Вченим вдалося виростити тривимірну культуру нейронів

“Мозок в пробірці” допоміг розібратися в рідкісному захворюванні мозку

Дослідники з Інституту реконструктивної нейробіології Університету Бонна (Німеччина) створили нову методику вивчення генетичних захворювань головного мозку, вирощуючи культуру нервових клітин в пробірці. Завдяки цьому вони просунулися у розуміння такого рідкісного захворювання, як синдром ліссенцефаліі Міллера-Дикера. Результати дослідження опубліковано у журналі Cell Reports.

Синдром Міллера-Дикера, описаний в 1963-1969 роках -- це дуже рідкісне генетичне захворювання, викликана делецією (втратою) певних генів у локусі 17p13 (наша довідка: 17p13 -- це 17-а хромосома людини, яка налічує близько 81 млн пар основ, що складає до 3% усього ДНК-матеріалу клітини).

Втрата кілька генів призводить до того, що в людини не формуються звивини, а замість шести шарів кори головного мозку залишається тільки чотири. Рідкісний синдром виникає менш ніж в одному випадку на сто тисяч чоловік.

Вивчати такий синдром дуже складно -- на живих пацієнтах не поекспериментуєш, а звичайне культивування нейронів утворює клітинний моношар. Дослідники з Бонна змогли подолати це обмеження, застосувавши технологію перетворення клітин шкіри в індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, а потім запускаючи в них процес формування нейронів, пишуть neuronovosti.ru. Тоді утворилася тривимірна структура.

У разі отримання 3D-культури нейронів пацієнтів з синдромом Міллера-Дикера виявилося, що, оскільки в результаті делеції у людини зникає кілька генів, в результаті порушується робота декількох ключових білків, які відповідальні за те, як саме стовбурові клітини перетворюються в нейрони, запускаючи естафету формування мозку. Тобто, порушення, що викликають синдром, закладаються на самому ранньому етапі формування центральної нервової системи.

Автори вважає, що їх роботана поки що не зможе зробити прорив в лікуванні синдрому Міллера-Дикера, але допоможе створити потрібні моделі для його вивчення та розробки терапії.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".
Щоб запобігти розвитку багатьох хвороб, слід відмовитися від вживання натщесерце певних продуктів
Деякі з продуктів викликають подразнення слизової шлунка, інші порушують кислотно-лужний баланс, а ще інші сприяють розвитку таких хвороб, як цукровий діабет і гастрит.

Новини

22:15
Жінкам пощастило більше, ніж чоловікам.
19:46
Експерти ВООЗ назвали недорогі, але при цьому дуже небезпечні у своєму впливі на здоров'я продукти.
19:30
Медики кажуть: навіть інтенсивна розумова діяльність не вберігає від патологічного старіння мозку.
17:25
Медики кажуть, що це перебування у ретельно контрольованому стані несвідомості.
13:22
15 жовтня ' Міжнародний день миття рук. Це свято вигадали для того, щоб нагадати людям в усьому світі про важливість такої простої і звичної з дитинства процедури.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.