Стало відомо, які люди найлегше переносять інсульт. Усе залежить від того, якою рукою ви пишете

Як відомо, більшість користується переважно правою рукою, значно менше таких, хто належить до категорії "шульга". Але крім того існує ще одна унікальна група людей, їх називають амбідекстерами. Це ті, що однаково добре можуть писати обома руками.

Про таке розповів професор Микола Макарчук, кандидат бiологiчних наук, завiдувач кафедрою фiзiологiї людини та тварини Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка

-- Чи відомо, чому одні люди є правшами, а інші -- шульгами?

-- Почнімо зі статистики, 80 % людей у світі є так би мовити праворукими. Це коли більш функціональною є саме права рука. Проявляється це не лише, коли людина пише чи їсть, послуговуючись правою рукою, але навіть коли треба зробити щось інше. Наприклад, якщо впав олівець, правші несвідомо піднімають його правою рукою, чи зачиняють двері, тримаючи ключ у цій руці. Це стосується й
очей (праве око краще бачить), і органів слуху (телефон прикладають в більшості випадків до правого вуха). Таких асиметрій дуже багато.

До 10 -- 15 % людей є шульгами, в них домінуючою є ліва рука. У кожному з випадків причиною такої різниці є функціональна асиметрія мозку. Шляхи, що управляють рухами, є перехресними. Тож діяльністю правої руки керує ліва півкуля (там знаходяться мовні центри), і навпаки.

-- Хто ж такі амбідекстери?

-- У 25 % людей світу мовні центри знаходяться в правій півкулі або в обох. До цього числа належать, як шульги, так і амбідекстери ("амбі" з латини означає двоїстий).

Якщо говорити про останню категорію, це люди, в яких немає яскраво вираженої моторної асиметрії. Іншими словами, не домінує права чи ліва рука. В народі прийнято вважати, що такі особи однаково добре володіють обома руками, тоді як науковці мають інший погляд: амбідекстери однаково погано володіють обома
руками.

-- То це не так вже й добре мати обидві домінуючі руки?

-- Ну чому ж?! У таких людей рівнозначно працюють обидві частини мозку. Хіба це не перевага? Подумайте лише, ліва півкуля є аналітичною (вона любить дотримуватись правил), а права -- холістична (сприймає світ без розділення на головне й другорядне). Тож здатність амбідекстерів однаково володіти обома руками може згодитись в певних професіях. 

До слова, є один величезний плюс, про який повідомляють нейрохірурги, котрі рятують людей з інсультом. Справа в тому, що цей небезпечний для життя стан позначається на функціонуванні мовних центрів, які, як уже було сказано, знаходяться в лівій півкулі. Тож найважче інсульт переносять правші, тоді як шульги й амбідекстери рідше потерпають через розлади мовлення.

Однак, зважаючи на статистику, амбідекстерів у світі зовсім мало (це 5 -- 10 %). Чому їх мозок працює не так, як у більшості, ніхто не знає, це вийняток, який підтверджує правило. А правило полягає в тому, що домінуючою має бути одна півкуля.
Шульги й правші є, якщо можна так сказати, кращими для пристосування й виживання. Амбідекстери -- це щось середнє, тому їх так мало, для еволюційного розвитку така особливість будови мозку є неважливою.

Та попри це треба розуміти, всі ми особливі й унікальні. І якщо дитина народилась з домінуючою лівою рукою чи навіть обома, не можна її перевчати. Бо такою є її природа. Зрештою, при бажанні можна розвинути функціональність іншої руки, тоді через 1 -- 2 роки тренувань можна досягти високого рівня, адже мозок людини є
дуже пластичним, здатним до перебудови. Завдяки цьому людина може
розвиватись упродовж усього свого життя.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

11:00
Нещодавно 60-річним українкам зробили надскладну операцію, аби врятувати їхні життя.
14:00
Іноді, аби знайти відповідь на це запитання, доведеться відвідати п'ятьох-шістьох лікарів.
11:00
Розбудити хворого посеред складної операції: лікарі розповідають, навіщо це потрібно і як такі хірургічні втручання роблять в Україні.
11:00
Тепер вона насичується невеликими порціями, продовжує скидати зайві кілограми, а ще каже, що більше не може курити.
11:00
Психологиня розповідає про етапи переживання смерті близьких людей та пояснює, що може допомогти їм долати відчай.
12:00
Науковці знайшли зв'язок між негативним мисленням і ризиком розвитку синдрому стійкого порушення розумових функцій.
11:00
У якому віці найчастіше діагностують сколіоз, чим він загрожує і чому однією з причин його виникнення може бути навіть їзда на самокаті?
18:00
Медики наполягають - жири корисні для організму, а нестача їх призводить до ослаблення імунітету та проблем із м'язами і суглобами.
11:00
Про важливий етап перевірки медичних препаратів - клінічні випробування на людях.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.