Не псуйте яєчню ковбасою!

14 жовтня — Всесвітній день яйця

Щороку у другу п'ятницю жовтня відзначається цікаве свято -- всесвітній день яйця. Саме цей продукт був визнаний еталоном -- у яйці найкраще збалансований вміст білків, жирів, вуглеводів, вітамінів та мікроелементів, інших біологічно активних речовин.

Тож сьогодні обов'язково приготуйте собі яєчню чи омлет. А дієтологи ВООЗ рекомендують включити яйця у раціон людини як необхідний та регулярний продукт.

-- Кажуть, саме яйце містить повноцінний білок, якого не знайдеш ні у м'ясі, ні у рибі...

-- Яєчний білок -- це приклад так званого чистого білка. Він, на відміну від тваринного, не містить трупної отрути, -- пояснює Борис Скачко, лікар-дієтолог. -- Крім того, яєчний білок краще засвоюється, адже безпосередньо потрапляє у білковий обмін. При цьому краще працює і печінка, яка не змушена затримувати та нейтралізувати токсини, що майже завжди є у тваринних білках. Крім того, у яєчному білку містяться усі необхідні людині амінокислоти.

А у жовтку є вітамини А, Д, Е, групи В, а також біологічно активні речовини -- холін та лецитин. Зокрема, холiн регулює обмiн жирiв та бiлкiв, запобiгає жировому переродженню печiнки, а лецитин потрібен для нормального функцiонування нервової системи та головного мозку.

-- Раніше вважалося, що у яйцях міститься забагато холестерину, тому їх не радили вживати часто...

-- Загалом, холестерин необхідний організму для нормальної дiяльностi печiнки, будови клiтин тощо. Крім того, яйце мiстить нейтралiзатор холестерину -- речовину лецитин, яка запобiгає вiдкладенню холестерину на стiнках судин. Мало того: яєчний жовток є жовчогiнним, а отже, адсорбує зайвий холестерин та очищує кров.

-- Чи правда, що страви з яєць краще вживати на сніданок -- вони забезпечують органiзм необхiдною енергiєю (в одному яйцi є 70-75 калорiй) та надовго  насичують?

-- Сніданок з яйця (яєчні, омлети тощо) є прикладом білкового сніданку, який буде доречним саме в першій половині дня, адже зранку активізується шлунок, підшлункова залоза та печінка, що сприяє кращому перетравленню та засвоєнню білків.

-- Чи є різниця, як приготовані яйця -- смажені, варені?

-- Дуже велика. Лише лише при правильному приготуванні холестерин та лецитин були у "потрiбному" станi. Цього можна досягти лише завдяки так званому живому жовтку. Його можна отримати, зваривши яйце "в мiшечок" або приготувавши яйця пашот (зварені без шкаралупи), а також зробивши яєчню, коли жовток залишається  м'яким та напiврiдким, а бiлок -- твердим. Крім того, лише у такому жовтку повнiстю зберiгаються жиророзчиннi вiтамiни А та D.

Крім того, має значення, з чим ви подаєте яйця. Загалом, дотримуйтеся правила, що за один прийом їжi треба спожити лише один вид бiлка. Тобто, якщо є яйце, вже не треба нiчого м'ясного чи рибного. До страв з яєць додавайте сезонні овочі, свіжі чи тушковані. З круп з яйцем добре поєднується гречана, рисова та пшоняна каші. Якщо ви звикли їсти яйця з макаронами, обирайте вироби з твердих сортiв пшеницi. Дуже невдале поєднання яєць із картоплею.

А от популярний варіант яєчні з салом чи беконом є не дуже вдалим. По-перше, так ви поєднуєте два види білків, що погіршує засвоєння кожного з них. А, по-друге, перенасичуєте організм жирами, змушуючи печінку працювати з навантаженням. І, власне, у такому випадку надходження холестерину зростає. А смажити яйця з сосисками чи ковбасою взагалі злочин, адже ці продукти мають бути виключені з раціону.

Стосовно кількості яєць, то доросла людина можна вживати одне яйце щодня, дітям до 5 рокiв давайте яйця не частiше двох разiв на тиждень, а пiсля 5 -- через день.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.