Паралізованих людей врятує... рибка даніо

Білок акваріумних рибок здатен відновлювати пошкоджений хребет людей

Невелика акваріумна рибка даніо-реріо має білок, що дозволяє навіть дорослим особинам відновлювати хребет. Це зацікавило вчених, й виявилося, що рибка дає надію паралізованим людям з травмами спини.

Про це заявили фахівці Університету Дьюка в штаті Північна Кароліна (США), пише УНІАН з посиланням на Російську Службу ВВС. Вчені з'ясували, що допоміжні (гліальні) клітини нервової тканини з обох кінців зруйнованої ділянки хребта починають "будувати міст" за допомогою білків CTGF, після чого за ними підтягуються клітини нейронів. А людський білок типу CTGF на 90% збігається за складом і будовою з аналогічним в організмі даніо-реріо.

При точковій добудові аналогічного людського білка в пошкоджені ділянки  хребетного стовпа рибки регенерація йшла прискореними темпами. "Це одне із найбільш приголомшливих проявів регенерації в природі. Враховуючи, як мало успішних методів терапії ми маємо для відновлення пошкоджених тканин, нам необхідно придивитися до тварин, подібних до даніо, щоб знайти нові методи стимулювання регенерації", -- сказав керівник дослідження, клітинний біолог Кеннет Посс.

Вчені планують провести випробування на мишах, щоб у майбутньому розробити терапію для людей. Особливості відновлення тканини у ссавців можуть бути причиною того, що подібні регенераційні процеси не відбуваються у них природним чином, на відміну від риб.

До речі, даніо є одним з улюблених об'єктів для біологів-експериментаторів: у 2003 році саме з цього виду риб за допомогою генної інженерії отримали форму, яка світиться в темряві.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.