Люди з синдромом Дауна мають особливі здатності до музики та малювання

21 березня - Міжнародний день людини з синдромом Дауна

Ми знаємо,  що ймовірність народження дитини з синдромом Дауна збільшується з віком матері. Одним з факторів ризику є близькоспоріднені шлюби. Є й інші версії. Що саме стає причиною цієї генетичної мутації, вчені досі достеменно не знають.

Відомо лише, що це стається в одному випадку з 700 пологів і не залежить від раси, географічного положення, способу життя чи соціального статусу батьків.

-- Справді, кожна родина, яка очікує народження дитини, перебуває у групі ризику,   -- каже  Віра Коваленко, дитячий невролог. -- Дитина з синдромом Дауна  може народитися в будь-якій сім'ї незалежно від соціального чи економічного статусу, екології, спадковості. Передбачити, вирахувати чи запобігти цьому неможливо.

Синдром Дауна -- це генетична аномалія, коли людина має 47 хромосом замість звичних 46. Через це в них характерна  зовнішність та особливості розвитку. Від цього не застрахована жодна родина.

-- Поширена думка, що чим старша мати, тим більший ризик. Це так?

-- Є така статистика: у жінки до 25 років вірогідність народження дитини з  синдромом Дауна складає 1:1400, до 35 років 1:400, до 40 1:100, а до 45 -- 1:35. Це пов'язано із збільшенням мутацій у процесі ділення клітин. Проте -- жінки після 40 народжують в принципі рідше, ніж 25-35-річні, а тому 80% дітей з синдромом Дауна народжені молодими матерями.

-- Кажуть, таких діток можна побачити відразу після народження. Вони особливі?

-- Є специфічні зовнішні ознаки, за якими можна встановити діагноз. Такі діти мають специфічний косий (або, як ще кажуть, монголоїдний) розріз очей, пласке перенісся, сплощене обличчя та потилицю, завеликий язик, який не поміщається у ротову порожнину, коротку шию з характерною складкою. Складка також є поперек долоні, а пальці, як правило, занадто короткі.

-- Але невже сучасний розвиток медицини не дозволяє виявити патологію ще до пологів?

-- Таке дослідження є. У першому триместрі вагітності проводять скринінг, коли можна виявити УЗД-ознаки аномалії, а також специфічні маркери у крові. У другому триместрі також роблять УЗД та аналіз крові, й при високому ризику народження дитини з  синдромом Дауна вагітній пропонують провести пренатальну інвазивну діагностику та консультацію генетика. За бажанням батьків, таку вагітність можуть перервати навіть на цьому етапі.

Це досить важкий вибір, бо ця патологія не лікується. І якщо раніше переважна більшість батьків вирішували перервати вагітність, то тепер дедалі частіше пари свідомо народжують дітей з такою патологією.

-- Як складається їх життя? Які перспективи у таких діток?

-- Насамперед, у них частіше трапляються вроджені вади серця, патології очей, тугоухість, епілепсія, патології органів травлення. Крім того, вони частіше за інших дітей хворіють на інфекційні та вірусні хвороби, при цьому переносять їх важче. У багатьох (хоча не у всіх) може спостерігатися порушення інтелектуального та моторного розвитку, мовлення.

Виростаючи, люди з синдромом Дауна мають невеликий ріст (в середньому, на 20 сантиметрів нижчий, ніж в популяції), схильні до ожиріння, алопеції, раннього початку хвороби Альцгеймера тощо. Тривалість життя складає, в середньому, 50-60 років.

-- До речі, ким можуть працювати такі люди?

-- Є чимало прикладів, коли такі люди досягали висот у живописі, акторському мистецтві, ставали бакалаврами у певній галузі науки. Відомо, що люди з синдромом Дауна мають особливі здатності до музики та малювання. Крім того, у них надзвичійно розвинена здатність до наслідування.

Крім того, такі люди компенсують свої вади своєю добротою, щирістю і безпосередністю.  Вони дуже добродушні, життєрадісні і позитивні люди, самі охоче прагнуть до спілкування.

Діти з синдромом Дауна обдаровані не менш, ніж звичайні діти. Багато хто має художній талант, музичні (в тому числі танцювальні та співочі) і артистичні здібності, схильні до поезії, успішні в спорті.

Не рідкість, коли люди із синдромом Дауна закохуються і створюють сім'ю. Діти в таких родинах не народжуються, адже чоловіки із синдромом Дауна безплідні.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

14:19
Чорна горобина знижує тиск, червона - допомагає при атеросклерозі. Та це ще не всі їхні корисні властивості.
16:13
А ті, кого вони вкусили ще на початку літа, лише тепер виявляють у себе складну хворобу.
13:27
Про те, як і з чого роблять цей популярний серед українців продукт.
14:00
Поради сімейної лікарки та знавця народної медицини.
18:30
Попри поважний вік, він не користується окулярами і дотепер читає лекції.
11:21
Про важливість цього продукту для організму людини, а також про те, чому його не варто пересушувати.
12:35
Її називають одним із найдешевших і найдієвіших способів виходу з емоційної кризи.
20:42
Якщо щоранку ви почуваєтесь виснаженими, хоч і спали всю ніч, то цей текст вам стане у пригоді.
10:15
Технологія виготовлення цих продуктів однакова, принципова відмінність - у складі.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.