“Здорова тарілка” - це яка?

Лікар пояснив, з чого саме має складатися здоровий раціон людини

Експерти з харчування Гарвардської школи охорони здоров'я розробили так звану "тарілку здорового харчування", врахувавши принципи раціонального харчування та наукові дослідження на цю тему.

Ця модель досить проста. "Здорова тарілка" передбачає, що під час кожного прийому їжі слід споживати одну чверть фруктів, другу чверть овочів, третю -– цільних злаків та останню -- білкової їжі (краще риби або птиці). Разом із такою тарілкою треба вживати один молочний або кисломолочний продукт на день.

-- Що ж конкретно має входити у цю "здорову тарілку"?

-- Здорове харчування передбачає вживання різноманітних продуктів, добре  поєднуваних між собою, -- пояснює Олег Швець, директор Українського НДІ харчування. -- Якщо розкласти вміст здорової тарілки, то він буде наступним.

З зернових продуктів обирайте продукти з цільного зерна, а не з очищеного чи рафінованого. Приклад правильних продуктів -- вівсянка, цільнозерновий хліб і коричневий рис. Продукти з очищених зерен, такі як білий хліб або білий рис, збільшують ризик розвитку діабету другого типу та хвороб серця.

Якщо говорити про білки, то треба знати, що це не лише м'ясо, птиця чи риба -- бобові й горіхи є більш здоровим вибором, ніж червоне або оброблене м'ясо.

Щодо овочів, то це не мається на увазі картопля -- як раз цей продукт має займати мінімум "овочевого" меню. Адже картопля багата на крохмаль, який викликає короткострокові сплески рівня цукру в крові (те саме стосується солодощів та рафінованих продуктів). У короткостроковій перспективі ці сплески можуть призвести до збільшення почуття голоду і переїдання, в довгостроковій -- до збільшення ваги, розвитку діабету, хвороб серця та іншим хронічним захворюванням.

Щодо молочних продуктів, то діти віком від 2 до 3 років повинні вживати не менше 500 мілілітрів молочних продуктів на день, від 3 до 8 років -- 600 мілілітрів, підлітки та дорослі -- 750 мілілітрів. Загалом, найбільш корисними вважають молоко та кисломолочні продукти з низьким вмістом жиру та цукру.

-- Тобто, таке харчування здатне гарантувати здоров'я?

-- Дієта, багата на овочі, цільні зерна, здорові жири та здорові білки, знижує не лише ризик розвитку ожиріння, яке є бичем сучасної людини, а й розвитку хронічних захворювань -- у першу чергу, серцево-судинних. Наприклад, якщо людина вживає червоне або перероблене м'ясо, навіть невелика його кількість, може призвести до розвитку серцевих захворювань, діабету та раку товстої кишки.

Використовуючи "здорові жири" (а це оливкова або інші рослинні олії), ви знижуєте рівень шкідливого холестерину. Натомість, обмежте споживання вершкового масла і зовсім уникайте транс-жирів.

До речі, розподіл продуктів на чотири чверті є зразковими щодо пропорцій, які повинна отримувати людина протягом дня. Загалом, залежність нашого здоров'я від того, що ми їмо, є набагато більшою, ніж ми це можемо уявити. Знання того, які продукти необхідні, має вирішальне значення для здоров'я. Власне, "тарілка здорового харчування" є дуже легкою моделлю, щоб налагодити  здоровий спосіб життя.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.