Вдавитися можна навіть крихтою хліба: що робити, якщо їжа потрапила у дихальне горло

Ніхто не застрахований від ситуації, коли хтось поруч (чи ми самі) можемо поперхнутися шматочком їжі. Чи навіть гірше — потрапивши у дихальне горло, він може застрягти там. У такому випадку відлік іде на хвилини — інакше людина може просто задихнутися.

-- Справді, таке може статися будь з ким будь-коли -- скажімо, якщо під час трапези людина активно розмовляє, сміється -- каже Оксана Доценко, сімейний лікар. -- Якщо людина поперхнулася (тобто, ковток потрапив у дихальне горло), вона починає сильно кашляти -- аж до сліз. Першою допомогою буде, якщо хтось із оточуючих постукає рукою по спині між лопатками.

Однак буває, що частинки їжі (необов'язково великі -- вдавитися можна крихтою хлібу) потрапляють у трахею. В таких випадках потерпілий не може ні дихати, ні кашляти. Коли перекрито дихальні шляхи, обличчя людини стає синюшним, вона хрипить. І тут не можна втрачати жодної хвилини.

Слід нахилити людину обличчям уперед так, щоб голова була нижче за тулуб -- наприклад, перехилити через свою руку чи коліно -- та зробити п'ять сильних ударів відкритою долонею між лопатками. Це має бути не просто плескання по спині -- удари повинні немов спрямовувати застряглу їжу до виходу. Коли їжа зсунеться, людина почне кашляти і дихати.

Якщо цього не стається, слід використати так званий прийом Геймліха. Потерпілого підхоплюють зі спини, при цьому ваші руки мають зійтися на його животі, під діафрагмою. Обхопивши таким чином, зробіть кілька різких поштовхів на себе та угору. Під час цієї маніпуляції тиск на діафрагму передається на легені, з них різко виходить повітря, яке може просунути застряглий шматок до рота. Загалом, щоб цього не сталося, за їжею не можна розмовляти, сміятися, активно жестикулювати.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

12:00
15-20 хвилин дрімоти вдень дозволяють підвищити продуктивність праці, кажуть фахівці. Але є деякі нюанси.
09:37
Чому кожен реагує на однакову температуру навколишнього середовища по-різному і як натренувати організм до її перепадів?
13:00
І як правильно поводитися, коли температура тіла “зашкалює”.
11:00
Нещодавно у Львові жінка з коронавірусом народила здорових двійнят.
13:00
Нова модна дієта, яка буцімто рятує від онкохвороб, - цілковито антинауковий міф.
11:56
Фахівці кажуть, що логопедичні недоліки, які не зникли після п'яти років, ймовірно залишаться й у дорослому віці.
12:00
Про їхні переваги і недоліки порівняно з іншими індивідуальними засобами гігієни жінки.
10:14
Вона може нормалізувати рiвень цукру і холестерину у кровi, кажуть лікарі.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.