Імунолог розповів, коли треба збивати температуру, а коли не варто цього робити

Коли через застуду підвищується температура, ми одразу ж беремось збивати гарячку. А от лікарі радять не поспішати і не хапатися тут же за протигарячковi засоби. 

Чому? Це пояснив Олег Назар, директор Центру клінічної імунології.

-- Отож як слід розцінювати підвищення температури тіла?

-- Здебільшого як позитивний знак, адже ж iдеться про захисний симптом нашого організму, котрий таким чином починає боротьбу проти вірусів та бактерій. Бо саме при підвищеній температурі вони втрачають здатність до розмноження. Крім того, так  стимулюється робота імунної системи.

До речі, у багатьох людей при застуді температура не підвищується, і це радше недобрий знак. Бо може свідчити про погану активізацію імунної системи -- тоді хвороба перебігає важко, і триває вона довше.

-- Отже, температуру взагалі збивати не треба?

-- Такого стверджувати не можна. Усе залежить не так від показників термометра, як від загального стану хворого. Скажімо, якщо на тлі підвищеної температури тіла людина пітніє, при цьому немає нiяких ознак порушення свідомостi, збивати гарячку не слід, бо так організм охолоджується. Якщо ж очевидне порушення координації, з'являється шум у голові, діяти слід негайно. При цьому не раджу
заживати анальгiн чи аспірин, бо саме ці препарати у таких обставинах можуть стати причиною розвитку легеневого крововиливу. Натомість допомагають протизапальні, інші жарознижувальні препарати.

-- Допомагають лише ліки?

-- Обов'язково слiд споживати багато рідини (пити теплу воду з лимоном, чай, відвари трав). Розрахунок простий: не менше як 30 мілілітрів на кілограм ваги (близько півтора літра для дорослої людини). Рідина має дуже важливе значення при застуді, бо виводить з організму токсисни, що з'явились на тлі підвищеної
температури тіла.

Додам, що змушувати хворого багато їсти не можна. Звісно, організму потрібні сили для боротьби, тому в раціоні обов'язковов мають бути білки (курятина, телятина), це сприяє синтезу імуноглобулінів. Але їсти хворий не повинен насилу, 
розмір порції можна трохи зменшувати. 

Дитині треба обтирати відкриті ділянки тіла водою з оцтом чи спиртом. Коли вони випаровуються (а йдеться про доволі швидкий процес), забирається енергія, знижується температура. Але якщо в дитини суха бліда шкіра й підвищена температура (може бути навіть 38 градусів), треба дати протигарячковий засiб. Бо такі симптоми свідчать про порушення терморегуляції, організму потрібна
допомога.

Якщо ж хворий на тлі підвищенння  температури не пітніє -- порушено адаптативні механізми. Тодi потрібно вживати ліки. Іще одне загальне правило: до 39 градусів
(враховуючи вже поданi рекомендації) збивати температуру не потрібно, це слiд робити, коли на градуснику -- 39,5. Або раніше, якщо організм людини реагує на підвищення температури тіла судомами (таке найчастіше стається в дітей).

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.