Як правило, гострий бронхіт починається після перенесеної вірусної інфекції. Спочатку у дитини болить горло, пізніше інфекція опускається нижче, у бронхи. Нерідко приєднуються бактерії (стрептокок, стафілококи, пневмококи тощо) -- і  починається запальний процес з накопиченням у бронхах мокротиння.

-- Як проявляється бронхіт? Чи обов'язково викликати лікаря?

-- На тлі ГРЗ у дитини з'являється кашель -- це візитківка бронхіту. На початку він сухий, надсадний. Поступово накопичується мокрота, і кашель стає мокрим. Мокротиння спочатку є прозорим. але потім може стати гнійним. Нерідко можна почути хрипи навіть “неозброєним вухом”. Та при будь-якому кашлі випадках викликайте лікаря -- має значення характер хрипів у легенях, адже ускладненням ГРЗ може бути й пневмонія.

У дітей раннього віку бронхіт може протікати з синдромом бронхіальної обструкції -- коли дитині важко дихати через спазм бронхів. Часто такий стан є небезпечним та вимагає швидкої допомоги і перебування в стаціонарі. Обструктивний бронхіт легко визначити за задишкою, шумним свистячим диханням, хрипами у легенях. Найчастіше таке стається у віці до 3-4 років.

-- Як лікувати бронхіт? Чи обов'язково вживати антибіотики?

-- Не всі гострі бронхіти потребують терапії антибіотиками. Лише коли є загроза розвитку пневмонії, а також якщо температура тіла не спадає довше 5 днів, лікар може призначити антибіотики. Головна мета лікування -- зняти запалення та очистити легені від слизу.

При лікуванні бронхітів обов'язково застосовують препарати для покращення дренажної функції бронхів. Це муколітичні засоби (ті, що розріджують мокротиння), а при вологому кашлі -- ті, які виводять його. У комплексній терапії доречно використовувати засоби рослинного походження (на основі солодки, кореню алтеї, чебрецю) -- вони мають відхаркувальний ефект.

Корисним є масаж (можна робити і вдома, акуратно постукуючи грудну клітину для кращого відходження мокротиння). Добре робити зігрівальні компреси на грудну клітину, розтирати її, робити гарячі ванночки для ніг, розтирання ніг. Діти люблять, коли батьки, граючись з ними, носять їх догори ногами -- в такому положенні мокротиння стікає з бронхів, дитина краще відкашлюється.

Не забувайте провітрювати кімнату -- дитині з бронхітом необхідне вологе повітря, а сухе кімнатне лише подразнює бронхи. Дехто з лікарів радить гірчичники (якщо дитина добре їх переносить). Грудним діткам гірчичники ставляться через пелюшки. Дитині треба багато пити -- аби мокротиння краще виводилося. Добре давати молоко з медом та содою, відвари мати-й-мачухи, подорожника. Робіть содові інгаляції -- вони сприяють очищенню бронхів.

Зазвичай бронхіт минає за 2-3 тижні. Тому не слід вести дитину у садок чи школу, щойно зникли перші симптоми. На жаль, часто вже на 10-й день недоліковану дитину віддають у дитячий колектив, і вже за кілька днів вона знову температурить та кашляє. Таким чином можна легко заробити хронічний бронхіт. Зважайте на це.

Відвари трав при бронхіті

* При гострому бронхіті: листя мати-й-мачухи (1 частина), листя подорожника (2 частини), трава хвоща польового (3 частини), трава первоцвіту (4 частини). 5-6 грамів суміші залити склянкою окропу, настояти. Приймають по 50-100 мілілітрів тричі на день до їжі.

* Корінь солодки (2 частини), корінь алтеї (2 частини), лист мати-й-мачухи (2 частини), плоди фенхелю (1 частина). 5 грамів сушеної суміші залити склянкою окропу, настояти, приймати по 20-30 мілілітрів тричі на день до їжі.

* При частих бронхітах рекомендується використовувати такий збір: трава чебрецю (1 частина), трава буркуну (1 частина), плоди фенхелю (1 частина), лист м'яти перцевої (1 частина), лист подорожника (2 частини), корінь алтеї (2 частини), трава медунки (4 частини), лист мати-й-мачухи (4 частини). 5 грамів суміші залити окропом, кип'ятити п'ять хвилин, процідити. Приймати протягом дня по ковточку -- 7-8 разів.

* Сік подорожника і мед змішати в рівних кількостях, давати дитині по одній чайній ложці три рази на день як відхаркувальний засіб.

Дихальна гімнастика при бронхіті.

Таку гімнастику у вигляді гри дітлахи дуже люблять.

* Ворона. Дитина, сидячи на стільці, піднімає через сторони обидві руки вгору на вдиху. На видиху протяжно вимовляє: "Ка-а-р-р!" -- і опускає руки.

* Жук. Малюк сидить на стільці, а руки тримає на поясі. На вдиху повертає корпус направо, відводячи праву руку в сторону і трохи назад. Після цього робить видих, вимовляючи "Ж-ж-ж-ж-ж". Потім повертається у вихідне положення, робить вдих і повторює аналогічний рух в ліву сторону.

* Гуси. Дитина нахиляється вперед з положення сидячи, руки треба підняти до рівня плечей. Одночасно з видихом говорить: "Га-га-га".

* Лелека. Вправу роблять стоячи: руки підняті в сторони, одна нога зігнута в коліні -- вдих. На видиху малюк повільно опускає руку і ногу, одночасно вимовляючи: "Шшшш".

* Журавель. Під час вдиху руки піднімаються вгору, на видиху зі звуком "уууу" опускаються вниз вздовж тіла.

* Політаємо? В самому кінці комплексу малюк повинен швидко пройти по кімнаті, вимахуючи руками, ніби птах.

Всі вправи необхідно повторити 4-5 разів на день. Головне правило -- протяжні та шиплячі звуки треба вимовляти на видиху.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
13:00
Тим часом в Україні розробили ПЛР-тест, який дозволяє в одному аналізі визначити наявність в організмі відразу трьох типів вірусів.
11:30
В Україні вперше почали виробляти хірургічні імпланти з титанового сплаву методом 3D-друку.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.