Окуліст: "Напад глаукоми може спровокувати навіть... гостра їжа й пиво"

За останнi кiлька рокiв кiлькiсть хворих на глаукому в нашiй країнi зросла майже на 50 % i становить близько 230 тисяч осiб. Такi данi в міжнародний день боротьби з глаукомою, наводять медики, наголошуючи на необхiдностi регулярного огляду в
окулiста.

Про те, як можна вберегтися вiд важкої недуги, розповiв Генадiй Жабоєдов, президент Асоцiацiї офтальмологiв-нейроофтальмологiв та глаукоматологiв України, член-кореспондент АМН України, завiдувач кафедри офтальмологiї Нацiонального медичного унiверситету iменi академiка О. О. Богомольця.

-- Дiагноз "глаукома" швидше нагадує вирок, адже хвороба вважається вкрай небезпечною. В чому її пiдступнiсть?

-- Мова про одне iз найбiльш поширених захворювань, котре при несвоєчаснiй дiагностицi (а отже у задавненому станi) може призводити до слiпоти. Найбiльша проблема полягає в тому, що зазвичай глаукома протiкає безсимптомно. Тож хворий може не здогадуватися про небезпеку навiть впродовж одного -- двох рокiв.
Ось чому дуже важливо регулярно проходити профiлактичнi огляди в окулiста.

-- Чи правда, що почервонiння бiлка може свiдчити про розвиток
цiєї хвороби? 

-- На цей симптом однозначно потрiбно звертати увагу. Але мушу сказати, що найчастiше почервонiння бiлка свiдчить про запальний процес, тодi як глаукова розвивається в iншому напрямку. А саме, вiдбувається атрофiя зорового нерва (так звана глаукомна атрофiя). У зв"язку iз чим iснує вираз: що глаукома забрала, те
вже не вiддасть.

Тому раз на рiк обов"язково слiд перевiряти зiр та вимiрювати внутрiшньоочний тиск. Якщо в нормi цей показник не перевищує 21 мiлiметр ртутного стовпчика, то при наявностi патологiї вiн вiдповiдно є вищим. Але i в цьому питаннi є одна проблема: нерiдко тиск пiдвищується лише в певнi години, тому вiдстежити
його стрибки буває вкрай важко. До речi, про пiдвищенi показники тиску може свiдчити почервонiння бiлка.

-- За яких умов слiд особливо уважно ставитися до свого зору, тобто, якими є фактори ризику?

-- Звертатися до лiкаря без зволiкань слiд за умов зниження зору чи появи болючих вiдчуттiв в очах. Також треба мати на увазi вiкову залежнiсть (з вiком частота розвитку цiєї хвороби збiльшується), тому пiсля сорока необхiдно раз в рiк звертатися до офтальмолога. Але мушу додати, що мова не лише про тих, кому
виповнилося сорок. Чим старшою є людина, тим бiльш уважно треба ставитися до власного здоров"я.

Iше одним фактором ризику є спадковiсть. Якщо хтось iз ваших рiдних зазнав нападу цiєї недуги, обов"язково проконсультуйтеся з лiкарем щодо можливостей уникнення проблеми.

-- Чи такий дiагноз обов"язково означає необхiднiсть проведення
операцiї, а чи може є можливiсть зупинити розвиток глаукоми?

-- Можна пригальмувати прогресування розвитку глаукоми. У цьому й полягає лiкування, аби зупинити руйнування зорових функцiй та зберегти зiр. Усе залежить вiд стадiї самої недуги. 

Отож лiкування може бути медикаментозним. Якщо йдеться не про раннi стадiї й лiки не можуть допомогти, приймається рiшення щодо застосування проти глаукоми лазера. На пiзнiх стадiях призначають оперативне втручання (як крайнiй метод).

-- Якщо хворий довiдався про такий дiагноз, чи є рекомендацiї щодо способу життя?

-- У будь-якому випадку слiд дотримуватись принципiв здорового способу життя. Окрiм цього не рекомендовано вживати гостру їжу, пити пиво. Зашкодити може тривала робота за комп"ютером, читання в транспортi, перегляд телепередач при недостатньому освiтленнi та нiчнi чергування на роботi. Адже це може спровокувати гострий приступ глаукоми та призвести до погiршення перебiгу хвороби.
 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:17
Зараз триває третя хвиля алергії - на рослини, які пилкують в серпні.
11:00
"У пацієнтки в нирці був камінь завдовжки 12 сантиметрів!", - пригадує лікар один із нетипових випадків.
11:00
Медики кажуть, етап видалення підшлункової у донора складніший, ніж її трансплантація реципієнтові.
11:00
Аби спати міцніше, до раціону варто додати деякі продукти, кажуть фахівці.
11:00
Вражаюча історія про те, як медики роками помилялись у діагнозі хлопчика, і внаслідок його життя перетворилось на суцільні страждання.
11:00
Фахівці розповідають про унікальний склад агрусу.
11:00
Ви здивуєтесь, коли замислитесь, яким статеве життя людства було лише сто років тому. І здивуєтеся ще більше, коли дізнаєтесь, яким воно буде в майбутньому.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.