Сьогодні день цього органа. У довжину він має становити до 12 сантиметрів, в ширину - до 4 сантиметрів, а важити має 150 грамів

Всесвiтнiй день нирки припадає на другий четвер березня i вiдзначається щороку в понад ста країнах свiту. Медики попереджають, що захворювання нирок мають руйнiвнi наслiдки, можуть призвести до iнвалiдiзацiї i навiть смертi. Але при раннiй
дiагностицi вони пiддаються лiкуванню. 

Детальнiше про це розповiв Микола Колос, член Європейської асоцiацiї урологiв, заступник головного лiкаря з хiрургiчної роботи Чернiгiвської обласної лiкарнi.

-- Якими є так би мовити анатомiчнi особливостi нирок?

-- Вага однiєї нирки становить 150 грамiв, якщо йдеться про чоловiчий органiзм, а у жiнок цей орган на 15 грамiв легший. Нирка має товщину 3 -- 4 сантиметра, довжина її становить 10 -- 12 сантиметрiв, а ширина дорiвнює 5 -- 7 сантиметрам.

Пiд час дихання нирки змiщуються вверх та вниз. Знаходяться вони в поперекових дiлянках. Права на рiвнi третього поперекового хребця, а лiва на рiвнi 12 грудного хребця. Тобто, права нирка розташована нижче на 2 -- 3 сантиметра. Через те, що зправа знаходиться печiнка.

Нирка може сильно збiльшуватись в розмiрi та вазi. Якщо, примiром, в людини вроджена вада -- одна нирка. Тодi цей орган бере на себе функцiї вiдсутньої нирки. Нерiдко стається таке, що внаслiдок хронiчних запальних процесiв нирка атрофується й перестає працювати. А буває й iнша аномалiя, коли людина
народжується з трьома або навiть з чотирма нирками (подвоєння обидвох нирок). Проблема в тому, що всi аномальнi нирки мають схильнiсть до запальних процесiв. Через це людина має перебувати на диспансерному облiку та вчасно проходити обстеження.

-- А чи можна без обстеження запiдозрити, що з нирками щось не те?

-- Про це може свiдчити поява больових вiдчуттiв при натисканнi чи легкому постукуваннi в дiлянцi нирок. Такий тест зазвичай проводять лiкарi пiд час диспансеризацiї та огляду. Загалом же про проблеми з нирками може свiдчити сукупнiсть факторiв: сухiсть в ротi, вiдчуття важкостi, свербiння шкiри, набряки. А ще при хронiчних захворюваннях нирок шкiра стає блiдою, бо знижується
кiлькiсть гемоглобiну. Що вже говорити про болi в попереку.

Нерiдко буває, що людина не пiдозрює про проблеми з нирками. Й дiзнається випадково про небезпеку, що назрiває в органiзмi. Примiром, пiсля того як вип"є березового соку, поїсть полуницi чи кавуна (природнi сечогiннi) з"являються рiзкi болi в дiлянцi попереку. В таких випадках необхiдно пройти обстеження (аналiз
кровi та сечi, УЗД). Бо проблема може полягати у наявностi пiска чи каменiв.

Бiльшiсть вважає, що лише каменi становлять небезпеку. Мовляв, тiльки вони провокують сильнi болi. Звiсно, йдеться про важкий стан, адже коли каменi виходять, бiль може iрадiювати в пахову дiлянку. При цьому з"являються позиви до сечовипускання, кров в сечi, нудота, блювота, може пiднятися температура тiла. Проте приступи ниркової колiки з"являються й при сечокислому дiатезi
(пiсок).

-- Чому таке стається з органiзмом?

-- Причин, котрi призводять до таких наслiдкiв, може бути дуже багато. Серед них анатомiчнi схильностi, запальнi процеси нирок, травми, захворювання паращитоподiбних залоз.

Першопричиною усiх бiд може бути звичайне переохолодження. Навiть невiдповiднiсть гардеробу до погодних умов Йдеться про носiння
коротких курток та штанцiй iз низькою талiєю, коли на дворi все ще холодно. Тодi нирки потерпають через незахищенiсть. Окрiм того нирки перебувають пiд ударом, коли людина слабує на гостре респiраторне захворювання чи ангiну, випиваючи при цьому мало рiдини. В результатi токсини затримуються в нирках.

-- А кажуть, якщо часто людина бiгає до туалету, слiд перевiрити нирки...

-- Перевiрити стан нирок не буде зайвим. Але часте сечовипускання не обов"язково може свiдчити про проблеми саме з цим оорганом. Бо таке часто трапляється iз вельми емоцiйними людьми. За таких умов органiзм видiляє багато адреналiну, що провокує пiдвищення артерiального тиску. Вiдтак пришвидшується кровоток через нирки, тому людина й ходить до туалету частiше. Або ж частi позиви можуть
бути симптомом запального процесу сечової системи. 

А буває, що людина навпаки нечасто ходить справляти малу потребу. Причиною цього можуть бути проблеми з нирками, а може рацiон харчування -- захоплення гострою та кислою їжею.

В нормi за день людина 3 -- 4 рази на день має справляти малу потребу. Окрiм цього слiд обов"язково дотримуватись необхiдної норми випитої рiдини. За день ми маємо випивати близько двох лiтрiв рiдини (з урахуванням перших страв та фруктiв). А от при запальних процесах у нирках необхiдно збiльшувати кiлькiсть випитої рiдини (навiть до трьох i бiльше лiтрiв). При цьому перевагу слiд вiддавати мiнеральним негазованим водам та сечогiнним чаям.

-- Чи не потрiбно вдаватися до певних обмежень в рацiонi при
проблемах iз нирками?

-- Слiд вiдмовитись вiд споживання какао, мiцного чаю, кави, соленостей, копченостей, жирiв тваринного походження, кулiнарних жирiв, шоколаду, iкри. Також необхiдно нормалiзувати вагу та  дотримуватись помiрних фiзичних навантажень. А головне виконувати усi рекомендацiї лiкаря.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
В Україні є традиція: за кілька днів перед Водохрещем люди вирізають з криги хрести, фарбують буряковим квасом, прикрашають стрічками, сухоцвітом та монетами.
В цьому дитсадку практикують цікаву методику загартовування
Як же вражає в ці холодні дні картина, яку щодня можна побачити в Новоградi-Волинському -- тут вихованцi одного з дитячих садкiв вибiгають на зарядку в самих трусиках! Що це?

Новини

21:33
Медики застерегли українців від традиційних йорданських купань.
18:24
У Рівненській області від кору помер 27-річний мешканець Дубровицького району
17:38
Джерело Матерi Божої в Моршинi оздоровлює і дарує радість батьківства
16:14
Відтепер повнолітні громадяни мають можливість стати донором для інших після своєї смерті.
15:31
80% випадків такої неплідності спричинені імунологічними факторами, так званою біологічною несумісністю.
14:36
Швейцарські дослідники з Базельського університету провели кілька дослідів над мишами, яким попередньо вживили клітини раку людини, і зуміли зупинити прогресування раку.
13:36
Науковці пояснили, чому жінка не розуміє застудженого чоловіка.
12:08
Цей релiгiйний символ має цілющу силу, тому вирізати його йдуть з молитвою
10:00
Вживання страв із білих грибів в буквальному сенсі продовжує молодість
17:40
За словами вчених, зміна температури на користь холоду є своєрідною стресотерапією для організму.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.