Проказа: хвороба з минулого

30 січня відзначається всесвітній день боротьби з проказою

Друга назва цього дня - "День прав хворих на лепру", адже навіть сьогодні прокажені залишаються ізгоями. Як і в часи середньовіччя, ця хвороба забирає у людині усі права таможливості для повноцінного життя.

Хворих на проказу людей ізолюють в лепрозорії, де вони живуть без права виходу або до смерті, або до повного видужання. Єдиний в Україні лепрозорій, який є закритим об'єктом, розташований в Одеській області.

Загалом, за даними ВООЗ, на сьогодні від прокази страждають 11 мільйонів чоловік. Ця хвороба досі розповсюджена у країнах з тропічним та субтропічним кліматом -- в Африці, Азії, країнах Центральної та Південної Америки, на Філіпінах тощо.

-- Проказа -- одна з найдавніших хвороб, описана ще у китайських трактатах та єгипетських папірусах, датованих 4 тисячами років тому. А у середньовіччя хворих на проказу вважали проклятими, їх виганяли з міст, перед тим відчитавши  заупокійну службу... Що ж це за хвороба?

-- Проказа, або лепра -- це хронічне інфекційне захворювання, яке уражує шкіру та периферійну нервову систему, -- розповідає Андрій Бондаренко, інфекціоніст. -- Колись вона вражала мільйони людей, а тому прокажених боялися як вогня. Хворих, які мали попереджувати про свій стан передзвоном дзвіночків, обходили десятою дорогою.

Збудником прокази є паличкоподібні мікроорганізми -- паличка Хансена. Проте після зараження до перших проявів може минути 3-5, а то і 10-12 років -- такий інкубаційний період. Мікобактерії лепри близькі за своїми властивостями до туберкульозних, проте не настільки вивчені. Наприклад, на сьогодні відомо, що зараження можливе не лише внаслідок тривалого шкірного контакту, а й через дихальні шляхи.

Палочки Хансена

 

-- З описів з літератури постає такий образ прокаженого: це фігура у балахоні, що приховує виразки на шкірі та плоть, що гниє заживо... А які, власне, клінічні прояви хвороби?

-- Найпершими вражаються шкіра, слизова оболонка верхніх дихальних шляхів і поверхнево розташовані нерви. У важких випадках людина стає просто потворною, а деякі частини тіла втрачають чутливість.

Загалом, є кілька типів прокази. Скажімо, при лепроматозній формі мікобактерії викликають утворення вузлів на шкірі, особливо на обличчі, що призводить до схожесті на "левову морду". А при туберкулоїдному типі на шкірі з'являються пласкі плями червонуватого або білуватого відтінку, відбувається потовщення оболонок нервів, яке, прогресуючи, призводить до локальної втрати чутливості. Наслідком пошкодження великих нервових стовбурів може бути деструкція кісток і суглобів. Є також стерта та межова форми захворювання, які вважають проміжними.

-- Чи можна бути впевненим, що в Європі та, зокрема, в Україні проказу подолано? До речі, на сайті МОЗ не вдалося знайти статистику по захворюваності на лепру...

-- Загалом, постановка діагнозу "проказа" -- дуже відповідальна справа. Для цього проводять специфічні дослідження на виявлення палички Хансена, причому як мінімум двома способами -- бактеріоскопічним та гістологічним. Лікування прокази тривале, відбувається курсами, а його ефективність оцінюється за результатами бактеріоскопічного контролю і гістологічного дослідження.

Якщо після лікування зникли видимі прояви хвороби, а палички Хансена не знайдені у тканинах та зіскобах з носової слизової оболонки, хворі можуть бути виписані на амбулаторне доліковування. Проте лікування продовжується ще кілька років. Крім того, раз на півроку обстежуються і члени родини хворих на лепру, і особи, які були в контакті з ними.

Сьогодні вчені працюють над створенням вакцини проти прокази. Наразі, успішні дослідження відбулися на мишах. Якщо це вдасться, її можна буде повністю ліквідувати. Нині проказа ще дає про себе знати у густонаселених країнах, де мають місце і погані побутові умови, і низька обізнаність людей. Проте хвороба загрожує і туристам, адже останнім часом набули поширення мандри екзотичними країнами.

Цікаво знати

* У середні віки хворі на проказу позбавлялися спадку, титулу, хвороба вважалася прямим приводом для церковного розлучення.

* Колись проказу намагалися лікувати настоєм м'яса гадюки та промиванням шлунку -- ясна річ, невдало

* В Індії хворих на проказу згодовували левам.

* Проказу називали проклаттям господнім, а хворого -- "нечистим".

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
14:00
Чим замінити м'ясо та чому важливо вживати багато білка?
14:23
Як перевірити, чи є у поліклініці те, що у вас вимагають придбати? Що робити, якщо вам не надають наявні ліки безплатно?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.