Вченим вдалося виростити тривимірну культуру нейронів

“Мозок в пробірці” допоміг розібратися в рідкісному захворюванні мозку

Дослідники з Інституту реконструктивної нейробіології Університету Бонна (Німеччина) створили нову методику вивчення генетичних захворювань головного мозку, вирощуючи культуру нервових клітин в пробірці. Завдяки цьому вони просунулися у розуміння такого рідкісного захворювання, як синдром ліссенцефаліі Міллера-Дикера. Результати дослідження опубліковано у журналі Cell Reports.

Синдром Міллера-Дикера, описаний в 1963-1969 роках -- це дуже рідкісне генетичне захворювання, викликана делецією (втратою) певних генів у локусі 17p13 (наша довідка: 17p13 -- це 17-а хромосома людини, яка налічує близько 81 млн пар основ, що складає до 3% усього ДНК-матеріалу клітини).

Втрата кілька генів призводить до того, що в людини не формуються звивини, а замість шести шарів кори головного мозку залишається тільки чотири. Рідкісний синдром виникає менш ніж в одному випадку на сто тисяч чоловік.

Вивчати такий синдром дуже складно -- на живих пацієнтах не поекспериментуєш, а звичайне культивування нейронів утворює клітинний моношар. Дослідники з Бонна змогли подолати це обмеження, застосувавши технологію перетворення клітин шкіри в індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, а потім запускаючи в них процес формування нейронів, пишуть neuronovosti.ru. Тоді утворилася тривимірна структура.

У разі отримання 3D-культури нейронів пацієнтів з синдромом Міллера-Дикера виявилося, що, оскільки в результаті делеції у людини зникає кілька генів, в результаті порушується робота декількох ключових білків, які відповідальні за те, як саме стовбурові клітини перетворюються в нейрони, запускаючи естафету формування мозку. Тобто, порушення, що викликають синдром, закладаються на самому ранньому етапі формування центральної нервової системи.

Автори вважає, що їх роботана поки що не зможе зробити прорив в лікуванні синдрому Міллера-Дикера, але допоможе створити потрібні моделі для його вивчення та розробки терапії.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.