Викиньте будильник — радять спеціалісти

Вчені стверджують, що використання будильнику порушує внутрішні біоритми організму

Дослідники з Центру нейроакустичних досліджень Джеффрі Томпсона (США) ствержують, що, використовуючи будильник, ви з самого ранку влаштовуєте своєму організму стрес. Більше того -- таким чином можна "зламати" свій внутрішній годинник, який регулює цикли сон-неспання.

Але ж як без будильника? Переважна більшість людей таки сподівається на нього, інакше проспить навчання, роботу...

-- Чому вчені виступають проти будильника?

-- Доведено, що таке пробудження є потужним стресом. Адже дзвiнок будильника вривається у сон, "ламає" його, порушує фази сну, -- пояснює читачам сайту “Добрий лікар” Володимир Родіонов, провідний співробітник Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМНУ. -- Не рiдкiсть, коли будильник навiть може злякати -- вiд рiзкого пробудження вiдбувається викид адреналiну у кров. Та й перерваний сон вже нiяк не можна назвати повноцiнним.

До речі, прокидання -- це складний біохімічний процес. Приблизно за годину до пробудження починає вироблятися спеціальний білок PER, починає зростати артеріальний тиск та температура тіла. Врешті, виробляється гормон кортизол, який завершує пробудження.

А от будильник насильницьки втручається у ці процеси, організм не встигає пройти усі потрібні етапи, а тому людина, яка прокинулася від різкого сигналу, певний час не розуміє, де вона і хто вона. Крім того, ви, певно, помічали, що після сигналу будильника дуже важко змусити себе встати з ліжка. Це й не дивно -- жодна система організму до цього не готова.

Ось чому багато хто переставляє будильник ще на 5 хвилин, проте оскільки організм не прокинувся, швидко настає сон, який знову переривається сигналом будильника, коли минають оті 5 хвилин. В результаті, з кожною наступною п'ятихвилинкою стан не тільки не покращується, а й погіршується, а внутрішній годинник ще більше збивається.

– Що ж робити?

-- Кожен живий організм керується своїми власними біоритмами. У мозку існує скупчення нейронів, яке називається супрахіазмальним ядром. Саме у ньому налаштовується отой внутрішній годинник -- циркадний ритм. Він визначає періоди сну та бадьорості, контролює тиск, температуру тіла і відчуття часу тощо.

Якщо людина засинає і прокидається в один і той самий час, то внутрішній годинник підлаштовуються під цей графік. А тому людина спокійно засинає, коли лягає у "свій" час та легко прокидається зранку.

В ідеалі людина має прокидатися без будильника. Дуже важливо, щоб засинання відбулося близько 10 години вечора, а перший цикл має відбутися до опівночі. Людина прокидається без будильнику лише тоді, коли вона виспалася -- подбайте, щоб сон тривав достатню кількість годин (не менше 8).

Дуже швидко організм привчіться до режиму. А якщо ви постійно користуєтеся будильником, ви не матимете можливість прокидатися  природнім чином, а це у подальшому може вилитися у дисфункції нервової системи, безсоння, інші проблеми. Крім того, невиспана людина, яка прокинулася від голосного сигналу, буде роздратованою цілий день.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

16:10
“Донька народилася здоровою. У півтора року захворіла на вірусний енцефаліт. І от наслідки...”
13:50
Дискусія з прихильницею, а також противницею гомеопатії. Які аргументи вони наводять?
10:08
"У багатьох наукових працях доведено, що на сперматогенез чоловіка впливають також комп'ютери".
19:30
Для успішного засинання та якісного сну неодмінною умовою є невелике зниження температури тіла.
15:03
У висушених фруктах вітаміни та поживні речовини зберігаються в концентрованому стані, адже зайва волога висушується, кажуть фахівці.
19:25
Як відрізнити звичайне відкладання справ на потім від прокрастинації і що може допомогти вирішити проблему?
14:10
Вона передбачає в основному вживання риби, м'яса, горіхів, овочів, фруктів, коренеплодів.
14:18
Патологічним потовиділення вважають тоді, коли воно постійно перевищує норму.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.