При нападі серцебиття натисніть на... очі

Лікар назвав прийоми першої допомоги при пароксизмальній тахікардії

Ми зовсім не відчуваємо, як працює здорове серце -- воно ритмічно скорочується, надсилаючи кров до кожної судинии організму. Проте іноді ритм серця порушується -- виникає артимія.

Власне, якщо раптово виникає серцебиття, коли навіть у стані спокою пульс пришвидшується до 140-220 ударів на хвилину, а потім все встає на свої місця, лікарі говорять про пароксизмальну тахікардію. Але чому так стається? Чому серце зривається на галоп?

-- Якщо норма серцебиття становить 60-80 скорочень на хвилину, то збільшення частоти серцебиття є ознакою тахікардії, -- пояснює читачам сайту “Добрий лікар” Олександр Рильцов, кардіолог. -- При цьому часте серцебиття може бути фізіологічною (так звана синусова тахікардія, коли почастішання ритму відбувається через фізичні навантаження, стрес тощо).

Проте коли серце починає колотати зненацька, без видимих причин, нерідко у стані повного спокою, тоді ми говоримо про пароксизмальну тахікардію.

-- Напад пароксизмальної тахікардії може тривати від кількох секунд до кількох діб. Це небезпечно?

-- Будь-яке порушення серцевого ритму є небезпечним, адже кров не надходить до клітин у повному обсязі. Людина може відчувати слабкість, головокружіння, задишку. Крім того, залежить, де саме порушений імпульс -- у передсерді або у шлуночку серця. Якщо перша форма є легшою, то шлуночкова форма пароксизмальної тахікардії вважається небезпечним станом для людини, адже може призвести до раптової зупинки серця.

-- Що робити, коли стається напад?

-- Слід негайно зробити так звані вазусні проби. Це специфічне дихання -- сильно вдихнути, а потім повільно, з натугою, видихнути. Ще одним варіантом є помірне натискання пальцями на очні яблука (при цьому треба лежати). Кінчиками великих пальців слід натискати на заплющені очі під верхніми дугами протягом 30 секунд.  Проте цей метод протипоказаний, якщо людина має серйозне захворювання очей або короткозорість.

Для зняття нападу можна використати так званий ресторанний прийом -- натискати пальцями на корінь язика для виклику блювотного рефлексу. Помічним стане обкладання обличчя шматочками льоду або занурення обличчям у холодну воду. Ці прийоми впливають на нервову регуляцію збудження гілок блукаючого нерву та стабілізують серцевий ритм.


 


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.