Перегляд телевiзора перед сном збуджує мозок, а читання книги - розслабляє

Ситуацiя, коли ти нiби-то спав, але прокинувся зранку вкрай змученим, знайома кожному. Безсоння, незручне лiжко, думки, що постiйно "лiзуть" до голови -- от що не дає нам повноцiнно вiдпочити.

Мiж тим, сон є однією з найважливiших потреб людини. На нього ми витрачаємо третину свого життя. А тому маємо забезпечити комфортнiсть та повноцiннiсть цього процесу.

-- Час вiд часу кожному з нас дошкуляє безсоння. Чому воно виникає?

-- Безсоння може проявлятися по-рiзному. Скажiмо, хтось не годен заснути ввечерi, крутиться, але нiяк не може поринути у сон. Хтось прокидається посеред ночi i вже не може спати до самого ранку. А хтось нiби й спав, але зранку має таке вiдчуття, що цiлу нiч не зiмкнув очей -- таке буває при порушеннях фаз сну, -- пояснює Оксана Доценко, сімейний лікар. -- У будь-якому випадку, це проблема. Адже мозок  потребує вiдпочинку, i якщо кiлька ночей поспiль недоспати, можуть виникнути серйознi проблеми.

Причин безсоння безлiч. Це може бути емоцiйне чи фiзичне перевантаження, хвороба, стрес. Часто, лягаючи спати, людина починає згадувати подiї дня, якiсь проблеми, i тому довго не може розслабитися. А часом безсоння виникає при змiнах погоди -- перепадах атмосферного тиску, змiнi температур (це так звана ситуацiйна iнсомнiя).

Причиною безсоння може бути порушення циркадних ритмiв людини -- так званого внутрiшнього годинника. Варто лише кiлька днiв лягати спати пiзнiше, нiж зазвичай, як починаються проблеми з засинанням, i дуже важко повернутися до попереднього режиму. Тому перша порада для налагодження сну -- лягати в один i той самий час. А найкраще робити це о 10 годинi вечора -- саме в цей час бiоритми людини налаштованi на сон.

-- Чи варто пити заспокiйливi препарати перед сном?

-- Щоб сон був спокiйним, у другiй половинi дня намагайтеся не пити напоїв, що мiстять кофеїн -- чай, каву. Ввечерi заварiть собi чай з мелисi, м'яти чи валерiани, випийте склянку теплого молока з медом -- це допоможе розслабитися. Пiсля сьомої години вечора краще вже не їсти. Адже пiзня вечеря не тiльки сприяє пiдвищенню ваги, а й додає навантаження серцево-судиннiй та травнiй системам. Замiсть того, щоб вiдпочивати, органiзм змушений перетравлювати їжу.

Добрий заспокiйливий та снодiйний ефект мають вечiрнi прогулянки -- вони сприяють надходженню кисню до тканин. А в цей час можна провiтрити кiмнату.

Гарний заспокійливий ефект має тепла ванна з вiдваром заспокiйливи трав, прослуховування приємної музики.

Не варто йти спати вiдразу пiсля перегляду телевiзора чи роботи за комп'ютером, адже пiдкоркова дiлянка мозку стає занадто збудженою, а тому може виникнути безсоння. А от читання книги, навпаки, має добрий ефект розслаблення. Намагайтеся перед сном не думати про проблеми, вiдганяйте вiд себе усi неприємнi думки.

I ще -- вiдмовтеся вiд звички спати при свiтлi чи увiмкненiй музицi. Адже навiть якщо ви заснете, мозок не зможе повнiстю "вiдключитися". Найоптимальнiшi умови для сну -- темна провiтрена кiмната без стороннiх звукiв.

I пам'ятайте: нiщо так дорого не обходиться органiзму, як поганий сон...

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Щодня з прогулянки моя дитина приносить каштани, які трохи рано цього року почали падати. Я думала викинути, а мама каже, що з них можна робити ліки -- десь читала про це.
"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".

Новини

22:47
Наявність рослин у будинку може зробити нас здоровими завдяки поліпшенню якості вдихуваного повітря та насичення його великою кількістю кисню.
21:47
В Україні за останні 20 років захворюваність на рак молочної залози зросла майже у 3 рази.
15:58
Мікробіологи та хіміки синтезували сироватку для боротьби з тютюновою залежністю.
14:23
Минулого року цей діагноз почули 14 170 українців, зокрема, 14 057 жінок та 113 чоловіків.
13:49
Для того, щоб не пересихало око, під час роботи за комп'ютером слід кліпати не менше 18 разів на хвилину.
13:43
Однією із найпоширеніших причин болю в животі є печія, заявила Уляна Супрун.
11:12
Псуватися погода розпочне із західних областей
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.