Цвіль вдома - це бомба сповільнено дії

Якщо у хаті “живе” пліснява, ризик розвитку астми зростає на 40%

Вчені під керівництвом Гуннара Грюна, директора Інституту будівельної фізики ім. Фраунхофера (Німеччина), досліджували взаємозв'язок між наявністю плісняви у помешканні та хворобами дихальних шляхів.

Вони провели мета-аналіз 170 наукових досліджень на цю тему та дійшли висновку, що заражене пліснявою помешкання підвищує вірогідність захворіти на астму на 40%. Щонайменше 2,2 млн. мешканців Європи страждають від астми тільки тому, що мають сусідство з пліснявою.

Проте до пори, до часу небезпека не дає про себе знати. Хіба що подекуди чути пліснявою, негарні плями можуть з'явитися у ванній, на кухні, навіть у кімнатах -- на шпалерах чи на меблях.

Між тим, цвіль вдома -- це бомба сповільнено дії. Саме через неї ваші діти часто мають бронхіти, пневмонії, астму. Та й дорослі відчувають проблеми з верхніми дихальними шляхами та імунітетом.

-- Звідки взагалі береться хатня цвіль?

-- Загалом, її спори вільно переносяться завдяки руху повітря. Потрапляючи у сприятливі умови -- а це волога та "стояче" повітря у непровітрюваних приміщеннях -- спори починають проростати та утворювати колонії грибків, -- пояснює читачам сайту “Добрий лікар” Олена Решетник, сімейний лікар вищої категорії.

Таке може статися не лише у ванній кімнаті -- цвіль може прорости у шафі, на вологій білизні, на м'яких меблях, на стінах, на книжкових полицях. Адже для живлення їй необхідний мінімум органіки -- це може бути штукатурка, дерево, папір, тканина.

-- У чому ж шкода плісняви для здоров'я людей, які живуть у таких помешканнях?

-- Пліснява, як живий організм, виділяє продукти життєдіяльності. Потрапляючи до організму людини, вони діють як токсини. Навіть ідеально здорова людина через деякий час проживання у помешканні з пліснявою набуває проблем з дихальною системою, нирками, печінкою, імунітетом. А для людей, схильних для алергії, пліснява є дуже сильним провокатором -- призводить до розвитку астми. Діти у таких хатах часто хворіють на бронхіти, хронічні обструктивні захворювання легень, тонзиліти, ларингіти тощо.

Крім того, якщо пліснява буквально квітне на стінах, вона виділяє спори, які також потрапляють у легені людей. Найбільш розповсюдженим видом хатньї цвілі є Аspergillus niger (чорний аспергіл), а його спори можуть викликати легеневий аспергільоз, який є небезпечним для життя.

Aspergillus niger

Врешті, спори та летючі сполуки, якими постійно дихають люди у таких помешканнях, спричиняють хронічну інтоксикацію, млявість, запаморочення.

-- Кажуть, якщо у хаті завелася пліснява, вивести її майже неможливо?

-- З пліснявою можна боротися за допомогою мідного купоросу, густо просочуючи ним стіни. Підійдуть також засоби побутової хімії, які містять хлор, а також розчин оцту. Проте ефект від цих засобів буде тимчасовим, і невдовзі цвіль з'являтиметься знову. Адже грибки живуть не лише ззовні -- вони проникають усередину матеріалу. Тому якщо стіни заражені грибком зсередини, боротися з ним дуже важко.

Проблема ще й у тому, що часто цвіль ховається у важкодоступних місцях (за трубами, у витяжках, у мікротріщинах між кахелем тощо), і здогадатися про її присутність можна лише через специфічний затхлий запах.

До того ж, пліснява відноситься до стійких мікроорганізмів. Тож, щоб її витравити, потрібно очистити, а потім обробити поверхні спеціальним фунгіцидним засобом проти домашньої цвілі. А у новобудовах тепер використовують спеціальні матеріали для боротьби з біокорозію, є й спеціальні оздоблювальні матеріали з антипліснявим складом.

Проте головне -- усунути причини виникнення цвілі. Вологі стіни, тепле середовище та погана вентиляція створюють найкращі умови для розмноження плісняви. Скажімо, епіцентр може бути десь під ванною, де збирається конденсат. Крім того, у кожній хаті має бути доступ до вентиляційної шахти -- цим забезпечуєтсья рух повітря. А на кухні бажано встановити витяжку, адже багато пари утворюється під час приготування їжі.

Під час звичайного прибирання для миття кахелю, підлоги, ванн користуйтеся засобами з хлором, а також не зловживайте модними нині зволожувачами повітря.

До слова

Американский Фонд астми та алергії дає поради, як не допустити появи цвілі у квартирі

* Вологість повітря в приміщенні повинна становити близько 40%. Тому варто купити спеціальний прилад для контролю вологості повітря -- гігрометр. Якщо рівень вищий, використовуйте осушувач повітря або кондиціонер.

* Необхідно стежити, щоб в будинку не було джерел підтікання води.

* Кімнати повинні добре провітрюватися. Кухню і ванну кімнату краще обладнати витяжною вентиляцією.

* Якомога частіше витирайте насухо фіранки в душі.

* Не застилайте килимками підлогу у ванній кімнаті та у підвальних приміщеннях


 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

10:08
"У багатьох наукових працях доведено, що на сперматогенез чоловіка впливають також комп'ютери".
19:30
Для успішного засинання та якісного сну неодмінною умовою є невелике зниження температури тіла.
15:03
У висушених фруктах вітаміни та поживні речовини зберігаються в концентрованому стані, адже зайва волога висушується, кажуть фахівці.
19:25
Як відрізнити звичайне відкладання справ на потім від прокрастинації і що може допомогти вирішити проблему?
14:10
Вона передбачає в основному вживання риби, м'яса, горіхів, овочів, фруктів, коренеплодів.
14:18
Патологічним потовиділення вважають тоді, коли воно постійно перевищує норму.
18:35
Передбачити, як саме організм відреагує на укуси перетинчастокрилих комах, практично неможливо.
12:50
Внутрішні документи МОЗ та МОН які вимагають наявність довідки про огляд лікарів у всіх учнів.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.