Вона навчилася маскуватися...

Завтра, 12 листопада, Всесвітній День боротьби з пневмонією

Ще у 2009 році Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітня організація охорони здоров’я оголосили 12 листопада днем початку масштабної кампанії щодо боротьби з дитячою пневмонією. ВООЗ і ЮНІСЕФ почали кампанію зі збору коштів на лікування від цього захворювання дітей у десятках країн, що розвиваються, переважно в Азії та Африці.

Багато експертів в області медицини називають пневмонію головним убивцею дітей віком до 5 років. Трагічна статистика говорить про те, що кожен рік від запалення легенів помирає понад два мільйони чоловік.

А останнім часом, кажуть лікарі, дедалі частіше розвиваються пневмонії з атиповим перебігом. Тобто, нема гарячки до 40 градусів, характерних червоних щік, навіть може не бути кашлю. Хворобу можна помітити лише під час прослуховування легенів чи на рентгені.

Та й викликати пневмонії частіше стали нетипові збудники -- не лише пневмококи, а й хламідії, мікоплазма, грибки, паразити. Що треба знати, щоб не пропустити небезпечну хворобу?

-- З кожним роком діагноз "пневмонія" стає дедалі загрозливішим. Блискавична, атипова, а тепер ще й замаскована. Що це взагалі за хвороба?

-- Це запальний процес у тканинах легень, викликаний вірусами, бактеріями чи грибками, -- каже Галина Побережець, завідувач лікувально-діагностичним пульмонологічним центром. -- І якщо раніше її симптоми були, як-то кажуть, очевидними -- температура тіла підвищувалася до 39-40 градусів, виникало почервоніння щік, кашель, задишка, прискорене дихання, -- то тепер пневмонія може мати нетиповий перебіг. Тобто, температура тіла може бути нормальною, може не бути кашлю, але в той сами час у легенях розвивається запальний процес.

-- То як її тоді можна виявити?

-- Насамперед, якщо людина відчуває слабкість, є втрата апетиту, незначний кашель, обов'язково треба проконсультуватися з лікарем.

Часто хворобу можна "злапати" під час прослуховування стетоскопом -- у легенях будуть хрипи. Проте остаточний діагноз можна озвучити лише після рентгену. Це не лише підтвердить чи спростує діагноз -- буде видно, які саме ділянки легень уражено, дво- чи одностороння пневмонія, прикоренева чи ні. Також обов'язково роблять загальний аналіз крові -- певні показники (ШОЕ, лейкоцити) під час пневмонії змінюються.

-- Лікарі-практики також зауважують, що змінилися збудники пневмонії -- якщо раніше її викликали здебільшого пневмококи, то тепер це може бути нетипова мікрофлора. Що це означає?

-- Найчастіше пневмонію викликають бактерії -- пневмококи (раніше вони спричиняли 50% усіх пневмоній), золотистий стафілокок, легіонела. Та останнім часом збільшилася кількість пневмоній, викликаних хламідією, мікоплазмою, клепсієлою, -- долучається Лілія Тодоріко, професор, завідувач кафедри фтизіатрії та пульмонології Буковинського державного медичного університету.

Пневмонія часто починається як вірусна інфекція, яка переміщується з верхніх до нижніх дихальних шляхів. Це можуть бути звичайні респіраторні віруси та вірус грипу, який проникає у легеневу тканину. Своєю чергою, віруси здатні активізувати бактеріальну мікрофлору -- і починається бактеріальна пневмонія як ускладнення грипу та ГРЗ. А останнім часом фіксують пневмонії, викликані вірусами герпесу, цитомегаловірусом тощо.

Нетиповою також вважається пневмонія, спричинена грибками -- гістоплазмою, бластоміцетами. Хворобу також можуть викликати паразити на кшталт легеневого смоктальника, а аскариди та кишкова вугриця можуть стати причиною еозонофільної пневмонії.

-- А чому, власне, збільшилася кількість пневмоній, які протікають нетипово і викликаються нетиповими збудниками?

-- Насамперед, у більшості населення зараз є так звана імунна депресія -- виснаження імунітету на тлі хронічних стресів, загального зубожіння людей, активізації міграційних процесів у зв'язку з військовими діями у країні та світі.

Друга причина -- відсутність санітарної культури людей. Що це означає? Атипові пневмонії стали наслідком масового самолікування, коли люди самостійно призначають собі антибіотики, часто за порадою сусідки. Цього не має бути! Саме через неконтрольований прийом антибіотиків більшість збудників до них вже призвичаїлися, а тому кожна пневмонія вимагає підбору інших ліків. Це може визначити лише лікар. Крім того, атипові форми часто розвиваються внаслідок недолікованої чи навіть зовсім нелікованої пневмонії -- не повірите, до нас часто привозять дітей, яких батьки своїм невіглаством доводять до вкрай важкого стану.

Тому якщо маєте слабкість, втрату апетиту, підвищену температуру тіла (хоча, як вже було сказано, вона може залишатися нормальною), кашель -- звертайтеся до спеціаліста, а не лікуйтеся самі. Пневмонія -- дуже серйозна хвороба, й помилка може коштувати дорого. Ускладненням пневмонії є емпіема легень (утворення гною), абсцес легені, синдром гострої дихальної недостатності, сепсис.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Як виглядають чудодійні зимові процедури для оздоровлення? Докладніше про це розповіла Людмила Стеценко, лікар нетрадиційної медицини. -- Чому лікування холодом дієве?
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.

Новини

16:20
Регулярний огляд може допомогти зменшити захворюваність та смертність українок від раку шийки матки, що є четвертою найпоширенішою онкохворобою серед жінок у світі.
12:50
У цьому епідсезоні прогнозують два нові штами вірусу. Один із них називають особливо небезпечним.
10:20
37-річна біологиня Марія Байляк стала переможницею премії "Для жінок у науці".
08:40
Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.