Науковці дізналися, як перемогти СНІД

Вірус навчилися виганяти з ДНК людини

Команда дослідників з Школи медицини Темпльського університету у Філадельфії (США) винайшли методику, яка дозволила видалити з клітин організму вірус ВІЛ-1. Це дуже важливий крок на шляху до винаходу ліків, які можуть врятувати людство від СНІДу. Таким самим способом можна буде лікувати і інші приховані інфекції.

У статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, представлено докладний опис створення і дії технології видалення генетичного матеріалу ВІЛ-1.

За статистикою, сьогодні в світі більше 33 мільйонів людей заражені ВІЛ-інфекцією. Хоча високоактивна антиретровірусна терапія дозволяє контролювати стан людини, лікування потрібно безперервне. До того ж, саме захворювання досить негативно впливає на здоров'я: пацієнти часто страждають на кардіоміопатію (ослаблення серцевого м'яза), захворювання кісток, нирок, нейрокогнітівні розлади.

Проблема в тому, що ВІЛ-1 надзвичайно чіпкий, він назавжди впроваджує свій геном в ДНК жертви, роблячи захворювання практично невиліковним. Дослідники університету Темпла нарешті знайшли спосіб назавжди витягти ВІЛ-1 з клітин людини.

Очолив розробку Камел Халілі, який розповідає, що відстежувати і витягувати вірусний геном здатна комбінація ферменту, який редагує ДНК (нуклеази), і нитки так званої керівної РНК. Потім генетичний осередок ремонтується: вільні кінці згуртовуються клітинним захисним механізмом, і в результаті виходить абсолютно здорова, вільна від вірусу клітина.

Для того, щоб уникнути випадкового зв'язування керівної РНК з будь-якою іншою  частиною генома пацієнта, вчені створили нуклеотидні послідовності, які не відображаються у будь-яких інших послідовностях ДНК людини. Таким чином вдалося уникнути пошкодження здорових клітин.

“Імунна система не здатна самостійно знищити ВІЛ-1 -- вилікувати хворобу можна, лише видаливши вірус, -- пояснює Камел Халілі. -- Важливо, що аналогічна методика може застосовуватися для боротьби з багатьма іншими важковиліковні вірусами”. Нова технологія також буде використовуватися для створення терапевтичної вакцини: клітини, озброєні комбінаціями нуклеази і керівної РНК виявилися абсолютно непроникними для ВІЛ-інфекцій.

Розробка фахівців Темпльського університету здатна зробити справжній переворот у сфері боротьби зі СНІДом, однак на її доопрацювання піде ще два-три роки. Вчені також попереджають, що ВІЛ-1 схильний до мутацій, тому лікування повинно бути  індивідуальним, пристосованим під унікальні вірусні послідовності кожного пацієнта.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
14:00
Чим замінити м'ясо та чому важливо вживати багато білка?
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.