Цю хворобу можна принести з базару

Під Одесою зафіксовано спалах гепатиту А

За даними держпродспоживслужби, у кількох селах Бєлгород-Дністровського району (Одеська область) зареєстровано кілька випадків захворювання на вірусний гепатит А.

 

-- Зазвичай спалахи жовтяниці припадають на осінь — чому?

-- Це пов'язано із збором урожаю та активною торгівлею на ринках, -- каже Галина Мартинюк, завідувач лiкувально-дiагностичного гепатологiчного центру. -- Людина може заразитися через немиті овочі-фрукти, некип'ячену молоко та воду.

-- А звідки на овочах-фруктах може бути вірус гепатиту А?

-- Гепатит А, або жовтяницю, або хворобу Боткіна, ще називають "хворобою брудних рук". Тобто, якщо хворий (а він не завжди має пожовтілу шкіру, як прийнято вважати -- жовтянична форма буває лише в 1 випадку з 10) торкнеться руками яблука чи моркви, а потім здорова людина, погано помивши, з'їсть такий овоч чи фрукт, вона неодмінно заразиться. Вірус проникає у кров'яне русло епітелію ротової порожнини, а звідтам -- у печінку. Тому всі овочі та фрукти з ринку бажано не просто добре мити, а й обдавати окропом.

-- Ви кажете, що хвора людина не завжди може мати пожовтіння шкіри. А як тоді розпізнати?

-- Загалом, інкубаційний період хвороби може складати від двох до шести тижнів. Людина в цей період може не мати зовнішніх проявів, але при тому заражати інших. Мало того: коли настає жовтянична форма, людина як раз є вже практично незаразною.

Інфікована людина може відчувати слабкість, втрату апетиту, нудоту, лихоманку, інтоксикацію -- тому нерідко ці симптоми списують на банальну застуду. Натомість, вірус пошкоджує гепатоцити, спричиняючи запальні процеси у печінці, збільшення печінки і селезінки. Найпершими симптомами, які може помітити людина, є потемніння сечі, пожовтіння склер очей та знебарвлення калу. Гепатит А діагностують завдяки аналізу крові, коли фіксується зростання ферменту печінки.

Але й є хороші новини -- гепатит А має найлегший перебіг з усіх гепатитів, він не переходить у хронічну форму і не викликає важких уражень печінки (як, наприклад, гепатити В та С). А після хвороби в організмі виробляються антитіла, які забезпечують пожиттєвий імунітет.

-- Як уникнути зараження?

-- Лише завдяки виконанню гігієнічних правил: кип'ятити воду і молоко, не пити з джерел, з колодязів, ретельно мити овочі і фрукти (а краще, як вже згадувалося, обдавати окропом), мити руки після кожного візиту до туалету і перед кожним прийомом їжі.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Чимало важких випадків, кажуть лікарі, стається у теплий період, під час відпочинку.
13:00
Немає віку, коли тему сексу можна остаточно закрити, кажуть фахівці.
14:00
Це єдиний орган людини, який може триматися на поверхні води!
11:00
Не завжди два негативні результати ПРЛ-досліджень свідчать про повне одужання.
11:00
Паніка, кажуть фахівці, нищить не лише психологічне, але й фізичне здоров'я.
15:00
За словами лікарів, у мешканців сіл хвороба трапляється особливо часто.
17:18
Щороку в Україні кліщі кусають 5-6 мільйонів людей, кажуть науковці.
14:00
“Щодня до мене звертаються пацієнти з температурою, що підвищилась не через коронавірус, а через паніку”, - каже лікар.
13:00
Аби зміцнити здоров'я легенів, робити це треба за певними правилами.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.