Депресія - це не просто поганий настрій...

Щороку 10 жовтня відзначається всесвітній день психічного здоров'я. І, за статистикою, найбільш розповсюдженою психічною недугою у світі є депресія.


Саме через цю хворобу понад 150 мільйонів чоловік на рік у світі не можуть працювати. У багатьох країнах (зокрема, у США, Швеції, Великобританії) депресія є приводом для відкриття лікарняного листка. А за прогнозом ВООЗ, до 2020 року депресія може обійти за кількістю випадків непрацездатності інфекційні та серцево-судинні хвороби.

-- Не так давно в Україні відбулося дослідження психологічного стану населення, і виявилося, що лише 20% людей, які переживають депресію, звертають по допомогу до спеціалістів. Чи не замало?
-- Звісно, замало. Скажімо, в країнах Європи та США цей показник становить 70-90%, -- каже Жанна Вірна, професор. -- Справа, по-перше, у відсутності психологічної культури (у нас чомусь соромно йти до психолога чи психіатра). А, по-друге, у необізнаності людей стосовно симптомів депресії.

-- А які це симптоми? Чим відрізняється депресія від просто поганого настрою?

-- Існує так звана депресивна тріада: тривале зниження настрою та втрата здатності переживати радість; порушення мислення із зміщенням до негативних суджень; рухова загальмованість. Людина у депресії переживає апатію, зниження інтересу до життя. Це хворобливий стан, який відзначається пригніченістю,  відчуттям безвиході, людина почуває себе глибоко нещасною, такою, що втратила мету та зміст життя.

Крім того, депресія призводить до біохімічних змін в організмі. Наприклад, доведено, що під час депресії стаються зміни у корі головного мозку, руйнуються синапси (зв'язки між нейронами). Порушується сон, апетит, людина нездатна виконувати найпростішу роботу.

-- За даними Асоціації психотерапевтів України, якщо в Європі депресії переважають у молодих людей, то у нас -- серед людей старших категорій. У групі ризику перебувають жінки пенсійного віку. А чому так?

-- Загалом, усі, хто виходить на пенсію, переживають депресію. Адже людина втрачає соціальний статус, не відчуває своєї значимості, яку вона мала під час роботи, замикається у чотирьох стінах. Але депресія у жінок та чоловіків буває різною -- оскільки жінки більш емоційні, вони проявляють депресію назовні. А чоловіки часто тікають в алкоголь або іншу девіантну поведінку (наркоманія, крадіжки, бійки).

Крім того, існують так звані "великi" депресiї з вираженими симптомами та "малi" -- iз стертими, коли ні сама людина, ні оточуючі не розуміють, що з нею коїться. Власне, латентна (скрита) форма депресії є небезпечнішою, адже може тривати довго, а лікування вимагає застосування медикаментозних засобів.

-- Власне, як вилікувати депресію?

-- Основна запорука успішності -- вчасне звернення до лікаря. Бо депресія є досить важким розладом, вона справді псує життя і нерідко призводить до суїциду. Тому не ховайтеся у чотирьох стінах, не шукайте розради у пляшці чи наркотиках. Зараз працюють багато психологічних центрів та приватних психологів, існують консультативні поліклініки при психіатричних лікарнях. Тільки с пеціаліст може діагностувати депресію та порадити засоби проти неї. Пам'ятайте: депресії, навіть найважчої, можна і треба позбутися.


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.