Правило трьох Т, або як полегшити напад мігрені

Цю хворобу неможливо "упiймати" - напади трапляються непрогнозовано, без жодних попереджень. Людина раптом вiдчуває сильний головний бiль, який може тривати вiд кiлькох годин до кiлькох дiб.

Хто хоча б один раз пережив напад мiгренi, запам'ятає це до кiнця життя. Що це за хвороба? Як з нею жити, а точнiше, уживатися?

-- Чим вiдрiзняється мiгрень вiд звичайного головного болю?

-- Мiгрень -- це специфiчний бiль, що з'являється епiзодично, але систематично, та характеризується як дуже сильний, -- пояснює Катерина Дзевицька, лiкар-невролог. -- Як правило, вiн локалiзується у частинi голови, хоча деколи хворi описують напад мiгренi, нiби хтось одягнув на голову вогняний обруч.

Напади супроводжуються нудотою чи блювотою, несприйняттям свiтла, звукiв та запахiв. Цiкаво, що прийом бiльшостi анальгетикiв в цьому випадку не має сенсу -- вони не приносять полегшання.

-- Як тодi боротися з мiгренню?

-- Оскiльки мiгрень -- це генетичне захворювання (передається по жiночiй лiнiї, тому 80%, хто страждає вiд мiгренi -- саме жiнки), вилiкувати її раз i назавжди неможливо. Крiм того, мiгрень характеризується не хронiчним перебiгом, а нападами, якi трапляються у когось раз на пiвроку, а у когось -- i раз на тиждень.

Медицина пропонує два шляхи профiлактичної боротьби з мiгренню. Перший -- корекцiя способу життя. Скажiмо, напади мiгренi частiше стаються у людей, що постiйно недосипають та занадто виснажуються на роботi. Спати треба не менше 8-9 годин на добу.

Вiдомо, що iснують певнi продукти, багатi на тирамiн, що можуть спровокувати напад мiгренi. Це сири, кава, какао, шоколад, оцет, гiрчиця, кетчуп, майонез, свинина, копчене м'ясо, деякi сорти риби, шпинат, зелена цибуля, квасоля, соя,  селера. Класичним провокатором нападiв мiгренi вважається червоне вино. Змiни погоди, яскраве освiтлення, постiйне перебування перед монiтором комп'ютера також можуть викликати мiгрень. А у деяких жiнок напади мiгренi виникають в перший день мiсячних або за день до її початку (внаслiдок дисбалансу жiночих статевих гормонiв естрогену та прогестерону).

-- А що робити, якщо напад вже почався?

--  Є спецiально розробленi препарати, якi купирують напади. Причому прийняти їх треба якомога ранiше вiд початку нападу.

Часто передвiсниками мiгренi є мушки перед очима, феєрверки, що свiтяться перед очима (це явище називають аурою), нiмiють руки та ноги.

-- А що робити, якщо пiд руками нема лiкiв?

-- Можна масувати скронi, парити ноги у гарячiй водi, чергувати холодні та гарячі компреси на чоло. Крiм того, iснує правило трьох Т -- тепло, тиша, темрява. Якщо нема можливостi прийняти пiгулку, забезпечте собi максимальний спокiй у темній кімнаті.

Пiсля нападу варто проконсультуватися з неврологом та пiдiбрати медикаменти для профiлактики та купирування наступних нападiв.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Детальніше розповідає лікар, у медзакладі якого перебувають хворі на коронавірус діти.
11:00
За протоколом, українські медики перед аналізом на COVID-19 мають виключити у пацієнта п'ять інших вірусів. Але чому?
11:00
Як правильно носити цей захисний засіб? Чи можна продовжити життя масці? І чи потрібно носити її надворі?
11:00
Вважаєте, що горілочка з перцем допоможе не захворіти? До вашої уваги - дуже важливі пояснення.
11:00
Медики не радять відмовлятися від ліків, що допомагають підтримувати тиск у нормі.
10:00
Науковці зі Швеції припускають, що саме окситоцин робить людей гіперсексуальними.
11:00
Розповідаємо, чи допоможе заспокоїтися відмова від негативних новин і навіщо у такі моменти торкатися вух.
10:29
Лікарі кажуть, що у групі ризику передусім курці, а також люди похилого віку, ті, хто має хронічні недуги.
10:00
Чи передається хвороба спадково? Чи правда, що молодь - поза зоною ризику? Що робити, аби не втратити здорові суглоби?
13:30
Прочитавши цей текст, ви також перевірите, чи вмієте варити картоплю.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.