
Саме в травні час заготовляти цвіт каштана, який при багатьох хворобах є справжньою рятівною паличкою.
-- Зривати його найкраще вранці або ж ввечерi, коли тільки-тільки почне сходити роса, -- радить лучанка Іванна Хміль. -- Суцвiття я акуратно зрізаю, обриваю квiти і розкладаю тонесеньким шаром на полотнині, де вони остаточно висихають, і тоді перекладаю їх у скляну банку. Заливаю якісною горілкою, закриваю капроновою кришкою і ставлю у темне місце на три тижні.
-- А навiщо ви готуєте таку настоянку?
-- Усе почалося кілька років тому, коли мене почав дiймати радикуліт. Бiль у попереку був таким, що не могла ні сісти, ні встати. А коли мені порадили приготувати таку настоянку, вже за декілька днів після початку її використання побачила перші результати -- поперек, хоч усе ще болів, проте з кожним днем менше. Тож чоловік і далі втирав менi настій у крижi, а згодом став прикладати ще й "канапки".
-- Що це за аплiкацiї?
-- Для цього плоди каштана ми подрібнювали і розмелювали на кавомолці. На тонесенькі скибочки житнього хліба намазували шар масла і зверху щедро посипали цим каштановим "борошном". Тоді чоловік прикладав мені ці "канапки" до попереку й обгортав теплим шаликом. Відколи я закінчила лікування (а це вже рік), болю в попереку не відчуваю.
А ще готую настоянку квітів каштана від варикозу. 100 грамів цвіту треба залити 200 грамами оливкової олії і впродовж години нагрівала цю масу на водяній бані. Настояти протягом доби, процідити, а потім двічі на день змащувати проблемні ділянки ніг.