Після 40 років частота виникнення злоякісних пухлин подвоюється кожні 5 років

4 лютого — Всесвітній день боротьби проти раку

За даними ВООЗ, сьогодні існує більше 100 видів раку, ця хвороба може розвиватися в будь-якій частині тіла.

Від раку щорічно вмирають мільйони людей. Найбільша кількість чоловіків вмирає від наступних п’яти видів раку: раку легенів, шлунку, печінки, ободової і прямої кишки та стравоходу. Найбільша кількість жінок помирає від  раку грудей, легенів, шлунку, прямої та ободової кишки і шийки матки.

На даний момент вже відомо, що виникнення 43% ракових захворювань можна було б запобігти, орієнтуючись і дотримуючи елементарних норм здорової поведінки — фізичної активності, збалансованої та здорової їжі, відсутності  поганих звичок, своєчасної діагностики і уваги до власного здоров’я.

Не так давно група американських дослідників заявила про винайдення інноваційного методу боротьби з раком. Йдеться про  лікування генетично модифікованими імунними клітинами (а саме Т-лімфоцитами).

Невже вбивцю мільйонів людей -- рак -- переможено?

-- Терапію імунними клітинами вже охрестили "живими ліками". У чому ж її революційність?

-- Головним принципом Т-клітинної імунотерапії є генна модифікація клітин імунної системи -- Т-лімфоцитів (клітин, які боряться з інфекціями), -- пояснює Сергій Коровін, заступник директора з наукової роботи Національного інституту раку. -- Спочатку їх отримують з крові пацієнта, потім генно модифікують так, щоб вони розпізнавали ракові клітини та вбивали їх. Далі їх повертають в організм пацієнта, де вони атакують та знищують рак.

-- Суть розробки у тому, щоб допомогти імунній системі знищити пухлинні клітини, -- додає Василь Чехун, академіком НАН України, директором Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України. -- Саме такий підхід у лікуванні раку є найправильнішим та  найперспективнішим. Скажімо, при традиційному лікуванні (хіміо- чи променевою терапією) ми вбиваємо ракові клітини завдяки хімічним речовинам чи радіації, що шкодить й іншим клітинам. У випадку імунотерапії сам організм починає вбивати рак.

Головний принцип -- підвищення протипухлинної резистентності організму (тобто, підвищення його здатності чинити опір раковим клітинам). Такий механізм закладений у нас природою, адже ракові клітини є у всіх, але спеціальні клітини імунної системи (їх називають Т-кілерами) їх вбивають. Однак з віком чи при порушенні роботи імунної системи ймовірність розвитку раку суттєво підвищується.

Скажімо, у людей після 40 років частота виникнення злоякісних пухлин кожні 5 років подвоюється -- саме через те, що імунна система "старіє", й Т-кілери працюють вже не так ефективно. Виникає імунотолерантність -- тобто, імунна система  перестає розпізнавати ракові клітини.

-- Чи можна спрогнозувати, що за якихось 5-10 років рак таки буде переможено?

-- Вчені з багатьох країн неодноразово заявляли, що знайшли ліки проти раку. Проте кожного разу рак виявлявся сильнішим. Панацеї проти цієї хвороби ніколи не було і, певно, не буде, адже це дуже особливий процес. Проте подібні розробки -- це шанс підвищити ефективність лікування та збільшити тривалість якісного життя після хвороби тисячам людей.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.