Змiни у хребтi, завданi хворобою Бехтерева, на жаль, є незворотніми

Навiть попри розвиток медицини, цю недугу досi вважають невилiковною. Вона сковує хребет та нiби згинає людину донизу, не дозволяючи навiть дивитися перед собою. Часом єдиним виходом є лише операцiя, але й вона не здатна повнiстю розiгнути хребет.

Йдеться про хворобу Бехтерева, на яку тепер хворiють навiть 20-рiчнi. Хоча в Українi потроху опановують втручання на хребтi, якi дозволяють людинi бодай пересуватися та обслуговувати себе самостiйно.

Детальнiше про хворобу ми розпитали Сергiя Герасименка, професора, заступника директора Інституту ортопедії і травматології НАМНУ.

-- Яким чином хвороба Бехтерова вражає хребет?

-- Ця хвороба небезпечна тим, що на початковiй стадiї нiяк не проявляється, i часто люди потрапляють до лiкарiв вже iз повнiстю ушкодженим хребтом. На жаль, змiни, спричиненi хоробою, є незворотнiми.

Анкiлозуючий спондилоартрит (так ще називають хворобу Бехтерєва) немов згинає людину донизу, доки вона не опиняється у так званiй позi прохача. Хвороба починається iз запальних процесiв у хребтi, коли мiжхребцевi диски, вiдростки хребцiв, зв'язки втрачають свою еластичнiсть, крово- та лiмфотiк вздовж хребта порушується, з'єднувальна тканина "зсихається". В результатi, хребет немов зацементовується, а врештi врешт защемлюються нервовi закiнчення, i вiн повнiстю знерухомлюється.

-- Невже цей процес вiдбувається настiльки непомiтно, що не можна нiчого вдiяти?

-- Спочатку виникає так званий анкiлоз -- важкорухомiсть хребта. На початковiй стадiї людина вiдчуває невелике обмеження рухливостi (як правило, у поперековому вiддiлi хребта), бiль хребта уночi, а зранку -- скутiсть. З часом обмеження рухiв у хребтi стає бiльш вираженим, можуть додаватися периферiйнi суглоби. А у пiзнiй стадiї хребет та навiть велики суглоби значно обмеженi у рухах.

Проблема у тому, що навiть якщо людина прийшла з такими скаргами до лiкаря, рентгенологiчнi змiни можуть бути вiдсутнi або дуже незначними. Лiкар має звернути увагу на деформацiю хребта, особливо на кiфоз (сильну випуклiсть у грудному вiддiлi) та лордоз (надмiрне вигинання у поперековому). А з часом вiдбувається, навпаки, поступове згладження фiзiологічних вигинiв хребта.

-- Чи пiддається хвооба лiкуванню?

-- Хiба що корекцiї за допомогою лiкувальної гiмнастики -- щоб максимально зберегти поставу, вiдновити рухливiсть та змiцнити м'язи, що пiдтримують хребет. Доречно застосовувати курси масажу. Розроблено й спецiальнi тренажери, якi розвантажують хребет та вiдновлюють рухливicть, збiльшують гнучкiсть хребта.

Цi вправи людина має виконувати щодня. Наприклад, розтягувати хребет (потрiбно дотягуватися кiнчиками пальцiв до пiдлоги, не згинаючи колiн, в пiдборiддям дiставати грудину). Вправи на силових тренажерах дозволяють впливати на м'язевий корсет, який протидiє деформацiї хребта. Дуже помiчними є схiднi напрями -- наприклад, йога, де багато вправ присвяченi саме хребту.

Але, на жаль, змiни, завданi хворобою Бехтерева, неможливо усунути повнiстю, i часто операцiя є неминучою. I якщо ранiше вони були досить травматичними, сучаснi методи дозволяють зробити вестовiбропластику з мiнiмальними наслiдками. Завдяки операцiї людина знову може пересуватися самостiйно, не втрачати навичок самообслуговування тощо.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Спецiалiсти американської Асоцiацiї кардiологiв розробили дiєту, яка допомагає зберегти серце здоровим
Зокрема, у щоденному рацiонi обов'язково повинно бути п'ять порцiй овочiв i фруктiв, дiєтичне м'ясо та риба, горiхи, оливкова олiя.
З перших днів вересня - нежить, біль у горлі, температура тіла підвищується навіть до 39! Хм. Невже це якийсь грип? Що ж це за недуга активізувалася на початку осені?

Новини

14:45
Якщо за одну -- дві доби симптоми інсульту зникають, отже це була транзиторна ішемiчна атака
14:00
Спецiалiсти американської Асоцiацiї кардiологiв розробили дiєту, яка допомагає зберегти серце здоровим
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.