Заразитися туберкульозом можна навіть у тролейбусі!

При кашлі чи розмові хворий з відкритою формою туберкульозу виділяє з мокротинням 15-20 мільйонів мікобактерій на день

24 березня — потрійний удар проти туберкульозу. Адже на цей день  припадає і Всесвітній день боротьби з туберкульозом, і Всеукраїнський день боротьби із  захворюванням на туберкульоз, і День  фтизіатра (фтизіатрія - розділ  медицини, що вивчає причини виникнення, закономірності поширення і механізми розвитку туберкульозу).

Загалом, за даними ВООЗ, близько третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу. Натомість, сама хвороба розвивається лише у невеликої частки інфікованих людей. Підвищеному ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою.

Не слід вважати, що це хвороба людей, які вийшли з тюрем або є представниками маргінальних прошарків суспільства. Заразитися на туберкульоз може будь-хто -- досить, щоб на вас у громадському транспорті покашляв хворий з відкритою формою хвороби.

Крім того, лікарі наголошують: ніякі народних методів на кшталт натирання борсучим жиром, споживання воскової молі і інша маячня, якими рясніють оголошення, туберкульоз не вилікують.

-- Чого ще ми не знаємо про хворобу?

-- Наприклад, що щороку в Україні виявляють понад 40 тисяч нових випадків туберкульозу, близько 36% з яких -- це хворі з відкритою формою, -- каже Ольга Богославець, заступник начальника відділу гігієнічного виховання населення та формування здорового способу життя. -- А за рівнем смертності від туберкульозу Україна посідає перше місце в Європі!

Збудником хвороби є мікобактерія, яку ще називають паличкою Коха. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність в тому, що він дуже стійкий до висихання, холоду та більшості дезинфікувальних засобів. Відомі випадки, коли у єгипетських мумій виділяли живу паличку Коха.

Скажімо, у річковій воді ця мікобактерія може жити до 5 місяців, у грунті -- до 1-2 років, на одязі та інших предметах -- протягом кількох місяців. Бактерії туберкульозу тривалий час можуть жити у продуктах -- у вершковому маслі у холодильнику вони зберігають життєздатність до 30 діб, у молоці -- 14-18 діб, у сирі -- 26 діб, у замороженому м'ясі -- до 1 року. Соління і копчення практично не знешкоджують ці бактерії. Натомість, кип'ятіння знищує їх протягом декількох хвилин.

-- Що означає "людина з відкритою формою" туберкульозу?

-- Розрізняють заразну форму туберкульозу легень -- "відкриту", і незаразну форму -- "закриту". Саме у першому випадку людина виділяє у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу з мокротинням та становить загрозу оточуючим.

При кашлі чи розмові такий хворий з відкритою формою виділяє з мокротинням 15-20 мільйонів бактерій на день. Для зараження достатньо вдихнути 1-2 бактерії. Протягом року він може інфікувати 10-15 здорових осіб. Заразитися можна й через поцілунок з хворим.

"Закрита" форма -- це рання стадія, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення, тоді як при "відкритій" вже починається розпад легеневої тканини.

-- Якщо хворий з відкритою формою кашляне в тролейбусі, заразаться всі?

-- Все залежить від стану імунної системи. У більшості випадків мікобактерія роками може перебувати у "сплячому" стані і не викликати хворобу. Проте що слабший імунітет, то активніша паличка Коха.

У групі ризику — люди з ВІЛ, цукровим діабетом, а також ті, хто змушений приймати препарати для пригнічення імунної системи (при лікуванні онкологічних, ревматичних захворювань, для профілактики відторгнення органів після трансплантації). Паличка Коха може проявити себе у виснажених людей через хронічну перевтому, постійні стреси, погане харчування (у тому числі виснажливі гіпокалорійні дієти), зловживання алкоголем, наркотикамии, тютюном.

На туберкульоз можуть захворіти навіть люди з міцним імунітетом при масивному потраплянні збудника в організм. Такі ситуації виникають, коли хворий з відкритою формою потрапляє у приміщення, які погано провітрюються, у громадський транспорт, в магазин, кінотеатр та будь-яких інше місце з великим скупченням людей.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

16:34
На такий крок вони пішли для того, щоб зберегти їй не тільки життя, а й кар'єру.
20:29
Усі вони навчаються в одному класі. Фахівці встановлюють можливі причини виникнення та поширення інфекції.
14:58
Більшість інфікованих людей легко переносить захворювання, а діти майже не хворіють.
18:23
Найбільше сальних залоз на носі, лобі, підборідді, щоках, а також - на волосистій частині голови.
11:00
Мама дівчинки не може пробачити лікарям, що не призначили їй найважливіше обстеження, яке і вказало б на хромосомну аномалію.
15:00
Науці відомо про близько 100 випадків химеризму у світі. Та я переконана: їх набагато більше.
14:48
Середній вік життя таких дітей - 15 - 16 років. Симптоми захворювання можуть проявитися не одразу.
11:00
Віталій Маргалік розповідає про свої секрети здоров'я.
20:42
Лише кожна п'ята вилікувана від раку дитина, за даними ВООЗ, доживає до 19 років.
15:22
Є і хороша новина - діти до 15 років майже не хворіють.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.