Я б у донори пішов...

Верховна Рада не дозволила іноземцям бути донорами крові в Україні. А хто ж має право стати донором?

Народні депутати повернули на доопрацювання законопроект №4770 про внесення змін до закону "Про донорство крові та її компонентів" щодо надання дозволу іноземцям бути донорами крові в Україні.

За відповідне рішення проголосували 228 народних обранців після того, як пропозицію прийняти проект закону в першому читанні підтримали лише 214 парламентаріїв, повідомляє Укрінформ.

Законопроектом передбачалося надати дієздатним повнолітнім особам, які не є громадянами України, право стати донорами крові на добровільних засадах. Як зазначила під час виступу з трибуни парламенту голова Комітету з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, наразі в Україні донорами крові могли бути лише громадяни України, які досягли 18 років й пройшли необхідні медичні обстеження.

-- Хто ж і як може стати донором крові в Україні?

-- Згiдно iз діючим законодавством України, донором може стати будь-яка людина, яка вважає себе здоровою, віком вiд 18 до 60 рокiв, -- каже Лариса Вахненко, президент ВГО "Асоціація безкорисного донорства крові "ПоКроВа". -- Така особа не повинна у минулому хворіти на такі інфекційні хвороби, як гепатит, малярія, а також СНІД, венеричні хвороби тощо.

За один раз донор може здати 450 мілілітрів крові плюс 40 мілілітрів -- для аналізу. Чоловіки можуть здавати кров 5 разів на рік, жінки -- 4. Після таких регулярних кровоздач рекомендується робити перерву не менше 3 місяців.

-- Як часто оновлюється кров?

-- Після здачі крові вже протягом місяця оновлюються еритроцити, плазма крові. І вже за два місяці донор готовий здавати кров. Щоправда, у жінок, за рахунок менструацій, може бути занижений вміст гемоглобіну, тому перед тим, як здавати кров, бажано провести її загальний аналіз.

-- Які вимоги, крім здоров'я, висувають до людини, яка вирішила здати кров?

-- Напередодні перед здачею крові необхідно повечеряти, при цьому не можна вживати жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь (загалом, від алкоголю треба відмовитися принаймні за 48 годин до процедури), -- каже Ірина Славінська, президент Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Асоціація молодих донорів України". -- Протягом трьох діб перед здачею крові утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну тощо. Натомість, вживайте більше рідини.

Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну воду, овочі та фрукти (крім бананів). Дотримання цих вимог особливо важливе, якщо ви здаєте тромбоцити або плазму, інакше унеможливиться якісне відділення необхідних компонентів.

У день дачі крові бажано легко поснідати та не планувати на цей день інтенсивного фізичного навантаження. За 2 години до та 2 години після дачі крові палити небезпечно і для самого донора, і для того, кому потрапить ваша кров.

Пам'ятка донору від Київського обласного центру крові

Кожному донору потрібно знати ці прості правила:

1. Донор повинен уникати інфекцій, що передаються через кров. Це, насамперед,  вірусні гепатити В і С та ВІЛ-інфекція. Щоб уникнути інфікування цими небезпечними захворюваннями, людина не повинна мати випадкових статевих контактів, а також не мати статевих контактів з тими, хто відноситься до так званої “групи ризику”; при будь-яких ін'єкціях використовувати тільки одноразові шприци.

Відвідуючи стоматолога або іншого лікаря, до початку будь-яких маніпуляцій нагадаєте медперсоналу, що Ви є Донором, і попросите використовувати тільки одноразові або стерильні вироби. У перукарні, в манікюрному і косметичному салоні звернете увагу на те, чи стерилізуються інструменти

2. Дотримуйте покладені інтервали між дачами крові та її компонентів.

Для донорів розроблені спеціальні рекомендації, що стосуються інтервалів між дачами крові або плазми. Мета їх -- зберегти здоров'я донора і не допустити, щоб дача крові заподіяла йому яку-небудь шкоду.

Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки -- не більше 4 разів на рік. Після п'яти регулярних кроводач рекомендується робити перерву не менше 3 місяців.

Після дачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров.

Після дачі крові повинно пройти не менше 30 днів, перш ніж донор зможе здавати плазму.

Після дачі плазми повинно пройти не менше 14 днів, перш ніж донор зможе знову здавати плазму або кров. Донори (і чоловіки і жінки) можуть здавати плазму не більше 12 разів на рік.

3. У день, коли Ви здаєте кров або її компоненти, дотримуйте наступні рекомендації:

* в день дачі крові обов'язково потрібно поснідати, до дачі крові не можна палити. Природно, що протягом декількох днів до цього слід утримуватися від спиртного;

* не плануйте дачу крові безпосередньо перед іспитами, змаганнями, здачею проекту, на якийсь час особливо інтенсивного періоду роботи і т.п.

4. Правильно харчуйтеся: у раціоні донора завжди повинен бути присутнім білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові. Продукти, що містять білок -- м'ясо, буряк, гречка, сочевиця, квасоля і всі боби, риба і ін.

Якщо Ви слідуватимете цим правилам і рекомендаціям лікаря, то донорство не заподіє Вам шкоди і стане порятунком для багатьох хворих.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:43
Коли ви востаннє були в лікаря: п'ять, десять чи надцять років тому?
18:43
Медогляди потрібні навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим, наголошують лікарі.
14:29
12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
16:25
"У пацієнтів виникають проблеми зі зачаттям дитини. При чому, як у чоловіків, так і в жінок".
13:05
Поки ми п'ємо каву, наука не стоїть на місці: вчені з Ізраїлю надрукували серце на 3Д-принтері. А в США його створюють, використовуючи органи тварин.
15:11
За статистикою, тiльки 3% клiщiв, що мають борелiї, передають їх людинi.
15:57
Чому вітрянку вважають дитячою хворобою, але хворіють і дорослі? Скільки часу пацієнт має перебувати в ізоляції та чи можна вакцинуватися?
14:26
Найточніший тиск ранковий - виміряний після пробудження до сніданку, кажуть лікарі.
09:39
Бензопірен є стимулятором онкопроцесів в організмі людини. Тому вживання цього канцерогену навіть у невеликій кількості небезпечне для здоров'я.
19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.