
У кого хоча б раз у житті була п'яткова шпора, той знає, наскільки цей стан неприємний. Своєрідний шип, який з'являється під шкірою на п'ятці, заважає ходити, і кожен рух супроводжується болем -- дехто описує його, ніби наступаєш на голку чи цвях.
-- То звідки ж береться оця шпора на п'ятці?
-- Те, що ми називаємо п'ятковою шпорою, є кістковим наростом, -- каже Віктор Котюк, лікар-ортопед. -- А зумовлений він різноманітними причинами -- зокрема, часто "шпора" розвивається внаслідок плоскостопості або носіння неправильно підібраного взуття. Причиною може бути травматизація п'яткової кістки, а фактором-провокатором -- надмірна маса тіла.
Загалом, наша стопа являє собою арку, в якій досить тонкі кістки витримують дуже велике навантаження. Склепіння стопи підтримується дуже сильною зв'язкою -- підошвовим апоневрозом. Він прикріплений до п'яткової кістки та розходиться пучком до пальців стопи -- немов зтягує стопу, не дозволяючи їй розпластатися. Та через згадані причини волокна апоневрозу піддаються мікротравмам, а з часом частина сухожилка немов костяніє. Власне, цей шип можна помітити на рентгенівських знімках. Його і називають п'ятковою шпорою.
Причому болить не сама шпора -- біль виникає через запальні процеси в апоневрозі, який травмується цими наростами. Біль настільки сильний, що багато хто змушений користуватися палицею або наступати тільки на носок.
-- Чи можна позбутися наросту?
-- Насправді, позбутися самої кісткової шпори можна лише оперативним шляхом. Консервативне ж лікування спрямоване на зняття запалення та знеболення хворого місця. Часто протизапальні препарати та анальгетики вводять за допомогою ін'єкцій безпосередньо в осередок запалення.
Варто також придбати спеціальні устілки з отворами в дiлянці шпори (це підп'ятник з товстого поролону, який має поглиблення в центрі). Помічними є i ортопедичні устилки, які допомагають підтримати зведення стопи та розвантажити травмовану зв'язку.
Доцільно робити гімнастику для зміцнення м'язів гомілки -- вони також мають стосунок до підтримання склепіння стопи. Найпростiша вправа для щоденного тренування м'язiв стопи, яку можна робити будь-де: стоячи, втискуйте пальцi стоп до землi впродовж семи секунд.
Можна робити масаж м'язів стопи та гомілки, щоб покращити кровообіг. Корисно катати звичайну скляну пляшку (по 5-7 хвилин кожною ногою). Для цього підійде і качалка, а також спеціальні масажери для ніг. До речі, це прекрасний метод профілактики виникнення шпори, бо він зміцнює стопу.
Помічними будуть теплі ванни для нiг (краще з використанням морської солі, соди з милом). З фізіотерапевтичних процедур добре підійдуть озокерито-парафінові аплікації, фонофорез, електрофорез. Загалом, лікування п'яткової шпори досить тривале, часом курси доводиться повторювати кожні 2 -- 3 місяці.
І хоча під впливом лікування сама кісткова шпора не зменшується і нікуди не зникає, больовий синдром ліквідовується. Якщо ж лікування не приносить полегшення, вдаються до операцiї, коли видаляють наріст.