Лікар розповів, чому збільшуються лімфовузли, і чи треба їх вигрівати

Досить часто захворювання на грип чи звичайне ГРЗ супроводжується збiльшенням лiмфатичних залоз на шиї. А iнколи хвороба нiби вже минула, а вузли й далi великi.

Про що це може свiдчити? Розповiдають Олег Назар, директор Центру клінічної імунології, та Орест Дворакевич, лiкар-хiрург вищої квалiфiкацiйної категорiї мiської дитячої клiнiчної лiкарнi.

-- Яка функцiя лiмфатичних залоз і на що вони реагують збiльшенням?

О. Назар: -- Лімфатична система (що складається з лімфатичних вузлів та судин) виконує роль своєрідного фільтра в організмі людини, у ній -- імунні клітини. Коли в організм потрапляє інфекція, лімфоцити її ловлять і передають сигнал
імунній системі про потребу активізації, стимулюючи до дій. Звісно, при цьому лімфовузли потовщуються.

О. Дворакевич: -- Ангiна, запалення ясен, карiозний зуб, подряпина на шкiрi, навiть нежить -- усi цi iнфекцiйнi захворювання можуть стати причиною лiмфоденiту. Коли iнфекцiя сильна, лiмфовузол збiльшується, у ньому починається запальний
процес. Якщо його правильно лiкувати, то до третього дня запалення можна побороти. Найчастiше трапляються пiдщелепний i шийний лiмфоденiт, рiдше паховий (спричинений проникненням iнфекцiї через подряпину на ногах чи вiд недотримання елементарної гiгiєни -- людина не любить митися, i тодi
розвивається запалення потових залоз у пiдпахвиннiй дiлянцi).

Тому пiсля хвороби поцiкавтеся в дитини чи в дорослого, чи не болить у дiлянцi шиї, при поворотах голови, пiд щелепами. Прощупайте цi дiлянки, аби виявити, чи є там болючi вузлики.

-- А коли людина не хворіє на грип чи інші ГРВЗ, а лімфовузли 
в неї збільшені, на що це може вказувати?

О. Назар: -- Набрякання лімфовузлів спостерігається при захворюваннях крові (наприклад, мова про лейкоз, лімфогранулематоз), онконедугах. До слова,
вiрогiднiсть онкохвороб при збiльшених лiмфовузлах -- 1 вiдсоток. Потовщенi 
лiмфовузли можуть бути i в жiнок, яким видалили репродуктивнi органи. А ще -- унаслiдок ураження вiрусом простого герпесу, цитомегаловiрусом, вiрусом СНIДу, венеричними хворобами, мононуклеозом.

-- Що робити, коли виявлено збільшені лiмфатичнi залози?

О. Назар: -- Обов'язково лабораторно обстежити кров i звернути увагу на рiвень ШОЕ. Якщо вiн дуже високий, наприклад, більш як 30, то це вказує на серйозний запальний процес в органiзмі. Зробивши бiльш детальнi обстеження, треба вiдкинути найстрашнiшi недуги.

Коли ж з'ясується, що це наслiдки застуди, грипу чи ангiни, треба провести противiрусне, протиiнфекцiйне лiкування, яке спрямоване на зміцнення iмунiтету. Хоча нерiдко буває, що один-два "вузлики" збiльшені досить довго. Якщо це ще й пiдщелепнi, то в такому випадку не завадить звернутися і до стоматолога, щоб оглянув ротову порожнину, можливо, є певна патологiя.

До слова, лiмфовузли в малюкiв до 4 -- 5 рокiв часто бувають збiльшені, i це нормально. Бо вони -- частина iмунної системи, тому беруть участь у її роботi, а в цьому вiцi вона бурхливо розвивається.

-- Дехто вигріває ці вузли спиртовими компресами чи пiском або ж сiллю. Це хіба допустимо?

О. Дворакевич: -- Усiлякi тепловi процедури спричиняють розвиток iнфекцiї, тому при ангiнi, запаленому горлi, iнших гнiйних набряках не можна накладати компреси.

О. Назар: -- Це вкрай небезпечно, такі дії призведуть до різкого погіршення стану хворого, збільшення інтенсивності болю, появи нагноєння, що, зрештою, потребуватиме термінової госпіталізації. Треба знайти причину хвороби й усувати її. 

-- А якщо взагалі лімфоденіт не лікувати, хіба це не може минути
самостійно?

О. Назар: -- Хронічний лімфоденіт може непокоїти хворого впродовж року і навіть більше. Тоді людина потерпає не лише через біль в уражених ділянках, але й через відчуття слабкості та надмірної втомлюваності. Тому погіршується не лише працездатність, а загалом життя хворого. Тож подумайте, чи варто так мучитися,
якщо можна позбутися проблеми.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

18:43
Коли ви востаннє були в лікаря: п'ять, десять чи надцять років тому?
18:43
Медогляди потрібні навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим, наголошують лікарі.
14:29
12 травня відзначають Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми.
16:25
"У пацієнтів виникають проблеми зі зачаттям дитини. При чому, як у чоловіків, так і в жінок".
13:05
Поки ми п'ємо каву, наука не стоїть на місці: вчені з Ізраїлю надрукували серце на 3Д-принтері. А в США його створюють, використовуючи органи тварин.
15:11
За статистикою, тiльки 3% клiщiв, що мають борелiї, передають їх людинi.
15:57
Чому вітрянку вважають дитячою хворобою, але хворіють і дорослі? Скільки часу пацієнт має перебувати в ізоляції та чи можна вакцинуватися?
14:26
Найточніший тиск ранковий - виміряний після пробудження до сніданку, кажуть лікарі.
09:39
Бензопірен є стимулятором онкопроцесів в організмі людини. Тому вживання цього канцерогену навіть у невеликій кількості небезпечне для здоров'я.
19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.