Проказа: хвороба з минулого

30 січня відзначається всесвітній день боротьби з проказою

Друга назва цього дня - "День прав хворих на лепру", адже навіть сьогодні прокажені залишаються ізгоями. Як і в часи середньовіччя, ця хвороба забирає у людині усі права таможливості для повноцінного життя.

Хворих на проказу людей ізолюють в лепрозорії, де вони живуть без права виходу або до смерті, або до повного видужання. Єдиний в Україні лепрозорій, який є закритим об'єктом, розташований в Одеській області.

Загалом, за даними ВООЗ, на сьогодні від прокази страждають 11 мільйонів чоловік. Ця хвороба досі розповсюджена у країнах з тропічним та субтропічним кліматом -- в Африці, Азії, країнах Центральної та Південної Америки, на Філіпінах тощо.

-- Проказа -- одна з найдавніших хвороб, описана ще у китайських трактатах та єгипетських папірусах, датованих 4 тисячами років тому. А у середньовіччя хворих на проказу вважали проклятими, їх виганяли з міст, перед тим відчитавши  заупокійну службу... Що ж це за хвороба?

-- Проказа, або лепра -- це хронічне інфекційне захворювання, яке уражує шкіру та периферійну нервову систему, -- розповідає Андрій Бондаренко, інфекціоніст. -- Колись вона вражала мільйони людей, а тому прокажених боялися як вогня. Хворих, які мали попереджувати про свій стан передзвоном дзвіночків, обходили десятою дорогою.

Збудником прокази є паличкоподібні мікроорганізми -- паличка Хансена. Проте після зараження до перших проявів може минути 3-5, а то і 10-12 років -- такий інкубаційний період. Мікобактерії лепри близькі за своїми властивостями до туберкульозних, проте не настільки вивчені. Наприклад, на сьогодні відомо, що зараження можливе не лише внаслідок тривалого шкірного контакту, а й через дихальні шляхи.

Палочки Хансена

 

-- З описів з літератури постає такий образ прокаженого: це фігура у балахоні, що приховує виразки на шкірі та плоть, що гниє заживо... А які, власне, клінічні прояви хвороби?

-- Найпершими вражаються шкіра, слизова оболонка верхніх дихальних шляхів і поверхнево розташовані нерви. У важких випадках людина стає просто потворною, а деякі частини тіла втрачають чутливість.

Загалом, є кілька типів прокази. Скажімо, при лепроматозній формі мікобактерії викликають утворення вузлів на шкірі, особливо на обличчі, що призводить до схожесті на "левову морду". А при туберкулоїдному типі на шкірі з'являються пласкі плями червонуватого або білуватого відтінку, відбувається потовщення оболонок нервів, яке, прогресуючи, призводить до локальної втрати чутливості. Наслідком пошкодження великих нервових стовбурів може бути деструкція кісток і суглобів. Є також стерта та межова форми захворювання, які вважають проміжними.

-- Чи можна бути впевненим, що в Європі та, зокрема, в Україні проказу подолано? До речі, на сайті МОЗ не вдалося знайти статистику по захворюваності на лепру...

-- Загалом, постановка діагнозу "проказа" -- дуже відповідальна справа. Для цього проводять специфічні дослідження на виявлення палички Хансена, причому як мінімум двома способами -- бактеріоскопічним та гістологічним. Лікування прокази тривале, відбувається курсами, а його ефективність оцінюється за результатами бактеріоскопічного контролю і гістологічного дослідження.

Якщо після лікування зникли видимі прояви хвороби, а палички Хансена не знайдені у тканинах та зіскобах з носової слизової оболонки, хворі можуть бути виписані на амбулаторне доліковування. Проте лікування продовжується ще кілька років. Крім того, раз на півроку обстежуються і члени родини хворих на лепру, і особи, які були в контакті з ними.

Сьогодні вчені працюють над створенням вакцини проти прокази. Наразі, успішні дослідження відбулися на мишах. Якщо це вдасться, її можна буде повністю ліквідувати. Нині проказа ще дає про себе знати у густонаселених країнах, де мають місце і погані побутові умови, і низька обізнаність людей. Проте хвороба загрожує і туристам, адже останнім часом набули поширення мандри екзотичними країнами.

Цікаво знати

* У середні віки хворі на проказу позбавлялися спадку, титулу, хвороба вважалася прямим приводом для церковного розлучення.

* Колись проказу намагалися лікувати настоєм м'яса гадюки та промиванням шлунку -- ясна річ, невдало

* В Індії хворих на проказу згодовували левам.

* Проказу називали проклаттям господнім, а хворого -- "нечистим".

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
В Україні є традиція: за кілька днів перед Водохрещем люди вирізають з криги хрести, фарбують буряковим квасом, прикрашають стрічками, сухоцвітом та монетами.
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?

Новини

21:33
Медики застерегли українців від традиційних йорданських купань.
18:24
У Рівненській області від кору помер 27-річний мешканець Дубровицького району
17:38
Джерело Матерi Божої в Моршинi оздоровлює і дарує радість батьківства
16:14
Відтепер повнолітні громадяни мають можливість стати донором для інших після своєї смерті.
15:31
80% випадків такої неплідності спричинені імунологічними факторами, так званою біологічною несумісністю.
14:36
Швейцарські дослідники з Базельського університету провели кілька дослідів над мишами, яким попередньо вживили клітини раку людини, і зуміли зупинити прогресування раку.
13:36
Науковці пояснили, чому жінка не розуміє застудженого чоловіка.
12:08
Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
10:00
Вживання страв із білих грибів в буквальному сенсі продовжує молодість
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.