Науковці дізналися, як перемогти СНІД

Вірус навчилися виганяти з ДНК людини

Команда дослідників з Школи медицини Темпльського університету у Філадельфії (США) винайшли методику, яка дозволила видалити з клітин організму вірус ВІЛ-1. Це дуже важливий крок на шляху до винаходу ліків, які можуть врятувати людство від СНІДу. Таким самим способом можна буде лікувати і інші приховані інфекції.

У статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, представлено докладний опис створення і дії технології видалення генетичного матеріалу ВІЛ-1.

За статистикою, сьогодні в світі більше 33 мільйонів людей заражені ВІЛ-інфекцією. Хоча високоактивна антиретровірусна терапія дозволяє контролювати стан людини, лікування потрібно безперервне. До того ж, саме захворювання досить негативно впливає на здоров'я: пацієнти часто страждають на кардіоміопатію (ослаблення серцевого м'яза), захворювання кісток, нирок, нейрокогнітівні розлади.

Проблема в тому, що ВІЛ-1 надзвичайно чіпкий, він назавжди впроваджує свій геном в ДНК жертви, роблячи захворювання практично невиліковним. Дослідники університету Темпла нарешті знайшли спосіб назавжди витягти ВІЛ-1 з клітин людини.

Очолив розробку Камел Халілі, який розповідає, що відстежувати і витягувати вірусний геном здатна комбінація ферменту, який редагує ДНК (нуклеази), і нитки так званої керівної РНК. Потім генетичний осередок ремонтується: вільні кінці згуртовуються клітинним захисним механізмом, і в результаті виходить абсолютно здорова, вільна від вірусу клітина.

Для того, щоб уникнути випадкового зв'язування керівної РНК з будь-якою іншою  частиною генома пацієнта, вчені створили нуклеотидні послідовності, які не відображаються у будь-яких інших послідовностях ДНК людини. Таким чином вдалося уникнути пошкодження здорових клітин.

“Імунна система не здатна самостійно знищити ВІЛ-1 -- вилікувати хворобу можна, лише видаливши вірус, -- пояснює Камел Халілі. -- Важливо, що аналогічна методика може застосовуватися для боротьби з багатьма іншими важковиліковні вірусами”. Нова технологія також буде використовуватися для створення терапевтичної вакцини: клітини, озброєні комбінаціями нуклеази і керівної РНК виявилися абсолютно непроникними для ВІЛ-інфекцій.

Розробка фахівців Темпльського університету здатна зробити справжній переворот у сфері боротьби зі СНІДом, однак на її доопрацювання піде ще два-три роки. Вчені також попереджають, що ВІЛ-1 схильний до мутацій, тому лікування повинно бути  індивідуальним, пристосованим під унікальні вірусні послідовності кожного пацієнта.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.