Фахівці розповіли, чому в людини розвивається безсоння і чому ми взагалі бачимо сни

Чи не найбільше міфіп пов"язано зі сном. Ддля прикладу, вчені порахували, що на нічний відпочинок людина витрачає третину свого життя. Також кажуть, нібито є певні години вночі, під час яких важливо встигнути заснути. А з проблемою безсоння можна боротись шляхом зміни вечірнього меню, мовляв, є продукти, котрі сприяють швидкому засинанню.

То які з поширених версій є правдивими, а чому вірити не варто?

Про таке розповіли Костянтин Трісун, доктор медичних наук, дослідник з питань роботи головного мозку, та Євген Заїка, професор Харкiвського нацiонального унiверситету iменi В. Н. Каразiна.

-- Що відбувається в організмі людини під час сну?

К. Трінус: -- Сон є життєво необхідним процесом для діяльності організму, що запобігає виснаженню. Саме в цей час ми не просто відпочиваємо, в організмі відбувається потужне перезавантаження, на фоні якого не лише розслабляється м"язова система, але й нормалізовується ритм серця, навіть дещо знижується температура тіла.

-- А чому не всі люди бачать сни?

Є. Заїка: -- Це не так, кожній людині сняться сни, просто не всі їх пам"ятають. Все залежить від того, коли саме ви прокидаєтесь. Розумієте, під час нічного відпочинку наш мозок не спить, а лише переходить на інших режим роботи, що позначається на роботі організму. Пiд час глибокого сну тiло людини розслаблене, дихання
рiвне, очi нерухомi, а через годину -- пiвтори настає фаза швидкого сну (на 5 -- 10 хвилин). Тоді дихання стає частiшим, з"являється рух очних яблук та м"язова активнiсть, саме в цей час ми i бачимо сновидiння.

За нiч вiдбувається 4 -- 5 таких перiодiв. Якщо людину розбудити одразу пiсля швидкої фази, вона пам"ятатиме сюжет сновидіння в деталях. А от після стадiї повiльного сну буде переконана, що їй нiчого взагалi не снилося. Тому бiльшiсть снiв пригадати  неможливо. 

-- Відомо, що з віком тривалість сну суттєво скорочується, чому це стається?

К. Трінус: -- Це природній процей, новонародженi протягом доби мають спати близько 20 годин. В 4 -- 6 рокiв дитинi вже достатньо 11 -- 10 годин. Але при цьому 1,5 -- 2 години денного сну є необхiдними, аби вiдновити свої сили. Дорослiй же людинi треба спати всього 6 -- 8 годин, тож нормою вважається семигодинний
нічний відпочинок, хоча багатьом людям бракує й восьми годин, це залежить від роботи біоритмів та рівня навантаженості під час робочого дня.

Тоді як в похилому вiцi тривалість сну ще більше скорочується, до шести годин і менше. Це пояснюється тим, що знижується тривалість глибокого сну, а саме в цей період відбувається відновлення сил організму людини. До того ж людина в віці швидше виходить зі сну, однією з причин чого є зменшення енерговитрат, яких зазнає організм. До того ж під час сну виробляється основна кількість мелатоніну (близько 70 %). Мова про гормон сну, який захищає від передчасного старіння й наслідків стресів, регулює артеріальний тиск і біоритми, запускає відновлювальні процеси й допомагає організмові пристосуватись до змін дня і ночі. Та з віком рівень мелатоніну різко знижується. Ось чому особи похилого віку сплять
значно менше.

-- Чи правда, що засинати треба не пізніше півночі?

К. Трінус: -- Саме так, адже в перiод мiж десятою годиною ночі й північчю в організмі активно виробляється мелатонiн. Цей гормон, зокрема, регулює дiяльнiсть ендокринної системи та тривалiсть сну. Що найважливіше, мелатонін продукується лише у темрявi, коли очi людини заплющені, за інших обставин він руйнується. Тому чимало людей скаржаться на безсоння, тоді як потрібно лише вчасно лягти спати.

-- Цього достатньо, аби позбутись безсоння?

К. Трінус: -- Насправді на процес засинання впливає безліч факторів. До числа основних належить також емоційний стан людини (часті стреси можуть стати на заваді якісного сну) й раціон харчування, особливо мова про вечірнє меню. Майте на увазі, вечеря не має складатись із гострих та важкотравних страв (м"ясо,
сало, яйці, шоколад, солодощі, спеції). Найкраще обирати  продукти, які містять триптофан та мелатонін (це заспокоюватиме нервову систему), мова про молокопродукти (кефір, сир, молоко), додавайте до страв кунжутне насіння, готуйте чай з меліси та м"яти.

Реклама

Читайте також:

Тема дня

У багатьох зимові застуди супроводжуються ураженням горла й
Для профiлактики серцево-судинних хвороб раз на пiвроку треба проводити курс очищення судин
Хочемо того чи нi,  але з вiком стiнки судин засмічуються холестериновими бляшками, якi з часом можуть  навiть перекрити просвiт судини.

Новини

Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.