За те, є людина доброю чи злою, відповідає не лише виховання, а й гени

17 лютого -- День спонтанного прояву доброти

Вважається, що в цей день людям слід намагатися бути не просто добрими,  а добрими безкорисливо. Тобто, не очікувати якоїсь нагороди за добре слово чи добру справу.

Між тим, вчені вважають, що така риса, як доброта, дається людині з народження, чи навіть з зачаття — вона обумовлена генетично. Таку думку висловили вчені з університету Берклі (Каліфорнія, США). Саме певний набір генів робить наш характер таким, який він є, регулюючи соціальну поведінку.

-- Виходить, вислів "яблучко від яблуні" має цілком наукове пояснення -- наші якості передаються нам від попередніх поколінь?

-- Вчені дискутують на цю тему не один десяток років. Одні вважають, що наш характер, моральні якості, психологічні особливості закладено з народження, інші -- що вони формуються під час виховання, під впливом оточення тощо, -- розмірковує психолог Марина Дубовик.

Втім, відомо, що генетично зумовленим та вродженим є темперамент людини -- повільний флегматик ніколи не стане жвавим холериком, а чутливий меланхолік -- вибуховим сангвініком. Вродженою є швидкість мовлення, схильність до різних типів мислення тощо.

-- Значить, неможливо зробити людину "доброю", якщо вона є "злою" генетично?

-- Ідеальної моделі людини взагалі не існує. Кожна наша риса має свою полярність, а кожна людина -- унікальний набір цих якостей. У кожному з нас "живе" і добро, і зло. 

Є така притча про двох вовків. Колись давно старий індіанець відкрив своєму онукові одну життєву істину: у кожній людині йде боротьба, схожа на боротьбу двох вовків. Один вовк представляє зло -- заздрість, ревнощі, жаль, егоїзм, амбіції, брехню. Інший вовк — це добро: мир, любов, надію, істину, доброту, вірність...

Маленький індіанець задумався, а потім запитав: “А який вовк в кінці перемагає?”. Старий індіанець ледь помітно посміхнувся і відповів: “Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш”.

Тобто, багато що залежить від самої людини. Навіть якщо активні “погані гени”, сім'я, виховання, оточення -- все це впливає на нас, і, знаючи про свої негативні риси, їх можна коригувати.

-- Вчені кажуть, що, знаючи про генне походження доброти та злості, можна змінювати негативні риси завдяки генній іненерії...

-- Будь-яке генне втручання не є безпечним. Ми ще не настільки глибоко проникли у таємницю генів, що замість ідеальної людини можемо створити монстра.

Та є вихід простіше: зробіть сьогодні якусь  добру справу. І побачите, як це, насправді, приємно робити.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:00
15-20 хвилин дрімоти вдень дозволяють підвищити продуктивність праці, кажуть фахівці. Але є деякі нюанси.
09:37
Чому кожен реагує на однакову температуру навколишнього середовища по-різному і як натренувати організм до її перепадів?
13:00
І як правильно поводитися, коли температура тіла “зашкалює”.
11:00
Нещодавно у Львові жінка з коронавірусом народила здорових двійнят.
13:00
Нова модна дієта, яка буцімто рятує від онкохвороб, - цілковито антинауковий міф.
11:56
Фахівці кажуть, що логопедичні недоліки, які не зникли після п'яти років, ймовірно залишаться й у дорослому віці.
12:00
Про їхні переваги і недоліки порівняно з іншими індивідуальними засобами гігієни жінки.
10:14
Вона може нормалізувати рiвень цукру і холестерину у кровi, кажуть лікарі.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.