Нарешті вчені дізналися, де у мозку “живе” свідомість людини

На думку американських дослідників, свідомість в людському мозку породжує утворення під назвою "клауструм". На користь цього свідчить виявлений там величезний нейрон.

"Звідки береться свідомість?", -- над цим питанням люди б'ються  з давніх часів. Але група нейробіологів, яку очолює Крістоф Кох, прийшла до висновку, що свідомість може породжувати клауструм -- спеціальна речовина головного мозку. Результати дослідження викладені в журналі Nature.

Клауструм є тонкою (товщина приблизно 2 мм) нерегулярною пластинкою, що складається з сірої речовини, розташованою під корою великих півкуль головного мозку в глибині білої речовини. Деякі експерти вважають, що таке утворення є в головному мозку всіх ссавців.

 Місце розташування і малий розмір клауструма обумовлюють погану вивченість його функцій. В цілому, вчені вкрай рідко займалися систематичним дослідженням клауструма. Передбачається, що він може бути відповідальний за сексуальні почуття. Крістоф Кох і його колеги вирішили “копнути” глибше. Щоб зрозуміти суть цього утворення, вони застосували генетично модифікованих мишей, повідомляє psyfactor.org.

За допомогою спеціального препарату вчені активували зелений флуоресцентний білок кодового гену в нервових клітинах клауструма гризунів. В результаті поширення білка нейронами стало можливим визначення розташування останнього. Потім фахівці побудували 3D-модель трьох нейронів клауструма.

Як виявилося, один з нейронів мав надзвичайно велику довжину. Він обволікав відростками весь зовнішній шар мозку і сприяв взаємодії між різними його ділянками. Все це, на думку вчених, говорить про те, що клауструм забезпечує зв'язок між різними відділами ЦНС і, в кінцевому підсумку, породжує свідомість.

Остаточні висновки, втім, робити рано: не всі вчені згодні з висновками Крістофа Коха, хоча і визнають, що вони в будь-якому випадку будуть корисні для вивчення мозку

 

Реклама

Читайте також:

Тема дня

6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Ім’я Миколи Амосова стала практично називним. Це символ здорового духу і тіла -- практично до останніх днів Микола Амосов робив свою авторську гімнастику.
Модель, телеведуча і світська діва розповіла, як позбутись болю голови,  схуднути і не старіти
48-річна Світлана Вольнова не боїться зйомок у купальнику, носить відкриті сукні, короткі шорти і кардинально змінює не тільки імідж, але й професії.

Новини

18:32
Вчені склали карту озонового шару Землі та карту забруднення повітря на планеті, використовуючи дані з супутників, що рухаються навколо Землі.
15:35
Дієтологиня розробила раціони харчування для кожного учасника за схемою, якою можете скористатися і ви.
14:25
У Києві показник захворюваності на грип та ГРВІ є нижчим епідемічного порогу.
07:07
Куріння кальяну має прямий зв‘язок з онкологією легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, з серцево-судинними захворюваннями, хронічним обструктивним захворюванням легень, чоловічим безпліддям.
21:54
"Зелені" райони знижують рівень стресу та рівень серцево-судинних хвороб.
16:17
6 грудня відомому кардіологу, батькові кардіохірургічної школи України виповнилося б 105 років
Орфографічна помилка в тексті:

Надіслати повідомлення про помилку автору?
Ваш браузер залишиться на тій же сторінці.