Три вороги довголiття

Справжнiй вiк людини визначає не паспорт, а стан її судин

Можна бути здоровим та активним навiть у 80 рокiв, а можна i у 30 почуватися старцем. Чому так?

"Iснує поняття бiологiчного вiку людини, який, власне, i є основним показником рiвня здоров'я, -- вважає професор Геннадiй Апанасенко, завiдувач кафедри спортивної медицини та санологiї НМАПО iм. П.Л. Шупика. -- Наслiдком вiкових змiн є порушення життєвих функцiй та збiльшення ризику смертi. А мiру здоров'я визначає тривалiсть життя, що залишилося".

За словами професора, бiологiчний вiк можна вимiряти завдяки аналiзу показникiв функцiй органiзму та тестiв за допомогою комп'ютерного моделювання. Вiдтак, у людини похилого вiку фiзiологiчнi показники можуть бути на рiвнi 30-рiчного, а у молодого -- навпаки, серце чи судини можуть бути зношеними, як у довгожителя. Тому твердження "Людинi стiльки рокiв, на скiльки вона почувається" є достатньо вiрним.

Власне, що таке здорова людина? "Вважається, що так можна казати про тих, у кого не виявлено патологiй, -- каже Геннадій Леонідович. -- Насправдi ж, здоров'я -- це стiйкiсть до дiї негативних факторiв, адаптативнiсть органiзму до фiзичного та психологiчного навантаження, швидке вiдновлення. Здорова людина -- не обов'язково та, в якої всi органи та системи здоровi, а та, яка без обмежень може виконувати свої бiологiчнi та соцiальнi функцiї”.

Геронтологи вважають, що найголовнiший чинник, який визначає здоров'я людини в тому чи iншому вiцi, -- це стан її судин. Що бiльше вони звуженi та зашлакованi, то гiрше. Науковцям вiдомi три вороги судин, якi призводять до скорочення життя.

Перший -- це тютюн. За отруйнiстю нiкотин стоїть на одному рiвнi з синильною кислотою (їх смертельнi дози однаковi -- 0,08 грама). Якщо людина викурить 25 цигарок поспiль, отруєння наступить через п'ятнадцять секунд. Але звичайно нiхто не викурює таку кiлькiсть цигарок, тому нема i ясраво вираженого отруєння -- це вiдбувається поступово. Наприклад, пiд час дослiдiв на кроликах тютюновий дим вводили через трубку у пряму кишку тварини, в результатi чого рiзко звужувався просвiт судин. У курцiв це неминуче вiдбувається з роками.

Другий ворог -- алкоголь. При малих дозах судини розширюються, але при великих настає зворотнiй ефект. До того ж, алкоголь провокує звикання, а тому судини опиняються пiд загрозою.

I, наретi, третя загроза -- стрес. Пiд час сильних емоцiйних навантажень може статися настiльки рiзке та сильне звуження, що судина може повнiстю перекритися, внаслiдок чого припиняється кровопостачання серця чи мозку. Як наслiдок -- iнсульт та iнфаркт.

 

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

14:18
Найвищий відсоток летальності - у Донецькій, Луганській та Одеській областях.
14:00
У США перевіритися на COVID-19 безплатно може кожен охочий - навіть турист чи нелегальний мігрант.
11:00
Медики кажуть, що він може спричиняти біль, запалення і перешкоджати зачаттю.
13:00
Що найбільше впливає на сповільнення чи пришвидшення темпів старіння?
11:00
Медики з різних куточків України розповідають про непросту боротьбу з пандемією. Вони кажуть: працюють на межі виснаження.
11:15
Оціночні дані вказують на існування від 350 000 до 1 000 000 вірусів, що здатні інфікувати всі хребетні організми на Землі!
11:00
Медики не радять пацієнтам постійно лежати в однаковій позиції.
17:00
Меланін зменшує вразливість шкіри до сонячних променів. А там, де пігмент лягає нерівномірно, утворюються плями.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.