Вченим вдалося виростити тривимірну культуру нейронів

“Мозок в пробірці” допоміг розібратися в рідкісному захворюванні мозку

Дослідники з Інституту реконструктивної нейробіології Університету Бонна (Німеччина) створили нову методику вивчення генетичних захворювань головного мозку, вирощуючи культуру нервових клітин в пробірці. Завдяки цьому вони просунулися у розуміння такого рідкісного захворювання, як синдром ліссенцефаліі Міллера-Дикера. Результати дослідження опубліковано у журналі Cell Reports.

Синдром Міллера-Дикера, описаний в 1963-1969 роках -- це дуже рідкісне генетичне захворювання, викликана делецією (втратою) певних генів у локусі 17p13 (наша довідка: 17p13 -- це 17-а хромосома людини, яка налічує близько 81 млн пар основ, що складає до 3% усього ДНК-матеріалу клітини).

Втрата кілька генів призводить до того, що в людини не формуються звивини, а замість шести шарів кори головного мозку залишається тільки чотири. Рідкісний синдром виникає менш ніж в одному випадку на сто тисяч чоловік.

Вивчати такий синдром дуже складно -- на живих пацієнтах не поекспериментуєш, а звичайне культивування нейронів утворює клітинний моношар. Дослідники з Бонна змогли подолати це обмеження, застосувавши технологію перетворення клітин шкіри в індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, а потім запускаючи в них процес формування нейронів, пишуть neuronovosti.ru. Тоді утворилася тривимірна структура.

У разі отримання 3D-культури нейронів пацієнтів з синдромом Міллера-Дикера виявилося, що, оскільки в результаті делеції у людини зникає кілька генів, в результаті порушується робота декількох ключових білків, які відповідальні за те, як саме стовбурові клітини перетворюються в нейрони, запускаючи естафету формування мозку. Тобто, порушення, що викликають синдром, закладаються на самому ранньому етапі формування центральної нервової системи.

Автори вважає, що їх роботана поки що не зможе зробити прорив в лікуванні синдрому Міллера-Дикера, але допоможе створити потрібні моделі для його вивчення та розробки терапії.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

Відвари хвої корисно не тільки додавати у ванну, лікувати ними кашель, вони можуть подолати тягу до горілки.
Учені університету Тафтса (США) провели масштабне дослідження, щоб  визначити рівень споживання солі та наслідки такого  споживання. Вони нагадали, що

Новини

19:18
Якби такі таблетки були зроблені з природних речовин, то одна пігулка мала б розмір м'ячика для настільного тенісу.
18:02
Психологи радять, якщо ви погано почуваєтесь, підійдіть до дзеркала та спробуйте всмiхнутися собi.
09:10
Я вводила вказані медикаменти, ходила на обстеження, ретельно проводила самоконтроль, нотуючи все у щоденник.
12:40
За даними ВООЗ, 40% дітей у віці 14 - 18 років систематично вживають cпиртне.
15:52
Про використання ладану під час богослужіння йдеться ще у Старому Заповіті.
14:25
Чи справді малюкові потрібен такий ранній розвиток? Наскільки успішними стають у дорослому житті вундеркінди?
17:17
За останній рік новоутворення досягло такого розміру, що жінка не могла самостійно ходити.
19:50
Нестача цього продукту в раціоні призводить до багатьох проблем, кажуть медики.
18:12
"На 70 - 80% вони складаються зі солi", - каже експертка.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.