Лікар розповів про основну небезпеку для життя, яку ми зберігаємо з минулого року

У цю пору, раннi овочi ще дорогi, а в минулорiчних яблуках, картоплi та буряках вiтамiнiв за зиму майже не залишилося, згадуємо про домашнi закрутки. Деякi господинi зберiгають консервацiю два-три роки, тоді як це загрожує 
ботулізмом. 

Хоча лiкарi застерiгають, що вживати такi старi закрутки дуже небезпечно. Бо бiльшiсть консервованих смаколикiв придатна до споживання лише протягом року. Що стосується кiсточкових -- компотiв з абрикосiв, персикiв, вишень, де використовують цiлi фрукти з ядрами, то їх узагалi бажано спожити до 6 -- 8 мiсяцiв
пiсля приготування...

-- Ботулізм -- це токсикоінфекція, де основну роль відіграє токсин, а не бактерія, що утворюється в безповітряних умовах, наприклад у консервах. Але виробляє його власне бактерія, що потрапляє у тi ж таки консерви через недотримання умов
приготування: недостатню стерилізацію банок, погано помиті фрукти, овочі, гриби, недостатньо термічно оброблене м'ясо, рибу, - розповiдає Лариса Бурдейна, лiкар лабораторного центру ДСЕС.

Токсин ботулізму дуже сильний. Наявність його у продуктi неможливо визначити "на око". Але бактерії ботулізму, які потрапили в герметично закриту посудину, можуть утворювати газ, що спричиняє здуття (бомбаж) банок. Такі консерви підлягають обов'язковому знищенню.

-- Чому домашні закрутки зберігати можна не більше як рiк?

-- По-перше, коли домашнi консерви зберiгають тривалий час, зазвичай змiнюється їх колiр, запах, смак, консистенцiя. Вони, безперечно, втрачають свою харчову цiннiсть. По-друге, температура, при якiй відбувається консервування в домашнiх
умовах, згубна для хвороботворних мiкробiв, але недостатня, щоб знищити спори бактерiй й iншi мiкроорганiзми, пiд впливом яких продукти з часом псуються.

Компоти з кісточкових, що зберігаються понад 6 -- 8 місяців, теж можуть нести небезпеку. Бо в кiсточках мiститься глюкозид амiгдалин. Пiд час тривалого зберiгання таких компотiв вiн розкладається на глюкозу та синильну кислоту, що є цiанiдом, сильнодiйною отрутою. Якщо з'їсти до 40 штук ядер з абрикосiв чи
персикiв, то це може призвести навiть до смертi. Чим довше компот iз кiсточкових зберiгається, тим бiльше в ньому накопичується синильної кислоти, що здатна спричинити сильне отруєння.

-- Якi першi ознаки ботулiзму?

-- Якщо пiсля споживання "продуктiв групи ризику" (консерви, ковбаси, риба) протягом двох годин -- семи дiб з'явилися нудота, блювота, бiль в животi, "туман" перед очима, сухiсть в ротi, ослаблення зору, двоїння предметiв в очах (саме очнi симптоми високо специфiчнi для ботулiзму!), треба негайно звернутися до
лiкаря. Адже токсин вражає центр дихання в головному мозку, i в такому випадку хворий помирає вiд асфiксiї.

-- Як можна запобігти біді? 

-- Звісно, змусити людей не вживати консерви домашнього приготування неможливо. Бо хто ж відмовиться посмакувати грибочками чи свининою власного приготування? Тому варто дотримуватися основних рекомендацій. У
домашніх умовах термічна обробка консервів не убезпечує вiд можливостi зберігання спор бактерії ботулізму, які у сприятливих умовах можуть проростати і продукувати ботулотоксин. Тому домашні консерви перед споживанням доцільно додатково термічно обробляти 15 -- 20 хвилин.
                       
Не слід купувати консерви домашнього приготування на стихійних ринках, "з рук", брати у знайомих, адже ви не знаєте, як їх насправді готували.

Ботулізм не любить солі, тому консерви з риби, овочів, м'яса повинні бути добре просолені. У низькокислотні консерви (огірки, кабачки, баклажани, зелений горошок) треба додавати оцтову чи лимонну кислоту. Це мають пам'ятати усі господинi, котрі робитимуть закрутки в новому сезоні.

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

"Щодня з прогулянки моя дитина приносить каштани, які трохи рано цього року почали падати. Я думала викинути, а мама каже, що з них можна робити ліки -- десь читала про це.
"Розкажіть, яка різниця між грипом і парагрипом? Мені поставили саме такий діагноз -- парагрип, маю температуру 38 -- 39 градусів, болить горло, сухий кашель, відчуваю загальну слабкість".

Новини

09:03
ВООЗ рекомендує розширити програму «Доступні ліки» в Україні та додати ще кілька груп медикаментів
07:47
Дітей оточує реклама продуктів із високим вмістом жирів, солі та цукру. Лише в половині з 53 країн Європейського регіону ВООЗ було вжито заходів щодо обмеження такої реклами.
23:46
Дослідники з Національного університету Инчхона (Південна Корея) проаналізували склад 39 зразків харчової солі і виявили у 36 з них мікропластик.
22:12
Згідно з графіком ефективної температури по показнику Міссенарда, в Україні на цьому робочому тижні, 22-25 жовтня, очікуються субкомфортні та дискомфортні погодні умови.
13:34
Хвора жінка перебуває в лікарні у важкому стані.
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.