Піст — це не голод: як правильно постити

Під час посту очищається не лише тіло, а й душа

Сьогодні починається Великий піст, який готує християн до зустрічі свята Воскресіння Христового.

Піст -- це відмова не тільки від певної їжі, але й від усіх шкідливих звичок і веселощів. Це – час каяття, роздумів і молитви. Протягом Великого посту церква закликає утримуватися від вживання м’яса, молока, яєць і риби.

Та головною метою цього, як і інших постів, є не лише фізичне, а й духовне очищення людини. Тому просто відмова від тваринної їжі не є головною метою посту. А що тоді?

-- Згадаймо стару iстину -- постом та молитвою зцiлюється людина. Саме пiст здатен допомогти органiзму, який стомився вiд жирної їжi, солодощiв, надлишку калорiй, очиститися, -- каже Юрій Нечипоренко, спеціаліст з голодотерапії, керівник відділення народної та нетрадиційної медицини Центрального клінічного госпіталю Державної прикордонної служби України. -- До того ж, утримання вiд їжi не тiльки лiкує тiло, а й очищує душу, вiдроджує психологiчну гармонiю, сприяє духовному вдосконаленню людини. Тому проведіть цей час у роздумах про життя, проаналізуйте духовний бік свого життя.

Загалом, піст -- це унікальна можливість очистити організм. Коли припиняється потiк харчового навантаження, звiльнений вiд потреби перетравлювати їжу органiзм позбувається шлакiв, накопичених пiд час процесiв життєдiяльностi.

Навіть під час тимчасового переходу на рослинний раціон очищується кров, судини, оновлюються клiтини, шкiра стає чистою, вiдбувається омолодження органiзму. Причому перші зміни настають вже на 11-13 день. І хоча це певною мiрою стрес для органiзму, але це хороший, позитивний стрес, який запускає механiзми адаптацiї та активiзує iмунну систему.

Наприклад, за цей час повністю відновлюються еритроцити. А завдяки нормалізації функції підшлункової залози покращується травлення та метаболічні процеси, а також знижується рівень холестерину у крові. До речi, рослинна їжа здатна знизити рiвень холестерину на 15%.

-- Як правильно “організувати” піст?

-- У першi днi утримання мiжливi неприємнi симптоми -- головнi болi, слабкiсть, нудота. Це пояснюється тим, що багато шлакiв з печiнки та кишкiвника починають надходити у кров. До речi, саме завдяки поганому самопочуттю людина може "наглядно" вiдчути, як засмiтила свiй органiзм впродовж року.

Тому добре, якщо в раціоні будуть запечені яблука -- пектини виводять токсини. До речі, овочі -- моркву, буряк -- також можна запікати, додаючи різноманітні спеції. Добре готувати овочі на парі -- це виключає застосування жиру та зменшує використання солі.

Жири під час посту дозволяються, проте вони мають бути суто рослинними -- соняшникова, оливкова, лляна олії. Усього 3-4 столовi ложки рослинної олiї на день забезпечать оптимальну кiлькiсть жирiв.

Спірне питання -- чи вживати сири, адже вони є продуктами тваринного походження. Проте у сирах є білки, кальцій, мікроелементи, а тому рекомендувати виключити їх повністю я не став би. Як і молочні продукти. Зверніть увагу на квашену капусту, яка в цю пору року є незамінним джерелом вітамінів та мікроелементів. Натомість, відмовтеся від цукру, який для організму є лише баластом, а зверніть увагу на мед, фрукти, сухофрукти.

Обов'язковими є першi пiстнi страви -- вегетарiнськi борщi, капусняки, розсольники, круп'янi супи та супи з макаронами. Дуже кориснi пiд час посту кашi, особливо гречана, пшоняня, вiвсяна, перлова. До них додавайте овочевi салати, овочевi рагу, узвар з сухофруктiв, щойно приготованi овочевi та фруктовi соки. На другі страви готуйте печену картоплю, плов з грибами, котлети з моркви чи капусти -- пістні страви також можуть бути поживними та смачними.

А щоб не відчувати голоду, треба збільшити кількість прийому їжі -- замість 3-кратного перейти на 5-6-кратний. Якщо боїтеся відчуття голоду, завжди майте під руками перекус -- яблуко, сухофрукти, горіхи.

Пiст не означає голод. Головне -- сформувати пістний раціон так, щоб забезпечити органiзм уiсма потрiбними речовинами для виконання розумової та фiзичної дiяльностi при доброму самопочуттi.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

15:00
Про молекулярні "датчики" кисню, супердопінг і боротьбу з онкоклітинами.
11:00
"Ми навіть не усвідомлюємо, наскільки поліпшилося наше харчування за останні сто років, і вважаємо поганим і неправильним те, про що наші предки могли тільки мріяти!"
14:00
23-річний юнак став наймолодшим в Україні пацієнтом, якому пересадили донорське серце після імплантовано механічного.
16:05
Фахівці кажуть, жодні з народних методів перевiрки грибів на їстивнiсть науково не обгрунтовані.
14:05
Моїм основним принципом у роботі з пацієнтами було дослідити мотивацію нанесення татуювання. І ось, що я зрозумів.
11:00
У медзакладах грубо порушують норми харчування, визначені МОЗ. Розслідування "Експресу".
14:55
4 жовтня у світі відзначають день усмішки.
15:15
Медики кажуть, однією з вагомих причин народження поєднаних близнюків є протигрибкова терапія.
12:00
До якого несподіваного висновку дійшли українські медики? Усі подробиці незвичайної історії порятунку дворічного хлопчика.
11:42
Перша дитяча криза настає уже на 6 - 8 тиждень після народження.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.