Куриш? Чекай на шизофренію...

Так кажуть вчені з Університетського психіатричного госпіталю Цюріха (Швейцарія) та з університету Кельна (Німеччина). Вони з'ясували, що погана звичка може активувати ген TCF4, який відіграє неабияку роль у розвитку шизофренії.

 

Досить довго медики знали про спадковий характер шизофренії, але виявити "відповідальний" ген не вдавалося. Цього разу вчені вивчали здатність мозку фільтрувати інформацію, поділяючи її на важливу та другорядну (у шизофреніків такої фільтрації не відбувається, тому мозок переповнюється інформацією). Таким чином вдалося виділити ген, який відповідає за фільтрацію. Проте цей самий ген був активований і у здорових людей, які мають звичку курити -- тому курці менш ефективно фільтрують сигнали, що находять до мозку.

-- Вчені зробили висновок, що куріння активує ген TCF4. Тож, погана звичка, крім інших негативних наслідків, ще й підвищує ризик розвитку шизофренії?

-- Загалом, про зв'язок між курінням та шизофренією лікарі здогадувалися давно, проте довгий час не могли його довести, -- каже Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ України. -- Наприклад, відомо, що серед шизофреніків курців пропорційно набагато більше, ніж серед населення загалом. Проте виділити чітку закономірність ще досить важко -- чи то куріння провокує та пришвидшує розвиток шизофренії, чи то шизофреніки більш схильні до цієї звички.

Проте відомо одне: компоненти тютюнового диму однозначно впливають на мозок, змінюючи його структуру та функцію, активуючи одні ділянки та гальмуючи інші. Дослідження лише підкреслило зв'язок між курінням та психічними хворобами.

-- За статистикою, люди з психічними хворобами курять на 70% частіше, ніж люди зі стійкою психікою. Це так?

-- Загалом, відомо, що коли людина курить, ризик психічного розладу суттєво підвищується. Дія нікотину посилює прояви депресії, підвищує чутливіcть до стресу, робить людину більш роздратованою. Причому ефект такої дії нікотину може бути відтермінованим на кілька років -- скажімо, підлітки, які курять, у дорослому житті мають більше психічних розладів. Це означає лише одне: куріння "вбиває" не лише легені та кровоносні судини, а й нервову систему.

Відомо також, що люди з психічними відхиленнями більш схильні почати курити або приймати наркотичні речовини, ніж психічно здорові люди. Ось чому саме "важкі" підлітки починають курити частіше, ніж ті, хто є більш стабільним у психічному плані.

Є навіть версія, що куріння та психічні розлади взаємно посилюють одне одного. Тобто, якщо людина курить, у неї скорше розів'ється невротичний або психотичний синдром. А ті, хто має схильність до психічних хвороб, з більшою вірогідністю стануть курцями.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Спецiалiсти американської Асоцiацiї кардiологiв розробили дiєту, яка допомагає зберегти серце здоровим
Зокрема, у щоденному рацiонi обов'язково повинно бути п'ять порцiй овочiв i фруктiв, дiєтичне м'ясо та риба, горiхи, оливкова олiя.
З перших днів вересня - нежить, біль у горлі, температура тіла підвищується навіть до 39! Хм. Невже це якийсь грип? Що ж це за недуга активізувалася на початку осені?

Новини

14:45
Якщо за одну -- дві доби симптоми інсульту зникають, отже це була транзиторна ішемiчна атака
14:00
Спецiалiсти американської Асоцiацiї кардiологiв розробили дiєту, яка допомагає зберегти серце здоровим
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.