Ця картопля — для пюре, а ця — для салату

Залежно від того, будете ви картоплю варити чи смажити, слід обирати “правильний” сорт. Адже є картопля, яка добре розварюється — вона найкраще підходить для приготування пюре. А якщо таку картоплю підсмажити, вона просто розлізеться. А деякі сорти ідеальні для супів, адже гарно тримають форму.

То яку картоплю і для чого обирати, радить Тетяна Купріянова, завідувач відділу виробництва, зберігання і переробки картоплі Інституту картоплярства Національної академії аграрних наук.

-- Є картопля, яка добре  розварюється, а є така, що добре смажиться. Це залежить від сорту?

-- Так, це залежить від частки крохмалю. Скажімо, ідеальне пюре без грудочок вийде з картоплі сортів "Повінь", "Левада", "Тімерія", а от для смаження оберіть сорт "Слов'янка", "Случ". А, наприклад сорт "Скарбниця" добре підходить для супів та салатів -- а якщо ви зварите у кожушку "Случ", це буде просто пюре у кожушку...

– А ще є різні кольори м'якушу картоплі — білий, червонуватий, жовтуватий...

-- Загалом, м'якуш картоплі може мати білий колір, кремовий, жовтний, червоний чи навіть фіолетовий. Це залежить від сорту. Скажімо, сорти "Забава", "Довіра", "Щедрик" є білими, "Повінь" та "Случ" -- жовтими, "Левада" -- кремова. А зараз у державному сортовипробуванні перебувають два українські сорти, які мають червоне та фіолетове забарвлення -- "Хортиця" та "Солоха". Це зумовлено підвищеним вмістом антиокcидантів на тлі зниженого рівня крохмалю.

Протягом останніх років сорти картоплі з кольоровою м'якіттю (не плутати із звичайною картоплею, яка має жовтувату або фіолетову шкірку) набувають дедалі більшої популярності у світі. Йдеться про та картоплі, збагачену антоціанами та каратиноїдами. Вживання такої картоплі допомагає захистити організм від таких захворювань як рак, атеросклероз, серцево-судинні захворювання, знижує ризик розвитку інсульту, сповільнює старіння.

Залежно від того, чим було збагачено овоч, картопля матиме жовтий, оранжевий, червоний колір (його надають каратиноїди) або синій чи фіолетовий (антоціани). Скажімо, серед каратиноїдів дуже корисний лютеїн, необхідний для нормального функціонування сітківки очей. А у синьої та фіолетової картоплі -- більша кількість флавонідів, які захищають мембрани клітин від пошкоджень та приборкують запальні процеси.

В такій картоплі зменшено рівень крохмалю, а тому вона не має такого негативного впливу на метаболізм, як звичайна. А антиоксиданти захищають клітини організму від вільних радикалів, що окислюють їх. Антиоксидантна здатність такої картоплі у 6-7 разів вища, ніж у звичайної.

І, до речі, кольорова картоплявсмоктує набагато менше нітратів з грунту, ніж звичайна.

Сьогодні картоплю з кольоровим забарвленням м'якоті широко використовується у світі -- так, в США популярні різнокольорові чипси, в Європі кольорова картопля є чудовим гарніром або прикрасою для салатів. А уявіть собі пюре із синьої або червоної картоплі -- це ж так незвично, та ще й корисно. В Україні така картопля поки що вирощується експериментально, адже наразі попиту на неї нема.

Тож можу порадити наступне: обирайте картоплю за смаком, призначенням або впливом на організм.

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

14:00
У США перевіритися на COVID-19 безплатно може кожен охочий - навіть турист чи нелегальний мігрант.
11:00
Медики кажуть, що він може спричиняти біль, запалення і перешкоджати зачаттю.
13:00
Що найбільше впливає на сповільнення чи пришвидшення темпів старіння?
11:00
Медики з різних куточків України розповідають про непросту боротьбу з пандемією. Вони кажуть: працюють на межі виснаження.
11:15
Оціночні дані вказують на існування від 350 000 до 1 000 000 вірусів, що здатні інфікувати всі хребетні організми на Землі!
11:00
Медики не радять пацієнтам постійно лежати в однаковій позиції.
17:00
Меланін зменшує вразливість шкіри до сонячних променів. А там, де пігмент лягає нерівномірно, утворюються плями.
11:00
Перегляд таких фільмів може як зруйнувати стосунки, так і додати їм більшої розкутості, кажуть сексологи.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.