Стало відомо, які люди найлегше переносять інсульт. Усе залежить від того, якою рукою ви пишете

Як відомо, більшість користується переважно правою рукою, значно менше таких, хто належить до категорії "шульга". Але крім того існує ще одна унікальна група людей, їх називають амбідекстерами. Це ті, що однаково добре можуть писати обома руками.

Про таке розповів професор Микола Макарчук, кандидат бiологiчних наук, завiдувач кафедрою фiзiологiї людини та тварини Київського нацiонального унiверситету iменi Тараса Шевченка

-- Чи відомо, чому одні люди є правшами, а інші -- шульгами?

-- Почнімо зі статистики, 80 % людей у світі є так би мовити праворукими. Це коли більш функціональною є саме права рука. Проявляється це не лише, коли людина пише чи їсть, послуговуючись правою рукою, але навіть коли треба зробити щось інше. Наприклад, якщо впав олівець, правші несвідомо піднімають його правою рукою, чи зачиняють двері, тримаючи ключ у цій руці. Це стосується й
очей (праве око краще бачить), і органів слуху (телефон прикладають в більшості випадків до правого вуха). Таких асиметрій дуже багато.

До 10 -- 15 % людей є шульгами, в них домінуючою є ліва рука. У кожному з випадків причиною такої різниці є функціональна асиметрія мозку. Шляхи, що управляють рухами, є перехресними. Тож діяльністю правої руки керує ліва півкуля (там знаходяться мовні центри), і навпаки.

-- Хто ж такі амбідекстери?

-- У 25 % людей світу мовні центри знаходяться в правій півкулі або в обох. До цього числа належать, як шульги, так і амбідекстери ("амбі" з латини означає двоїстий).

Якщо говорити про останню категорію, це люди, в яких немає яскраво вираженої моторної асиметрії. Іншими словами, не домінує права чи ліва рука. В народі прийнято вважати, що такі особи однаково добре володіють обома руками, тоді як науковці мають інший погляд: амбідекстери однаково погано володіють обома
руками.

-- То це не так вже й добре мати обидві домінуючі руки?

-- Ну чому ж?! У таких людей рівнозначно працюють обидві частини мозку. Хіба це не перевага? Подумайте лише, ліва півкуля є аналітичною (вона любить дотримуватись правил), а права -- холістична (сприймає світ без розділення на головне й другорядне). Тож здатність амбідекстерів однаково володіти обома руками може згодитись в певних професіях. 

До слова, є один величезний плюс, про який повідомляють нейрохірурги, котрі рятують людей з інсультом. Справа в тому, що цей небезпечний для життя стан позначається на функціонуванні мовних центрів, які, як уже було сказано, знаходяться в лівій півкулі. Тож найважче інсульт переносять правші, тоді як шульги й амбідекстери рідше потерпають через розлади мовлення.

Однак, зважаючи на статистику, амбідекстерів у світі зовсім мало (це 5 -- 10 %). Чому їх мозок працює не так, як у більшості, ніхто не знає, це вийняток, який підтверджує правило. А правило полягає в тому, що домінуючою має бути одна півкуля.
Шульги й правші є, якщо можна так сказати, кращими для пристосування й виживання. Амбідекстери -- це щось середнє, тому їх так мало, для еволюційного розвитку така особливість будови мозку є неважливою.

Та попри це треба розуміти, всі ми особливі й унікальні. І якщо дитина народилась з домінуючою лівою рукою чи навіть обома, не можна її перевчати. Бо такою є її природа. Зрештою, при бажанні можна розвинути функціональність іншої руки, тоді через 1 -- 2 роки тренувань можна досягти високого рівня, адже мозок людини є
дуже пластичним, здатним до перебудови. Завдяки цьому людина може
розвиватись упродовж усього свого життя.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

10:15
Медики кажуть: зараз у лікарнях дуже багато хворих, які мають хвороби серця і дуже чутливі до перепадів атмосферного тиску.
15:08
“Мотивація - основний критерій успіху реабілітації”, - каже пацієнт Микола Вахрамєєв.
11:00
Пацієнт, якому навіть відпустка та щоденний багатогодинний сон не допомогли відновити сили, звернувся до лікаря. Аналізи були в нормі, та надмірна сонливість не минала. Що з ним відбувалось?
16:00
Малюки, які з перших місяців життя пірнають під воду, менше хворіють, краще сплять і мають добре розвинені м'язи, кажуть фахівці.
15:00
Так сталося, що ще рік тому я їв усе підряд та зловживав солодощами і розпасся до 100 кілограмів, а наприкінці року “доробився” до гіпертонічного кризу. Лікарка, оглядаючи мене, оголосила вердикт: треба терміново худнути!
14:00
Лікарі називають цей процес періодом адаптації. Під час нього дитина може навіть 8-10 разів хворіти на ГРВІ. До речі, менше хворітимуть ті, у кого є братики та сестрички.
14:00
Лікарі називають цей процес періодом адаптації і кажуть, менше хворітимуть ті діти, у яких є братики та сестрички.
16:00
Дієтолог і травниця розповідають про користь і шкоду цієї ягоди.
17:00
Дещо фаталістичні думки науковця про наше харчування з погляду генитики.
18:30
Науковці твердять, що період найбільшого сексуального збудження між партнерами триває приблизно рік. Та це не означає, що сексуальна жага назавжди згасає.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.