Імунолог розповів, коли треба збивати температуру, а коли не варто цього робити

Коли через застуду підвищується температура, ми одразу ж беремось збивати гарячку. А от лікарі радять не поспішати і не хапатися тут же за протигарячковi засоби. 

Чому? Це пояснив Олег Назар, директор Центру клінічної імунології.

-- Отож як слід розцінювати підвищення температури тіла?

-- Здебільшого як позитивний знак, адже ж iдеться про захисний симптом нашого організму, котрий таким чином починає боротьбу проти вірусів та бактерій. Бо саме при підвищеній температурі вони втрачають здатність до розмноження. Крім того, так  стимулюється робота імунної системи.

До речі, у багатьох людей при застуді температура не підвищується, і це радше недобрий знак. Бо може свідчити про погану активізацію імунної системи -- тоді хвороба перебігає важко, і триває вона довше.

-- Отже, температуру взагалі збивати не треба?

-- Такого стверджувати не можна. Усе залежить не так від показників термометра, як від загального стану хворого. Скажімо, якщо на тлі підвищеної температури тіла людина пітніє, при цьому немає нiяких ознак порушення свідомостi, збивати гарячку не слід, бо так організм охолоджується. Якщо ж очевидне порушення координації, з'являється шум у голові, діяти слід негайно. При цьому не раджу
заживати анальгiн чи аспірин, бо саме ці препарати у таких обставинах можуть стати причиною розвитку легеневого крововиливу. Натомість допомагають протизапальні, інші жарознижувальні препарати.

-- Допомагають лише ліки?

-- Обов'язково слiд споживати багато рідини (пити теплу воду з лимоном, чай, відвари трав). Розрахунок простий: не менше як 30 мілілітрів на кілограм ваги (близько півтора літра для дорослої людини). Рідина має дуже важливе значення при застуді, бо виводить з організму токсисни, що з'явились на тлі підвищеної
температури тіла.

Додам, що змушувати хворого багато їсти не можна. Звісно, організму потрібні сили для боротьби, тому в раціоні обов'язковов мають бути білки (курятина, телятина), це сприяє синтезу імуноглобулінів. Але їсти хворий не повинен насилу, 
розмір порції можна трохи зменшувати. 

Дитині треба обтирати відкриті ділянки тіла водою з оцтом чи спиртом. Коли вони випаровуються (а йдеться про доволі швидкий процес), забирається енергія, знижується температура. Але якщо в дитини суха бліда шкіра й підвищена температура (може бути навіть 38 градусів), треба дати протигарячковий засiб. Бо такі симптоми свідчать про порушення терморегуляції, організму потрібна
допомога.

Якщо ж хворий на тлі підвищенння  температури не пітніє -- порушено адаптативні механізми. Тодi потрібно вживати ліки. Іще одне загальне правило: до 39 градусів
(враховуючи вже поданi рекомендації) збивати температуру не потрібно, це слiд робити, коли на градуснику -- 39,5. Або раніше, якщо організм людини реагує на підвищення температури тіла судомами (таке найчастіше стається в дітей).

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

09:52
Чим небезпечне вживання антибіотиків безконтрольно? Які ризики виникають, якщо їх не продаватимуть без призначення лікаря?
19:20
Брунькотерапія допомагає при багатьох захворюваннях, кажуть фахівці народної медицини.
18:02
Науковці змусили відступити смертельну інфекцію, врятувавши двох уражених нею людей.
10:26
Нейрофізіологи і дієтологи з Мерілендського університету запевняють: кава найкраще бадьорить між 9.30 та 11.30. А ідеальний час для еспресо - 10.30. Чому так?
12:32
Попри цілющі властивості березового соку, пити його можна не всім.
09:19
Вони просять у лікарів “придбати продукти, натерти спину, просто поговорити”. Тим часом інші люди, які справді потребують допомоги, змушені чекати.
19:31
Слова про те, що кохання - як наркотик, мають під собою грунт, кажуть фахівці.
15:13
Через потепління самиці поспішають відкладати яйця, а для цього їм потрібна кров - тварин, людей.
12:30
Щодня для порятунку недоношеної дитини потрібно витрачати від однієї до трьох тисяч гривень, у середньому загальна сума всіх витрат - приблизно 100 тисяч гривень.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.