Лікар розповів, чому збільшуються лімфовузли, і чи треба їх вигрівати

Досить часто захворювання на грип чи звичайне ГРЗ супроводжується збiльшенням лiмфатичних залоз на шиї. А iнколи хвороба нiби вже минула, а вузли й далi великi.

Про що це може свiдчити? Розповiдають Олег Назар, директор Центру клінічної імунології, та Орест Дворакевич, лiкар-хiрург вищої квалiфiкацiйної категорiї мiської дитячої клiнiчної лiкарнi.

-- Яка функцiя лiмфатичних залоз і на що вони реагують збiльшенням?

О. Назар: -- Лімфатична система (що складається з лімфатичних вузлів та судин) виконує роль своєрідного фільтра в організмі людини, у ній -- імунні клітини. Коли в організм потрапляє інфекція, лімфоцити її ловлять і передають сигнал
імунній системі про потребу активізації, стимулюючи до дій. Звісно, при цьому лімфовузли потовщуються.

О. Дворакевич: -- Ангiна, запалення ясен, карiозний зуб, подряпина на шкiрi, навiть нежить -- усi цi iнфекцiйнi захворювання можуть стати причиною лiмфоденiту. Коли iнфекцiя сильна, лiмфовузол збiльшується, у ньому починається запальний
процес. Якщо його правильно лiкувати, то до третього дня запалення можна побороти. Найчастiше трапляються пiдщелепний i шийний лiмфоденiт, рiдше паховий (спричинений проникненням iнфекцiї через подряпину на ногах чи вiд недотримання елементарної гiгiєни -- людина не любить митися, i тодi
розвивається запалення потових залоз у пiдпахвиннiй дiлянцi).

Тому пiсля хвороби поцiкавтеся в дитини чи в дорослого, чи не болить у дiлянцi шиї, при поворотах голови, пiд щелепами. Прощупайте цi дiлянки, аби виявити, чи є там болючi вузлики.

-- А коли людина не хворіє на грип чи інші ГРВЗ, а лімфовузли 
в неї збільшені, на що це може вказувати?

О. Назар: -- Набрякання лімфовузлів спостерігається при захворюваннях крові (наприклад, мова про лейкоз, лімфогранулематоз), онконедугах. До слова,
вiрогiднiсть онкохвороб при збiльшених лiмфовузлах -- 1 вiдсоток. Потовщенi 
лiмфовузли можуть бути i в жiнок, яким видалили репродуктивнi органи. А ще -- унаслiдок ураження вiрусом простого герпесу, цитомегаловiрусом, вiрусом СНIДу, венеричними хворобами, мононуклеозом.

-- Що робити, коли виявлено збільшені лiмфатичнi залози?

О. Назар: -- Обов'язково лабораторно обстежити кров i звернути увагу на рiвень ШОЕ. Якщо вiн дуже високий, наприклад, більш як 30, то це вказує на серйозний запальний процес в органiзмі. Зробивши бiльш детальнi обстеження, треба вiдкинути найстрашнiшi недуги.

Коли ж з'ясується, що це наслiдки застуди, грипу чи ангiни, треба провести противiрусне, протиiнфекцiйне лiкування, яке спрямоване на зміцнення iмунiтету. Хоча нерiдко буває, що один-два "вузлики" збiльшені досить довго. Якщо це ще й пiдщелепнi, то в такому випадку не завадить звернутися і до стоматолога, щоб оглянув ротову порожнину, можливо, є певна патологiя.

До слова, лiмфовузли в малюкiв до 4 -- 5 рокiв часто бувають збiльшені, i це нормально. Бо вони -- частина iмунної системи, тому беруть участь у її роботi, а в цьому вiцi вона бурхливо розвивається.

-- Дехто вигріває ці вузли спиртовими компресами чи пiском або ж сiллю. Це хіба допустимо?

О. Дворакевич: -- Усiлякi тепловi процедури спричиняють розвиток iнфекцiї, тому при ангiнi, запаленому горлi, iнших гнiйних набряках не можна накладати компреси.

О. Назар: -- Це вкрай небезпечно, такі дії призведуть до різкого погіршення стану хворого, збільшення інтенсивності болю, появи нагноєння, що, зрештою, потребуватиме термінової госпіталізації. Треба знайти причину хвороби й усувати її. 

-- А якщо взагалі лімфоденіт не лікувати, хіба це не може минути
самостійно?

О. Назар: -- Хронічний лімфоденіт може непокоїти хворого впродовж року і навіть більше. Тоді людина потерпає не лише через біль в уражених ділянках, але й через відчуття слабкості та надмірної втомлюваності. Тому погіршується не лише працездатність, а загалом життя хворого. Тож подумайте, чи варто так мучитися,
якщо можна позбутися проблеми.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

13:00
Чому захисний засіб провокує висипання на обличчі та як цьому зарадити?
12:00
Ця патологія доволі поширена навіть у підлітковому віці, кажуть фахівці.
13:00
Незрозумілий висип на шкірі - лише одна з причин, щоби пройти перевірку на наявність цього захворювання.
11:00
В Україні дедалі частіше роблять операції з трансплантації. А як довго чужі органи можуть функціонувати в новому організмі?
14:00
Дієтологи кажуть, що основний складник куті - дуже цінний для здоров'я. Утім вживати його можна не всім.
11:10
Це неприємне відчуття нерідко стає наслідком святкових частувань.
11:00
Приватні клініки записують у чергу на щеплення від коронавірусу китайським препаратом компанії Sinovac.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.