Заразитися туберкульозом можна навіть у тролейбусі!

При кашлі чи розмові хворий з відкритою формою туберкульозу виділяє з мокротинням 15-20 мільйонів мікобактерій на день

24 березня — потрійний удар проти туберкульозу. Адже на цей день  припадає і Всесвітній день боротьби з туберкульозом, і Всеукраїнський день боротьби із  захворюванням на туберкульоз, і День  фтизіатра (фтизіатрія - розділ  медицини, що вивчає причини виникнення, закономірності поширення і механізми розвитку туберкульозу).

Загалом, за даними ВООЗ, близько третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу. Натомість, сама хвороба розвивається лише у невеликої частки інфікованих людей. Підвищеному ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою.

Не слід вважати, що це хвороба людей, які вийшли з тюрем або є представниками маргінальних прошарків суспільства. Заразитися на туберкульоз може будь-хто -- досить, щоб на вас у громадському транспорті покашляв хворий з відкритою формою хвороби.

Крім того, лікарі наголошують: ніякі народних методів на кшталт натирання борсучим жиром, споживання воскової молі і інша маячня, якими рясніють оголошення, туберкульоз не вилікують.

-- Чого ще ми не знаємо про хворобу?

-- Наприклад, що щороку в Україні виявляють понад 40 тисяч нових випадків туберкульозу, близько 36% з яких -- це хворі з відкритою формою, -- каже Ольга Богославець, заступник начальника відділу гігієнічного виховання населення та формування здорового способу життя. -- А за рівнем смертності від туберкульозу Україна посідає перше місце в Європі!

Збудником хвороби є мікобактерія, яку ще називають паличкою Коха. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність в тому, що він дуже стійкий до висихання, холоду та більшості дезинфікувальних засобів. Відомі випадки, коли у єгипетських мумій виділяли живу паличку Коха.

Скажімо, у річковій воді ця мікобактерія може жити до 5 місяців, у грунті -- до 1-2 років, на одязі та інших предметах -- протягом кількох місяців. Бактерії туберкульозу тривалий час можуть жити у продуктах -- у вершковому маслі у холодильнику вони зберігають життєздатність до 30 діб, у молоці -- 14-18 діб, у сирі -- 26 діб, у замороженому м'ясі -- до 1 року. Соління і копчення практично не знешкоджують ці бактерії. Натомість, кип'ятіння знищує їх протягом декількох хвилин.

-- Що означає "людина з відкритою формою" туберкульозу?

-- Розрізняють заразну форму туберкульозу легень -- "відкриту", і незаразну форму -- "закриту". Саме у першому випадку людина виділяє у навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу з мокротинням та становить загрозу оточуючим.

При кашлі чи розмові такий хворий з відкритою формою виділяє з мокротинням 15-20 мільйонів бактерій на день. Для зараження достатньо вдихнути 1-2 бактерії. Протягом року він може інфікувати 10-15 здорових осіб. Заразитися можна й через поцілунок з хворим.

"Закрита" форма -- це рання стадія, коли в легенях виявляють окремі невеликі ділянки запалення, тоді як при "відкритій" вже починається розпад легеневої тканини.

-- Якщо хворий з відкритою формою кашляне в тролейбусі, заразаться всі?

-- Все залежить від стану імунної системи. У більшості випадків мікобактерія роками може перебувати у "сплячому" стані і не викликати хворобу. Проте що слабший імунітет, то активніша паличка Коха.

У групі ризику — люди з ВІЛ, цукровим діабетом, а також ті, хто змушений приймати препарати для пригнічення імунної системи (при лікуванні онкологічних, ревматичних захворювань, для профілактики відторгнення органів після трансплантації). Паличка Коха може проявити себе у виснажених людей через хронічну перевтому, постійні стреси, погане харчування (у тому числі виснажливі гіпокалорійні дієти), зловживання алкоголем, наркотикамии, тютюном.

На туберкульоз можуть захворіти навіть люди з міцним імунітетом при масивному потраплянні збудника в організм. Такі ситуації виникають, коли хворий з відкритою формою потрапляє у приміщення, які погано провітрюються, у громадський транспорт, в магазин, кінотеатр та будь-яких інше місце з великим скупченням людей.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

14:19
Чорна горобина знижує тиск, червона - допомагає при атеросклерозі. Та це ще не всі їхні корисні властивості.
16:13
А ті, кого вони вкусили ще на початку літа, лише тепер виявляють у себе складну хворобу.
13:27
Про те, як і з чого роблять цей популярний серед українців продукт.
14:00
Поради сімейної лікарки та знавця народної медицини.
18:30
Попри поважний вік, він не користується окулярами і дотепер читає лекції.
11:21
Про важливість цього продукту для організму людини, а також про те, чому його не варто пересушувати.
12:35
Її називають одним із найдешевших і найдієвіших способів виходу з емоційної кризи.
20:42
Якщо щоранку ви почуваєтесь виснаженими, хоч і спали всю ніч, то цей текст вам стане у пригоді.
10:15
Технологія виготовлення цих продуктів однакова, принципова відмінність - у складі.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.